Prosinec 2009

Patříš mezi 2% nejinteligentnějších lidí na světě? aneb lámejte si hlavu nad VÁNOČNÍM STROMEČKEM!

24. prosince 2009 v 6:00 | domi |  To, co nešlo zařadit aneb směs všeho
 Toto jsem našla někde na netu nebo mi to někdo poslal, ale správnou odpověď nemám. Jen jeden typ 
 co mi vyšlo a ten vám pošlu na mail když dáte odkaz. každopádně svoje typy nebo výsledky pište pod 
 článek. Mooocinky díky a papa. Domi 

Patříte mezi 2% nejinteligentnějších lidí na světě?

V této úloze není žádný trik, jde o pouhou logiku.
Takže: Hodně štěstí a nevzdávejte se !


 1. Je 5 domů, každý jiné barvy.
 2. V každém domě bydlí jedna osoba jiné národnosti.
 3. Každý majitel domu upřednostňuje určitý nápoj, kouří určitou značku cigaret a chová určité zvíře.
 4. ŽÁDNÁ z těchto pěti osob nepije STEJNÝ nápoj, nekouří stejné cigarety ani nechová stejné zvíře jako některý z jejích sousedů.


Otázka: Komu patří ryba?

Víte, že:

Brit žije v červeném domě.
Švéd chová psa.
Dán pije rád čaj.
Němec kouří cigarety Rothmanns.
Nor bydlí v prvním domku.
Majitel zeleného domu pije kávu.
Kuřák cigaret Winfield pije rád pivo.
Majitel žlutého domu kouří cigarety Dunhill.
Osoba, která kouří Pall Mall, chová papouška.
Muž, který bydlí v prostředním domě, pije mléko.!
Kuřák cigaret Marlboro bydlí vedle toho, kdo chová kočku.
Muž, který chová koně, bydlí vedle toho, který kouří Dunhill.
Nor bydlí vedle modrého domu.
Kuřák cigaret Marlboro má souseda, který pije vodu.
Zelený dům stojí nalevo od bílého domu.

(Pořadí domu)
I.
II.
III.
IV.
V.
Národnost


Dům(barva)


Nápoj


Cigarety


ZvířeEinstein vytvořil tuto hádanku v minulém století. Tvrdil, že 98% lidí na světě není schopno jí vyřešit.
Dobrou zábavu!

Co se stane 21.12.2012 podle Mayů

21. prosince 2009 v 6:00 | domi |  To, co nešlo zařadit aneb směs všeho

co se stane 21.12.2012 ?


Mayové označili 21.12.2012 jako konec jejich posledního cyklu a konec času. Venuše a Slunce budou ten den společně zapadat na západě. Zárověň bude vycházet Orion a současně na východě souhvězdí Plejády. Navíc to bude den zimního slunovratu.

13tý poslední (Baktun) cyklus mayského kalendáře zvaného Tzolkin o délce 5125 let začal před 5119 lety, přesněji v roce 3113 př.nl. Tento kalendář byl údajně dárek mimozemských mayů, aby nás synchronizoval s galaktickým paprskem "Hunab Ku". Tato galaktická energie vychází ze středu galaxie, a je jednou z mnoha, která na naši sluneční soustavu cyklicky působí. Ale pouze tento jediný galaktický paprsek rezonuje s naší DNA a může nás a naši Zemi transformovat do vyšší dimenze. Od roku 1987 se nacházíme již v blízkosti a v působení tohoto paprsku, 21.12.2012 má jeho působení vyvrcholit.

Tento Tzolkin kalendář je poslední pátou částí většího mayského cyklu, (5 x 5125 = 25.625 let) který téměř odpovídá takzvanému Platonskému roku (25.800 let) během kterého projde Země všemi 12ti znameními zvířetníku. Esotericky se nacházíme v čase "Ryb", a v roce 2012 vstoupíme do času "Vodnáře". (Jen malá poznámka: v čase před Kristem jsme se prý nalézali v "Beranu" - Ježíš bývá označován jako boží obětní beránek... V čase "Ryb" měla velkou moc církev - ta bývá označována symbolicky jako ryba, i Nostradamem.)

Dalším aspektem je, že naše sluneční soustava má v roce 2012 vstoupit do fotonového "Manasického" prstence. Tento energetický prstenec ze světla je v (pro naše oko neviditelném) spektru o vysoké vibrační frekvenci. Toto záření vychází z hvězdy Alcyon, součásti souhvězí Plejády, kolem kterého krouží naše Slunce. Doba oběhu je necelých 26.000 let !

Takže co nastane v roce 2012? Toť otázka... Nalezla jsem, zatím, 10 odpovědí:

1. Nestane se NIC. Manipulace a kontrola lidstva dnešními vládci a vládami bude pokračovat.

2. Vzestup Země a "vyvolených" osvícených lidí do páté dimenze. Zbytek lidstva si na jiné planetě bude pokračovat ve hře na Reinkarnaci a Karmu, dalších 26.000 let, než dojdou další lidé k osvícení. (Tato verze nejvíce odpovídá Zjevení Jana - Armagedonu) Nastane opět "Zlatý věk".

3. Vzestup Země a lidstva "do Světla" a božího království. (Další biblická verze.)

4. Začátek "Nového světového pořádku". Absolutní kontrola očipovaného lidstva světovou vládou. (Plán Iluminátů.)

5. Začátek "Nového času". Lidé kteří se roku 2012 dožijí, nabudou nové uvědomění, a založí novou, přátelskou společnost.

6. Působením fotonového prstence dojde ke sjednocení sfér, Jang a Jin, světlo a stín... pocity, myšlenky se pro nás stanou viditelné.

7. Na Zemi se vrátí mimozemské rasy. Dle předpovědí různých afrických a jihoamerických kmenů a také pana Ericha von Dänikena.

8. Před celosvětovou katastrofou budou vybraní lidé zachráněni mimozemšťany. Budou jimi poučeni, a po zotavení Země se vrátí, aby se stali učiteli přeživších...

9. Vládu nad Zemí převezme mimozemská reptiliodní civilizace, jejíž geny nám byly implantovány - (had v ráji), aby pokračovala s pomocí lidstva ve společném vývoji. Ztratila totiž schopnost rozmnožování.

10. Reptiliodní rasa mimozemšťanů z jiné galaxie nám přijde "na pomoc", s úmyslem využít lidstvo jako otroky.


nepřipomínaji vám některé části stargate?

planety znovu

19. prosince 2009 v 6:00 | domi |  planety

Planety


 1. Abydos-Planeta Abydos byla první planeta, kterou tým SG-1 navštívil.
  Plukovník Jack O´Neill se na ní podíval již dřive - ve filmu Stargate.
  Doktoru Jacksonovi se tehdy podařilo rozluštit symboly na Hvězdné Bráně i na kartuši, která byla nalezena v Gize blízko Brány a určil všech sedm symbolů k cestě hvěznou bránou.
  Na Abydos byl vyslán první tým vedený plukovníkem O´Neillem...
  Po příchodu zjistili, že Hvězdná brána je umístěna v obrovské pyramidě, která (jak se dozvěděli později) slouží jako přistávací rampa Goa´uldských mateřských lodí třídy Hatak.
  Díky zvědavosti doktora Jacksona (on prostě musí pohladit každé roztomilé zvířátko) objevili velký důl na naquadah a v něm spoustu pracujících "domorodců", kteří je odvedli do jejich hlavního města - do Nagady.
  Abydosané si mysleli, že přicházejí od bohů (Goa´uldů) a pohostili je, jak nejlépe mohli - Daniel Jackson dokonce "dostal" domorodou dívku jménem Sha're. Sha're odvedla Daniela do podivných podzemních chodeb (pozůstatky nějakého chrámu).
  V chodbách byla popsána historie Abydosu. Jak se Daniel dozvěděl, místní bůh Ra přivedl Abydosany Hvězdnou Bránou ze Země, aby pro něj na Abydosu těžili Naquadah. Ale lidé na Zemi se vzbouřili a zakopali Hvězdnou Bránu.
  Aby se nestalo totéž na Abydosu, zakázal Ra čtení a psaní.
  To je jeden z důvodů, proč jsou Abydosané na tak nízké technologické úrovni. Daniel se naučil abydosské nářečí a přesvědčil Abydosany o tom, že Ra není žádný bůh. Abydosané se vzbouřili a vydali se k pyramidě s Hvězdnou Branou, na které předtím přistál Raův Ha´tak. O´Neillův tým s pomocí Abydosanů porazí Raovi stráže a ten se pokusí utéct, O'Neill ale jeho loď vyhodí do vzduchu atomovou bombou, kterou měl připravenou pro zničení Abydosu, kdyby našel hrozící nebezpečí pro Zemi.
  Daniel nachází kombinaci symbolů pro otevření Brány zpět na Zem a všichni se vrací domů, až na Daniela, který se zasnoubil se Sha´re a chce zůstat na Abydosu.
  Po návratu O´Neill odchází do důchodu...
 2. Alaris-Planeta z epizody 4x06 (Časová smyčka). Na Alaris byl vyslán tým SG-12. Svou misi však nedokončil, protože si jeden z členů týmu zlomil kotník.
  Je to jedna z planet, které uvízly v subprostorové bublině tvořené nefunkčním strojem času.
  O'Neill s Teal'cem na Alaris z SGC odpalovali golfové míčky.
 3. Altair-Na této planetě se dříve nacházela technologicky vyspělá civilizace. Na povrchu planety však došlo k jakési katastrofě, kvůli které obyvatelé vystavěli rozsáhlý podzemní komplex, do kterého se nastěhovali.
  Altaiřané přenesli svou mysl do mechanických těl, čímž si zajistili nesmrtelnost. Většina z nich však věčný život v komplexu nevydržela, a tak opustila planetu skrz Bránu. Ti, kteří neodešli, spáchali sebevraždu tím, že vyšli na povrch. Na planetě nakonec zůstal pouze jediný Altaiřan, Harlan.
  Podzemní komplex je v havarijním stavu, protože o něj Harlan nestíhá pečovat.
 4. Argos-Na Argosu žijí Vyvolení, které s sebou přitáhl Goa'uld Pelops. Ten se snažil studovat jednotlivé etapy životního cyklu lidí, jenže lidský život je moc dlouhý. Proto místní obyvatele infikoval nanoboty, kteří zkracují jejich život na pouhých sto dnů.
 5. BP6-3Q1-Na této planetě dříve žila velmi vyspělá rasa, která však byla vyhubena komáry. Zní to jako špatný vtip, ale je to skutečnost. Místní populaci vyhubil obrovský hmyz podobný komárům či mouchám s obrovským žihadlem. Bodnutí infikuje oběť jedem, který způsobí postupnou přeměnu v tento obrovský hmyz.
 6. Celestus-Na této planetě je "Město bohů", město, ve kterém se Daniel s Valou poprvé setkali s rasou Ori.
 7. Chulak-Planeta na které vládne (spíš vládnul) Goa'uld Apophis. Chulak je lesnatá planeta. Zde jsou také shromažďováni lidé vhodní pro imlantaci Goa´ulda. Nachází se zde v tzv. Chrámech velké množství larev Goa`uldů o něž se starají kněží Jaffů.
  Při obřadu Prim'Ta pak vpravují nedospělé larvy do těl Jaffů. Díky tomu, že Chulak sloužil jako základna a vězení Apophise, se na něm nacházely celé armády Jaffů a množství Smrtících kluzáků.
  Architektura hlavního města planety je v Římském stylu. V alternativní realitě, do které se dostal Daniel byla skrz Bránu na Chulak poslána nukleární hlavice BFMB Mark V, která zničila bránu, město a velké okolní oblasti. Na Chulak také uprchla Hathor ze Země. Pochází odsud Teal'c a jeho rodina zde více než rok po jeho odchodu žila.
 8. Cimmeria-Cimmeria je jednou z planet, které jsou pod ochranou Asgardů. Její obyvatelé, Cimmeřané, jsou velmi mírumilovnou, ale také velmi technologicky zaostalou kulturou - velmi rozvinuté je zemědělství. Věří ve svého boha - asgarda Thora. Právě Asgardi sem tento lid přivedli před stovkami let, aby zde žili v míru a rozvíjeli se. Původně jsou tedy ze Země, kterou nazývají Midgard. Jejich způsob života se velmi podobá způsobu života Vikingů.

  Tato planeta je chráněna zařízením zvaným Thorovo kladivo. U Hvězdné brány je zvláštní "udělátor", který každého příchozího scanuje a pokud objeví goa'uldského symbionta, přenese onu osobu do labyrintu na jehož konci se nachází jakýsi průchod, což je vlastně Thorovo kladivo. Dotyčný Goa'uld nebo Jaffa má pak jen dvě možnosti - projít Thorovým kladivem (pak symbiont zemře a je z těla hostitele odstraněn velmi bolestivým způsobem, hostitel ovšem žije dál), a nebo zůstat v labyrintu a spokojit se s životem v jeskyni. Kladivo bylo zničeno týmem SG-1 kvůli Teal'covi, který uvízl v labyrintu. Poté byla planeta napadena Goa'uldy (konkrétně Heru-urem), ale SG-1 přivolala Thora se svou vlajkovou lodí Biliskner na pomoc. Kladivo bylo poté znovu zprovozněno.
 9. Delmak-Delmak byla domovská planeta známého Goa'ulda Sokara. Má měsíc Netu, ze kterého Sokar udělal takové malé peklo.
 10. Edora-Na Edoře žijí (jak jinak) Edořané. Jsou to prostí zemědělci, bez jakýchkoli moderních technologií. Oběžná dráha této planety se protíná s pásem asteroidů, díky čemuž lze na obloze každoročně pozorovat padající meteority. Jednou za čas dojde k dopadu větších meteoritů - ty dokáží napáchat velké škody, například pohřbít bránu.
 11. Entac-Když na Netu vyslýchal Apophis Martoufa, dozvěděl se, že na Entacu je základna Tok'rů. Šel to rychle oznámit Sokarovi, ale ukázalo se, že Entac je primitivní planeta, na které žádní Tok'rové nejsou. Martouf Apophisovi lhal..
 12. Euronda-Na této planetě zuří válka. Euronďané schovaní v podzemním komplexu zamořili povrch planety, kde žijí Breedi - nečistí. Tato válka vyvolaná z rasových důvodů skončila prohrou Euronďanů.
 13. Hadante-Hadante je vězeňská planeta Taldorů. Brána (a celé vězení) se nachází v podzemí, kde není žádný zdroj potravy, a tak je tam potrava dopravována bránou. Pokud si myslíte, že vězni můžou v klidu odejít, tak se mýlíte, zdejší brána totiž nemá DHD.
 14. Kheb-Nádherná pustina, která byla po mnoho let nedotčena. Na celé planetě je jediný chrám, o kterém je známo, že ho před několika tisíci lety postavila neznámá rasa, která mohla navštívit i Zemi.
  O zdejším chrámu panují jaffské i lidské legendy. V chrámu zřejmě zanechala dávná rasa mapu pro ty, kteří by je chtěli následovat. Nesmíme zapomenout, že zde Amonet ukryla své dítě
 15. M4C-862-Jedná se o měsíc obíhající velkou neobyvatelnou planetu - plynného obra. Na této planetě měla být zřízena trvalá vědecká stanice, avšak kvůli výskytu nepřátelských "světlušek" byl tento plán zamítnut.
 16. Madrona-Planeta která byla zhruba pred 950-ti lety obydlena cizí rasou. Tato rasa planetu kompletne zmodernizovala a vytvořila tu unikátní klima , tato rasa zde rovněž zanechala přístroj na ovládání počasí zvaný "Svatý Kámen"
 17. Nasya-Planeta, na které se schoval tok'ra Jolinar. Na Nasyu Goa'uldi nezaútočili celých 300 let, ovšem jakmile se jim doneslo, že by se zde mohl ukrývat důležitý tok'ra, pokusili se vyhladit celou její populaci. Část Nasyanů byla zachráněna týmem SG-1.
 18. Netu-Netu není planeta, ale měsíc. Konkrétně měsíc Sokarovy domovské planety Delmaku. Dříve byl průmyslovou kolonií Delmaku, ale když Delmak získal Sokar, upravil Netu tak, aby byl synonymum ke slovu PEKLO.
  Do povrchu vyvrtal díry, kterými vyvěrá na povrch žhavé jádro a atmosféru zamořil téměř nedýchatelnými toxiny. Jediné místo, kde se dá na Netu žít (i když né zrovna v luxusu) je podzemní vězení. Netu byl zničen tok'rou Aldwinem.
 19. Othala-Othala byla dříve domovskou planetou Asgardů. Leží v galaxii Ida. Aby se na ní dalo dostat za pomoci hvězdné brány, je zapotřebí obrovské množství energie (přídavný zdroj), je totiž nutné zadat na bráně osm symbolů. V této galaxii probíhá válka mezi Asgardy a Replikátory. Poprvé se tam dostal plukovník O´Neill, když měl v mozku znalosti Antiků (Antikové byli stavitelé hvězdných bran).
 20. P2X-416-Typická obyvatelná planeta. Obyvatelé dvou kontinetů (Bedrosie a Optrica) mezi sebou vedou dlouhou válku. Hádají se o svůj původ, vznik světa... Optricové věří, že na tuto planetu byli přivedeni branou, Bedrosiané věří, že život vznikl na Bedrosii
 21. P3A-707-O této planetě se zmiňoval Daniel v souvislosti s útěkem z vězení Hadante (možný cíl).
 22. P3R-272-Zdejší Hvězdná Brána se nachází v malé uzavřené místnosti. Na jedné ze stěn se nachází úložiště antických vědomostí.
 23. P3X-234-Na tuto planetu uprchli SG-1 s Thorem těsně před zničením Thorovo lodi Biliskner v epizodě Nemesis.
 24. P3X-775-Tato planeta patří do území Taldorů. Členové SG-1 zde porušili zákon, když vstoupili na svatou půdu ozbrojeni a navíc nevědomě pomohli vrahovi. Za trest byli poslání na do vězení na planetě Hadante.
 25. P3X-979-Planeta s Minoanskou kulturou, technologicky velmi zaostalá. Tato planeta nerotuje, na jedné straně je tedy neustále tma a na druhé světlo. Z tepelných důvodů musí tedy obyvatelé žít poblíž přechodu mezi světlem a tmou. Na této planetě byl virus způsobující chování podobné neandrtálcům, ale Dr. Fraiserová na něj nalezla lék a nemocné se podařilo vyléčit.
 26. P4X-639-P4X-639 je nyní neobyvatelná pouštní planeta, na které dochází k silným geomagnetickým bouřím. Dříve to byla kolonie Antiků, ti zde po sobě zanechali nefunkční stroj času.
 27. P8X-987-Tato planeta se nachází poblíž černé díry, což vedlo lidi ke stavbě speciální observatoře, určené speciálně pro pozorování tohoto jedinečného vesmírného jevu. Observatoř byla vedená týmem SG-7.
  Brána je obklopena zemědělskou půdou, o kterou se staralo více než sto lidí. Naneštěstí se planeta stala terčem útoku goa'ulda Nirtti, a veškerá její populace (s vyjímkou Cassandry) byla nakažena smrtelným virem.
 28. Tobin-Opuštěná planeta, dříve tam žila velmi vyspělá rasa (pravděpodobně pocházející ze Země), ale ta už je několik tisíciletí vyhynulá. Zvláštností planety je minové pole kolem ní, které samozřejmě sloužilo k obraně.
 29. Vorash-Na této pouštní základně dříve sídlili Tok'rové, avšak po té, co Tanith Apophisovi prozradil pozici základny se Tok'rové evakuovali na jinou planetu. Vorash byl zničen, když Sam nechala vybuchnou hvězdu, kolem které obíhal.

rasy v seriálu část druhá

18. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Dohromady-obecně
Gadmeerové
Rasa Gadmeerů je stará přibližně 10 tisíc let. Gadmeerové nyní žijí na P5S-381, ale nebylo tomu tak vždy.
Jejich původní planeta a pravděpodobně všichni kdysi žijící Gadmeerové podlehli vojenskému útoku neznámé rasy. Jsou velmi vyspělou rasou, před zničením postavili loď, jakousi archu, do které ukryli všechny své vědomosti a také veškerý genetický materiál živočichů na jejich planetě. Tato loď se poté vydala na pouť vesmírem najít pro Gadmeery nový domov. Tím se stala právě P5S-381 - loď pouze musela transformovat planetu, protože Gadmeerové jsou živočichové na bázi síry.
Gadmeerové vypadají jako kráčející ještěři (i s ocasem), a do výšky měří přibližně jako lidé (možná o něco méně).
Galarané
Lidé žijící na planetě Galar. Jsou technologicky velmi vyspělí, Galar byl dlouhou dobu chráněn Asgardy, ale ti mají teď dost práce sami se sebou. Galarané mají program Hvězdné Brány, provozovaný tajně jejich vládou, a vědí o tom, co se děje ve vesmíru, takže shánějí technologie pro vlastní obranu.
Goa´uldi
Goa'uldi pocházejí z vod na planetě P3X-888, kde žili jako dravci.
Goa'uldi mají dvě stádia vývoje. Jako larvy jsou po narození umísťováni do speciálních nádob naplněných jakousi čirou tekutinou, kde jsou až do obřadu Prim'ta. Při obřadu Prim'ta jsou Goa'uldi implantováni do břišních vaků Jaffů. Jaffové slouží jako jakési inkubátory, larva se v nich postupně vyvíjí až v dospělého jedince.
Dospělý Goa'uld poté dostane hostitele (člověka, dříve to byli Unasové), do kterého vnikne v oblasti mezi lopatkami - to nemusí být pravidlem, Goa'uld může do hostitele vstoupit třeba i ústy. Poté přebírá veškerou kontrolu nad tělem hostitele. Goa'uldi mají v krvi stopy naquadahu, což jim umožňuje ovládat některé technologie. Naquadah není v jejich krvi od začátku, dostal se tam uměle během vývoje.
Někteří Goa'uldi se vydávají za bohy, jiní jim jen slouží. Nejmocnější Goa'uldi patří do skupiny Vládců soustavy (System Lord). Ti pod sebou mají celé armády milionů Jaffů (každý Jaffa nosí ve svém těle mladého symbionta, tak si udělejte obrázek, kolik může být na celém světě Goa'uldů...) a desítky, stovky lodí třídy Hatak (jsou schopné nadsvětelného cestování).
Goa'uldi mezi sebou neustále bojují o moc, někdy dokonce jako pěšáky využívají i lidskou rasu, zvláště, když jim hrozí porážka.
Hmyz
Jedná se o něco mezi komárem a vážkou. Tento hmyz je velmi nebezpečný, při kousnutí vstříkne do těla oběti jed, který způsobí změnu DNA. Oběť se pak postupně začne měnit v další komáry, přičemž je využito 100% jeho tělesné hmotnosti, takže z člověka nevznikne jeden, ale třeba deset komárů.
Madroňané
Primitivní rasa která vlastni zařízení pro Změnu počasí. Bez tohoto zařízení se na planetě počasí zblázní a oni vymřou. Zařízení jim kdysi odcizily špioni ze země (NE SGC) a Sg-1 se ho musela potom vydat hledat. Po úspěšném hledání. Jim zařízení vrátili a Madroňané jsou spokojeni.
Nasyané
Nasyané žili na lesnaté a na úrodu bohaté planetě, ale bohužel po útoku Goauldů museli být převezeni na Zem. Při oživování jednoho mladíka vstoupila do Carterové Tokra. V SGC nejdřív nevěděli kdo jsou to Tokrové tak ji považovali za Goaulda. Pak se od Tealca dozvěděli že je to Tokra Jolinar. To bylo ovšem pozdě, protože mezi-tím ji zabil nájemný vrah Ashrak, který pronikl na základnu SGC.
Jolinar věnovala Carterové život a doteď má v sobě její vzpomínky a znalosti.
Noxové
Na první pohled noxové vypadají jako velice primitivní rasa, jejíž členové obývají malé chatrče v lesích. Opak je však pravdou.
Jsou velice vyspělí, umí cokoli zneviditelnit a není pro ně překážkou ani oživit mrtvé.
Jsou to pacifisté, bojů se neúčastní, používají své zneviditelňovací schopnosti, aby se vyhnuli nepřátelům.
Bydlí ve velkých oblačných městech, které za pomoci jejich speciální schopnosti zneviditelňují.
Kdysi patřili do aliance 4 nejvyspělejších ras spolu s Asgardy, Furlingy a Antiky.
Tým SG-1 na ně narazil na planetě P3X-774, kde hledali létajícího tvora zvaného Fenri, který se dokáže zneviditelnit. Jak se dozvědí později, Fenri sám touto schopností nedisponuje - jeho náhlá zmizení způsobují Noxové, kteří ho chrání před nepřáteli.
Obři
Obři žijící na planetě P7X-377 jsou mírumilovní. Uvidíte je tak, že se zadíváte do očí kříšťálové lebky. Obři jsou nepřátelé Goauldů, proto nemohou přenést Goaulda. Vždy když je někdo přenesen uslyší "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel". Takhle byl přenesn i Daniel Jackson.
Ori
Oriové byli dříve spolu s Altařany jedno společenství lidí, na evoluční cestě k povznesení. Lišili se od sebe svými filosofickými názory. Zatímco Altaiřané věřili ve vědu, Oriové byli horliví vyznavači náboženské víry.
Nakonec se Ori pokusili Altaiřany vyhladit. Ale Altaiřané se, místo aby bojovali, přesunuli do naší galaxie, kde je známe jako Antiky.
Altaiřané i Ori se nakonec povznesli, jenže zatímco Altaiřané zastávají názor, že nemá smysl se vměšovat do našich záležitostí, Ori se mezi nás snaží rozšířit své náboženství zvané "Origin" (Počátek).
Proč to dělají? Důvod je prostý. Čím více lidí je uctívá, tím větší mají moc. Aby to takhle fungovalo, je zapotřebí ohromného množství lidí, jeden věřící pro ně nic neznamená.

Ori slibují svým následovníkům věčné osvícení, tedy povznesení. A dostáváme se k prvnímu problému, protože tento slib Ori nedodržují. Mají k tomu jednoduchý důvod, museli by se s nově povznesenými dělit o svojí moc, získávanou z věřících.
Druhým problémem je způsob, jakým se dožadují víry. Ori posílají své věrozvěsty na všechny možné planety. Věrozvěst, chcete-li prior, převoř, misionář… po příchodu na planetu nabídne obyvatelům víru v Ori, která zaručuje věčné osvícení (což je lež, jak již bylo řečeno), a pokud se obyvatelé rozhodnou neakceptovat to (například proto, že je někdo upozorní na pravé záměry Ori), sešle na ně mor, nebo planetu zamoří brouky, kteří kompletně zlikviduji úrodu. Lidé umírají po tisících… když už vidí, že je vše ztraceno, rozhodnou se podřídit vůli Ori. Poté je prior vyléčí... Pokud se nepodřídí, jsou bez milosti vyhlazeni.
Priorové nedostávají rozkazy přímo od Ori, ale od jejich mluvčího, takzvaného "Doci". Toto slovo má asi původ v anglickém termínu "docility", což znamená poslušnost, poddajnost nebo také učenlivost.
Doci sídlí v jednom sálu v honosném Městě Bohů na planetě Celestus (Celestial = Nebeský, Božský).
Ve stejném sálu hoří i Ohně Osvícení. Doci normálně mluví sám za sebe - samozřejmě prosazuje vůli Ori, ale mluví sám. Je tu však výjimka. Když byli Daniel s Valou na Celestu, Doci přišel k Ohni Osvícení, ze kterého do něj přešlo několik plamenů. Pravděpodobně to byl jeden, možná více Ori, který pak skrz Dociho mluvil k Vale a Dannymu.
V Ohních Osvícení také Ori vytváří své Priory. Stačí, aby člověk vybraný Docim nebo Priorem (obvykle je to kněz dlouhodobě věrný Ori) přistoupil k plamenům a zavřel oči.
Reetou
Je to rasa vzhledem velice podobná hmyzu, žijící na planetě P6B-5612.
Lidské oko je nedokáže zachytit, Samantha Carterová sice zkoumala, jak je možné že je nevidíme (a přišla na to!), ale nijak to nezměnila.
Goauldi vynalezli přístroj, který jim umožňuje Reety vidět (TER). Díky tomuto zařízení je také Goauldi skoro vyhladily, ale Reetou založily teroristické organizace a postupným ničením se snaží Goauldy vyhladit. Mají k tomu však špatný přístup, goauldů se chtějí zbavit vyhlazením všech potencionálních hostitelů.
Reetou zvaná Matka jednou zavítala na Zem, skrývala se v SGC, ale při přestřelce s reetskými teroristy byla zabita. Ještě před tím však sdělila Zemi adresu, kde se ukrývají teroristi Reetou.
Replikátoři
Replikátoři jsou stroje. Byli vytvořeni androidkou Reese, jako "hračky". Obyvatelé její planety však chtěli tyto "hračky" zničit, to Reese rozzlobilo, a tak jim nařídila, aby začali vyrábět vlastní kopie a aby se bránili. Když se přemnožili, vymklo se jí to z rukou, replikátoři vyhladili celou populaci na planetě a odešli skrz bránu jinam.
Replikátoři se dělí na dva druhy. Původní vypadají jako brouci, a jsou složeni z desítek jednotlivých bloků. Každý blok je jako samostatný počítač schopný komunikace s ostatními bloky. Když je bloků určitý počet, jsou schopny skládat se do brouků, pavouků a podobných věcí. Replikátoři jsou odolní proti energetickým zbraním, jediná šance jak jednotlivce zničit je zničit dostatečné množství jednotlivých bloků (na to jsou efektivní pozemské střelné zbraně). Po jednom výstřelu z brokovnice se replikátor sice rozpadne, ale za chvíli se obvykle zase složí dohromady. Je prostě nutné zničit co nejvíc bloků.
Replikátoři staví své kopie z jakéhokoli dostupného kovu. Replikátoři mají vlastnosti kovu, ze kterého jsou vyrobeni, například pokud jsou ze železa, mají stříbrnou barvu a mohou zreznout.
Druhým typem je takzvaná lidská forma replikátorů. Tito replikátoři vypadají jako lidé, z čehož vyplývá, že nemohou být složeni z velkých bloků jako replikátoři brouci. Lidští replikátoři jsou vyrobeni z malých neutroniových bloků, které se po aktivaci zkapalní. Tito replikátoři jsou tedy vlastně z tekutého kovu, což jim dává mnohé speciální vlastnosti. Především na ně nefungujíuž ani lidské střelné zbraně (poškodí povrch, ale to lze opravit jeho zkapalněním a opětovným ztuhnutím) a dále umí své tělo libovolně formovat (např. z ruky metr dlouhý meč...). Jediný způsob, jak lze tyto replikátory znićit je antická zbraň, disruptor. Ten vystřeluje energetické vlny, které deaktivují jednotlivé bloky, takže se replikátor rozpadne na prvočinitele.
Replikátoři mezi sebou sdílí informace, čím více jich je, tim mají větší paměťovou kapacitu.
Tok´rové
Tok'rové mají stejnou fyziologii jako Goa'uldi, hlavní rozdíl je v přesvědčení. Tok'rové jsou v podstatě goa'uldský odboj, netouží po moci, a již tisíce let bojují proti Goa'uldům.
Pro svůj život potřebují hostitele, avšak na rozdíl od Goa'uldů si vybírají dobrovolníky. Hostitel s Tok'rou žije v symbióze, mluvit mohou střídavě oba. Výměnou za sdílení jednoho těla nabízí Tok'rové dlouhý život. Tok'rové zásadně nepoužívají sargofág, protože má negativní dopad na osobnost, a proto se dožívají méně let než Goa'uldi, avšak i přesto mohou žit déle než 200 let.
Tok'rové žijí v podzemních komplexech, které staví za pomoci urychleného krystalického růstu. Před Goa'uldy se musejí schovávat, protože nemají žádné armády, žijí většinou utajení jako agenti nasazení mezi Goa'uldy.

Unasové
Humanoidní rasa, Unasové byli prvními hostitely goauldů. Jejich krev má nápadnou zelenou barvu. Unasové disponují obrovskou schopnost regenerace. Někteří Unasové, kteří se nestali hostiteli goauldů žijí v jeskyních planety P3X-888 (kde se zrodili goauldé). Poprvé se SG1 s touto rasou setkala na Cimmerii, kde byl jeden unas (goauld) vězněn v labyrintu s Thorovým kladivem.
Všichni zřejmě znáte nejslavnějšího unase Chaku, který unesl Dr. Jacksona, ale nakonec se stali dobrými přátely.

¨Rasy v seriálu část první

17. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Dohromady-obecně
RASY
Abydosané
Abydosané jsou lidé ze Země, na Abydos byli přenesení Hvězdnou Bránou v době vlády goa'ulda Ra. Ra vládl lidem jako zlý Bůh, místní obyvatelé se ho báli, a také k tomu měli důvod - všechny přestupky trestal smrtí.
Ra zakázal lidem číst a psát, protože měl strach, že by mohli zjistit něco o tom, jak na Zemi vypuklo povstání a že on vlastně není žádný Bůh, ale pouhý parazit v cizím těle.
Nakonec díky prvnímu pozemskému týmu Abydosané svého falešného boha svrhli (donutili ho ustoupit ve své vesmírné lodi, tým pak na její palubu transportoval atomovou bombu).
Altaiřané
Altaiřané byly dříve početná vyspělá rasa, avšak kvůli strašné katastrofě na jejich planetě se museli přemístit do podzemního komplexu.
Svá vědomí přenesli do umělých těl (mechanický robot pokrytý biologickou tkání), čímž získali nesmrtelnost.
Většina z nich nakonec odešla, nebo spáchala sebevraždu. Poslední žijící Altaiřan je Harlan, který udělal kopie členů SG-1, aby mu pomáhali udržovat rozpadající se podzemní komplex.
Antikové
Antikové jsou technologicky nejvyspělejší rasou ve vesmíru. Spolu s Asgardy, Furlingy a Noxy patřili do Aliance Čtyř.
Fyziologicky jsou velmi podobní lidem, ale mají nějaké nadstandartní schopnosti, například vrozenou schopnost léčit (přiložení rukou k tělu zraněného).
Všichni Antikové mají antický gen, což je jakýsi klíć k ovládání antických technologií. Tento gen mají vzácně i někteří lidé, bez genu nemůžete většinu antických technologií používat (asi bezpečnostní pojistka).
Antikové mají rozsáhlé vědomosti o celém vesmíru, nahráli je do speciálnich zařízení, které slouží k předávání těchto znalostí dál. Bohužel, nahlédnout do archivu bez smrtelných následků může pouze rasa mnohem vyspělejśí, než je člověk. Lidský mozek není takové schopen množství informací dlouhodobě zpracovat.
Antikové byli v naší galaxii vyhubeni neznámou nákazou, většina z nich se povznesla na vyšší sféru existence.
Ascheni
Ascheni jsou vyspělou rasou, která by ráda pomohla lidem od goa'uldů a podělila se o své technologie,
například o velmi vyspělé léčící prostředky (medikamenty), které jsou schopné až dvakrát prodloužit život (což by nemuselo být špatné!).
Lidé si mysleli, že jsou mírumilovnou rasou, ale oni mají trochu jiné plány! Nabízeli nám roztok, který prodlužuje život, ale přidali do něj sterilizační látku. Postupem času bychom tedy všichni vymřeli - Ascheni jsou trpěliví.
Proč by to dělali? No přece aby získali nový prostor pro sebe.

SG-1 navštívila planetu, kde lidé byli na úrovni primitivních rolníků a zemědělců. Ascheni jim pomáhali se sklizněmi. Daniel J. s Teal'cem však objevili podzemní síň, ve které byly uchovány sto let staré záznamy. Podařilo se jim zjistit, že na planetě dříve byla početná rasa na úrovni padesátých let dvacátého století (Volinové). Také se dozví, že po příchodu Aschenů se jejich počet velmi zmenšil (z milionů na tisíce). Díky tomu vše dobře dopadne, plány Aschenů odhaleny včas.

Je tu ještě druhá epizoda (z budoucnosti), která začína tím, že jsme přátelé Aschenů. SG-1 ale zase přišla na jejich velmi podlé plány spočívající ve sterilizaci lidstva.
Podařilo se jim poslat bránou varování zpět do minulosti (papírek s nápisem nechoďte na P4C-970, Jack O'Neill).

Ascheni jsou velmi vyspělí, dokáží udělat z planety hvězdu, mají teleporty (snad víte, co to je...), dále pak biologické zbraně (velmi účiná bomba, nastavitelná tak, aby vyhubila pouze určitý živočišný druh), a nejzajímavější jsou již zmiňované medikamenty.
Asgardi
Asgardé jsou stará a velmi vyspělá rasa. Kdysi patřili spolu s Antiky, Noxy a Furlingy do silné Aliance Čtyř, ale dnes jejich význam slábne. Asgardé vymírají - nejsou schopni pohlavního rozmnožování. V zájmu zachování nesmrtelnosti klonují svá těla, a do nich poté nahrávají svou mysl. Nyní, po dlouhé době, začínají klony trpět degenerací (klonují se klony klonů, jako při kopírování kopií - ztrácí se kvalita).
Na stavbě těla je velmi dobře vidět, kam u nich směřoval vývoj, jsou malí, slabí a s obrovskou mozkovnou.
Stejně, jako se Goa'uldi vydávají za egyptské bohy, se Asgardé dříve vydávali za bohy severské mytologie, odtud pocházejí jejich jména - Thor, Loki... Asgardé však nikdy nikoho nezotročovali a podobně, jsou to 'hodní bohové'.

Po dlouhé válce s replikátory se nyní Asgardé snaží vzkřísit svoji populaci na planetě Orilla. Dříve byla jejich domovskou planetou Othala.
Atanikové
Rasa která po mnoha let
bojovala s Goauldy. Byla to rasa velmi vyspělá, na vyšší úrovni než je Země. Jednou byli Atanikové stejně vyhlazeni Goauldy a to i přesto že vynalezli velmi vyspělou technologii. Jejich největší zbraň byl Atanický Náramek který přinesla Leia na planetu Zemi k testům. Po těchto testech se zjistilo že Náramek zvýší sílu , obratnost , rychlost apod. Atanický náramek ale po chvíli opadal a to vždy jak někdo prošel Hvězdnou Branou.
Bedrosané
Bedrosané žijící na kontinentu Bedrosia neustále bojují se sousedním kontinentem Optrica. Bedrosiané mají velmi vyspělou technologii. Válka mezi dvěma kontinenty je z důvodu že Bedrosané věří že je stvořil bůh Nefertum na Bedrosii a Optrikové věří že je tam zavlekli Hvězdnou Branou.
Byrsové
Byrsové jsou mírumilovní lidé na velmi nízké technologii. Stávají se častými obětmi Goauldů. Hodně jich zde ale žije protože mají způsob taktiky který Goauldy setřese. Mají tam tzv. Cor-Ai (vrchní soud) který si mohl vyzkoušet Tealc. Kdysi zabil otce zdejšícho muže Hana a jelikož byl ten kdo vykonával Cor-Ai sám Hano bylo předem jasné jak to dopadne. Ovšem při tom vtrhli na planetu Goauldi a Tealc pomohl zdejším lidem je zabít. Hano ho z toho důvodu ušetřil.
Cimmeřané
Jsou to sice mírumilovní lidé, ale zároveň také výborní bojovníci! Pokud však nemáte zlé úmysly, nemusíte se jich bát. Jejich technická vyspělost odpovídá našim starým vikingům. Jejich domovská planeta Cimmeria je asgardy chráněna před válečnými výpady goauldů.
Čistí a Nečistí
Planeta na které žijí je rozdělena na dvě částí, strana osvětlená a neosvětlená. Na osvětlené straně jsou Čistí a na té neosvětlené Nečistí. Čistí jsou spořádaní lidé žijící normálním životem ale nečistí jsou vlastně neandrtálcci. Když se někdo z čistých dostal do styku z Nečistým, zbláznil se a utekl na temnou stranu. Ovšem skutečnost byla taková že při styku z Nčistou osobou(neanrtálec) se do těla Čistého přenesla choroba která z nich udělala Nečisté. Toutou chorobou se nakazili i někteří ze členů SGC.
Duchové
Duchové jsou humanoidní tvorové žijící na PXY-887. Na první pohled je od lidí odlišíte podle tváře, místo nosu mají cosi, co vypadá jako žábry.
Jsou velmi vyspělí, dokáží na sebe vzít jakoukoli podobu. Indiáni žijící na PXY-887 je považují za jejich bohy, duchové se jim zjevují jako zvířata (vlčice, havran...).
Také se umějí libovolně přemisťovat v prostoru, a dokonce jsou schopni nechat lidi zmizet. Všechny tyto činnosti jsou doprovázeny tlesknutí (pokud jsou v lidské podobě, ve zvířecí to není nutné).
Edořané
Edořané jsou prostí lidé, obývající skromné prostředí planety P5C-768. Živí se hlavně zemědělstvím. Edořané uctívají své vlastní bohy, úroveň technologií odpovídá období středověku.
Energ. krystaly
Energetické krystaly dokáží měnit svůj tvar do podoby jakékoli bytosti. Navíc dokáží i napodobit její myšlení! Nedokáží však pochopit, co je to smrt.
Mimo jiné uvolňují elektromagnetické záření.
Většina krystalů byla zničena goauldy.
Energetické bytosti

Bytosti vyzařují světlo a dokáží projít pevnou hmotou. Při bližším prozkoumání SG-1 zjistila, že je lze odpudit elektrickou energií.
Enkareni
Enkareni jsou mírumilovná rasa s ne moc vyspělou technologií. Tito lidé sou citliví na úroveň radiace a při jen trošičku zvýšené mohou oslepnout. Nějakou dobu pobývali na Zemi ale tam je příliš malá ozonová vrstva. Když se jim SGC vydalo hledat vhodnout planetu, našli ji a Enkareni tam po dva měsíce spokojeně žili. Ovšem potom přiletěla loď Gadmeerů a začala si přetvařovat krajinu ke svému. Mnoho Enkarenů zemřelo ale ti co přežili byli Gadmeerskou lodí převezeni na jejich původvní domovskou planetu.
Euroďané
Euronďané jsou lidé, původem ze Země. Žijí na planetě Euronda, kompletně obklopeni nepřítelem - Breedy. Breedi nad nimi mají početní převahu a zabírají většinu povrchu Eurondy. Mezi těmito rasami zuří válka, kterou vyprovokovali Euronďané tím, že zamořili povrch planety a sami se schovali do rozsáhlého podzemního komplexu.
Plán nevyšel, breedům se podařilo přežít, a díky pomoci Tauri dokonce vyhrát válku.
Fenri
Fenri jsou obrovská létající stvoření, která vypadají jako hmyz. Tato stvoření jsou známá tím, že napadnou každého, kdo se pokusí škodit na planetě noxů. Goauldi je lovili, protože věřili, že se umí zneviditelnit. Později ale stejně zjistily, že se fenri neumí zneviditelňovat sami, o toto jejich maskování se starají noxové, kteří je takto chrání před goauldy.

¨planety

13. prosince 2009 v 6:00 | domi |  planety
Planety
AbydosPrvní planeta prozkoumaná SG-1 / Planeta boha Ra
Altair (P3X-989)
Argos (P3X-8596)Lidé zde žijí 100 dní
Carthago (P3X-1279)Na této planetě byl Teal´c souzen
Cimmeria (P3X-974) Planeta s Thorovým Kladivem
DelmakSokarova Planeta
Edora (P5C-768)planeta, která každoročně prochází pásem meteoritů
Entac
Euronda
Galaktické vězení
Hala
Hanka (P8X-987)Na této planetě byla nalezena Cassandra
Domovská planeta Teal´ca
Jebanna
Juna (P3X-729)Cronosova planeta
KelownaPouze obrázek
KhebZde je vychováván Harsesis
K'tauPouze obrázek
Latona
Planeta s zařízením na ovládání počasí
Nasya
Netuměsíc Delmaku
Nox (P3X-774)Planeta Noxu - velmi vyspělé civizizace
Oannes
Orban
OthalaDomovské planeta Asgardů
Pangar
Reetalia
RevannaBývalá planeta Tok´rů
Sarita
Simarka
Tagrea
Tobin
Tollana (P3X-7763)Zničená planeta Tollánů
Nová TollanaNová domovské planeta Tollánů
Velona
VorashTajná základna Tok´rů
Vyus
P2X-416
P3X-984Stanoviště Alpha
P3R-272Na této planetě dostal Jack znalosti antiků

Jednotlivé SG týmy (SGC)

12. prosince 2009 v 6:00 | domi |  zajímavosti
Jednotlivé SG týmy
VelitelzaměřeníKód pro Iris
SG1plk. O´NeillPrůzkumníci7062957 - 0282002
SG2mjr. Hank GriffPrůzkumníci5448406 - 1207937
SG3mjr. LawrenceMariňáci Tým Alpha9658561 - 3572095
SG4Russian TeamPrůzkumníci0659675 - 5210138
SG5?Mariňáci Tým Beta4729073 - 8515826
SG6?Záchranáři / Hledání1212992 - 0706005
SG7?Vědci2804790 - 3856210
SG8?Zdravotníci2610197 - 9846049
SG9Stan KovacekDiplomaté1789430 - 0359180
SG10?Tajné operace.
SG11?Archeologové0261594 - 3140845
SG12?Noční operace4621630 - 5044597
SG13?
SG14?
SG15?
SG16plk. RaynoldsVýzkumný tým
SG17mjr. ManshfieldVýzkumný tým

Vzdálená planeta obsahuje základy života

11. prosince 2009 v 6:00 | domi |  To, co nešlo zařadit aneb směs všeho

Vzdálená planeta obsahuje základy života

Planeta HD 209458b
Planeta HD 209458b se pohybuje ve vzdálenosti 150 světelných let od Země.
Velmi daleko za hranicemi naší Sluneční soustavy našli astronomové plynnou planetu se základními chemickými sloučeninami, ze kterých může vzniknout život.
Vzdálené těleso není obyvatelné pro člověka, ale funguje na něm stejná chemie, která by na kamenné planetě podobné Zemi mohla odstartovat vznik života.

"Jde už o druhé těleso za hranicemi našeho solárního systému, na kterém jsme nalezli vodu, metan a oxid uhličitý. Tyto látky jsou velmi důležité pro biologické procesy na obyvatelných planetách," řekl expert Mark Swain z NASA.

Podle vědců nový objev dokazuje, že není tak těžké najít ve vesmíru i jiné planety, které mohou hostit život.

Exobiologové děkují také Hubblu

Planetu HD 209458b našli astronomové díky Hubbleovu a Spitzerovu vesmírnému teleskopu. Těleso se nachází v hvězdné konstelaci Pegasus. Horký plynný gigant větší než Jupiter krouží kolem vlastního slunce ve vzdálenosti asi 150 světelných let od Země.

Objev vědci učinili necelý rok poté, co nalezli jiného plynného obra HD 189733b, který má v atmosféře rovněž stopy vody a metanu.

Velké planety astronomové detekují přímým pozorováním jejich hvězd, kolem kterých tato tělesa obíhají. Problémy ale nastávají v odhalování menších objektů podobných Zemi. Ty jsou v hledáčcích dalekohledů téměř nepozorovatelné.
S lepší detekcí malých "kamenných" těles podobných Zemi má pomoci Keplerova mise, kterou NASA spustila počátkem roku. Sonda v současnosti pátrá po životu v kosmu pozorováním 100 000 hvězd.

"Tyto objekty jsou příliš daleko na to, abychom k nim vyslali sondy. Jedinou cestou, jak se o nich dozvědět více, je na ně namířit teleskop a odvodit jejich složení díky spektroskopickým postupům," dodal Swan.

Konstalace Pegasus-Náhoda?


ztracené civilizace :Lemurie a Mu (ztracený kontinent)

10. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Lemurie

Lemurie je mýtický kontinent umísťovaný do Indického oceánu, do oblasti mezi Srí Lankou a Madagaskarem, případně táhnoucí se Tichým oceánem až k Velikonočnímu ostrovu. Původ této teorie leží v 19. století, kdy bylo pro biogeografy záhadou existence lemurů na Madagaskaru a jejich kosterních pozůstatků v Indii, ale nevyskytují se ani na Předním východě ani v Africe. Tato hypotéza se stala přebytečnou s objevem kontinentálního driftu. Brzy však tento kontinent získal místo v okultistické literatuře, jako dávný kontinent který se při velké katastrofě potopil hluboko do moře.
Prvním výskytem v byli práce madame Blavatské v osmdesátých letech 19. století jež prohlašovala že jí byla ukázána "Kniha Dzyan" z éry před Atlantidou. Podle ní byli Lemuřané jednou ze sedmi "původních ras" (stejně jako obyvatelé Atlantidy a Hyperboreané), žili v období třetihor, vysocí sedm stop, hermafroditi, vejcorodí a mentálně zaostalí. Bohové znechucení jejich bezmyšlenkovostí svrhli Lemurii do moře a přivedli na svět rasu obdařenou intelektem, Atlantiďany.
V roce 1894 přišel Frederick Oliver s názorem že přeživší Lemuřané žijí v komplexu tunelů hory Shasta v severní Kalifornii. Tamilové ze Srí Lanky zase ztotožnili Lemurii se svým mýtickým kontinentem Kumari Kandam. Často se ztotožňuje z kontinentem Mu.
Idea Lemurie se dostala i do moderní kultury například v příbězích Conana a Kulla Robert E. Howarda a v povídkách H. P. Lovecrafta. Objevuje se také ve Válce s mloky jako jeden ze dvou mločích národů.
Mu (ztracený kontinent)

Mu je jméno ztracené země či domnělého zmizelého kontinentu v Tichém oceánu. V současnosti je údajně potopená pod mořskou hladinou (obdobně jako Atlantida a Lemurie)
Dnešní znalosti mechanismu tektonických desek vylučují možnost existence velkého kontinentu v Tichém oceánu. Hmota kontinentů je tvořena lehčími horninami typu SiAl (křemík/hliník), které doslova plavou na těžších horninách typu SiMg (křemík/hořčík) tvořících dno oceánů. Neexistuje žádný důkaz o přítomnosti hornin typu SiAl na dně Tichého oceánu.

Historie představy

Augustus Le Plongeon

Představa země Mu se poprvé objevuje v pracích antikvariáře Augusta Le Plongeona (1825-1908), cestovatele a spisovatele 19. století, který vedl vlastní výzkum mayských rozvalin na Yucatánu. Le Plongeon oznámil, že přeložil prastaré mayské spisy, které pravděpodobně ukazují, že Mayové Yucatánu byli starší než pozdější civilizace Atlantidy a Egyptu. Dodatečně vyprávěl příběh ještě staršího kontinentu Mu, který zanikl podobně jako Atlantida s tím, že přeživší obyvatelé založili máyskou civilizaci. (Pozdější badatelé starých mayských spisů objevili, že Le Plogeonův překlad byl spíše založen na jeho bujné fantazii.).

James Churchward

Tento ztracený kontinent byl později popularizován Jamesem Churchwardem (1852-1936) v řadě knih, začínaje The Children of Mu (Děti Mu, 1931 , The Lost Continent Mu (Ztracený kontinent Mu, 1933) a The Sacred Symbols of Mu (Posvátné symboly Mu, 1935). Knihy mají stále své příznivce, ale nejsou považovány za vážnou archeologii a v současnosti jsou v knihkupectvích umisťovány do oddílů typu New Age či Náboženství a duchovno.

Ostatní autoři

Mu je ztotožněná s Lemurií v trilogii Illuminatus! od Roberta Shei a Roberta Antona Wilsona. Martin Gardner učinil to samé ve své knize Fads and Fallacies in the Name of Science (Výstřelky a bludy ve jménu vědy).

Archeologické důkazy

Morien Institut identifikoval podvodní struktury umístěné u pobřeží ostrova Jonaguni, který je součástí japonského souostroví Rjúkjú, jako možné ruiny Mu. Je však velmi málo vědeckých důkazů, které by podpořily tento předpoklad. Geologové obecně věří, že tyto skalní útvary byly vytvořeny geologickým pochody a jsou tedy přírodního původu.


Mu v politice

Na konci 30. let 20. století Mustafa Kemal Atatürk, vůdce za tureckou nezávislost, propagoval výzkum Mu a dalších ztracených kontinentů. Doufal v objevení spojení mezi tureckou civilizací a jinými prastarými kulturami (jako např. indickou, mayskou a aztéckou).

Lemurie

9. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Bájná Lemurie a země Mu


Kde se Lemurie rozkládala a jaká byla její rozloha, dnes nikdo přesně neví. Pravděpodobně to bylo v Indickém oceánu. Stejně záhadná civilizace Mu měla být v Tichém oceánu.
Podle mýtů byli Lemuřané jednou ze tří původních světových civilizací spolu s obyvateli Atlantidy a kontinentu Mu. Všechny tyto civilizace záhadně zmizely. Kde se rozkládala Atlantida, se dodnes neví. Země Mu byla údajně v Tichém oceánu a Lemurie v Indickém. Rozkládala se od Madagaskaru až po dnešní Malajsii, Srí Lanku, a jižní Indii, které spojovala jako velký most. Osídlení bájné Lemurie má být podstatně staršího data než existence Atlantidy. Pro žádnou z těchto zemí ale neexistují archeologické nálezy, které by jejich existenci potvrzovaly. Název Lemurie byl dodatečně v moderní době odvozen od lemurů, kteří na Madagaskaru dodnes žijí a údajně žili i v Lemurii.

Jedním z argumentů pro existenci této vybájené země jsou staré mapy světa, na nichž je na jižní polokouli zakreslen světadíl označený názvem Terra Australis Incognita (Jižní neznámá země). Badatelé zastávající teorii, že Lemurie skutečně existovala, odmítají možnost, že tímto názvem byl označen kontinent dnes známý jako Austrálie. Podle nich byla Lemurie kolébkou lidstva, která při pohybech zemských desek zanikla. Lemuřané prý ne­znali řeč a neměli vyvinutou paměť v našem slova smyslu.

Teorii ztracené Lemurie podporoval například německý přírodovědec Ernest Hackel (1834 až 1919). Tvrdil, že existuje "mnoho souvislostí, z nichž se dá vyvodit, že prvním domovem člověka byla Lemurie, nyní potopená kdesi v Indickém oceánu". Jeho teorii podpořil Brit Alfred Russel Wallace, který Lemurii charakterizoval jako něco, "co bylo základní zoologickou oblastí v některé minulé geologické epoše". Angličan William Scott-Eliot přišel koncem devatenáctého století s teorií, podle níž do vývoje Země zasáhli kdysi mimozemšťané a výsledkem jejich pobytu u nás byli Lemuřané. Obyvatele Lemurie popisuje v knize nazvané Příběh o Atlantidě a ztracené Lemurii jako obry, kteří měřili více než čtyři metry, měli hnědou pleť, nízké čelo, vyčnívající čelisti a oči posazené tak daleko od sebe, že viděli i do stran jako ptáci. Vzadu na hlavě měli třetí oko a původně byli hermafrodité a snášeli vejce.Další senzaci vzbudil v roce 1932 americký reportér Edward Lanser, když zveřejnil článek o tom, že podle důvěryhodných zpráv renomovaného profesora žije na Mount Shasta v Kalifornii nedaleko hranic s Oregonem celá kolonie Lemuřanů. Na zasněžené hoře vysoké 4317 metrů prý měli nádherný chrám z onyxu a mramoru podobný may­ským chrámům a do místního městečka chodili nakupovat zásoby, které platili zlatými nuggety. Nic takového výpravy na horu Shasta nepotvrdily.

Kontinent Mu

Podobně jako Lemurie je na tom i kontinent Mu. Ani v tomto případě neexistují žádné archeologické nálezy, které by jeho existenci alespoň naznačovaly. Podle britského historika Jamese Churchwarda (1852 až 1936) je země Mu pohřbena na dně Tichého oceánu. Vydal o tom dokonce řadu knih Děti Mu (The Children of Mu), Ztracený kontinent Mu (The Lost Continent Mu) a Posvátné symboly Mu (The Sacred Symbols of Mu). Jako pramen a důkaz uvedl posvátné tabulky, které mu prý ukázali hinduističtí kněží. Nazývá je posvátné spisy Mu. Podle nich šlo o obrovský kontinent, na němž žilo 64 milionů lidí, a tamější civilizace byla na úrovni, která v mnohém předstihovala dnešní.

Zatímco obyvatelům Atlantidy se občas připisuje využívání ničivé energie, která jejich civilizaci mohla přivést k záhubě, v případě Lemurie i Mu jsou vědci kupodivu zajedno. Šlo o mírumilovné národy, které se staly obětí velkých přírodních katastrof. Velmi často jsou Lemurie a země Mu ztotožňovány. Jejich obyvatelé, civilizace a tajemný zánik nepřestali dráždit lidskou fantazii a stali se vítaným námětem stovek knih, komiksů, divadelních a televizních her a seriálů a také dlouhé řady videoher. Mu a Lemurie inspirovaly i celou řadu hudebních skupin. Například čtvrté album rockové skupiny Led Zeppelin má na přebalu symbol - pírko v kruhu, o němž členové skupiny tvrdí, že je symbolem ztracené země Mu.


Athosianka Teyla

8. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Teyla-info
O postavě :
Jméno :
Teyla Emmagan

Luttrell Rachel jako Teyla Emmagan

7. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Teyla-info

Rachel Luttrell
jako
Teyla Emmagan

Herec: Rachel Luttrell
Postava: Teyla Emmagan
Postava:
Teyla je mimozemská žena, na kterou tým narazil na první misi, když hledali vhodnou planetu, kam by se případně evakuovali.Během svého života Teyla přišlo o svou rodinu, avšak se stala vůdkyní svého lidu(Athosani).Je nepostradatelným členem týmů Atlantis.
Biografie herce:
Rachel Luttrell se narodila v Tanzanii ve východní Africe.V jejich pěti letech se její rodina odstěhovala do Kanady. Pochází z hudebně uznávané rodiny.Je dobrou herečkou,zpěvačkou i tanečnicí.Učila se balet na Russian Academy Ballet School a hru na piano v The Royal Conservatory of Canada.
Filmografie:
- Stop Thief! (2004) .... Nicky
- "Stargate: Atlantis" (2004) TV Series .... Teyla Emmagan
- Stargate Atlantis: Rising (2004) (TV) .... Teyla Emmagan
- Everyday Use (2003) .... Dee
- Impostor (2002) .... Scan Room rurse
- Feast of All Saints (2001) (mini) TV Series .... Lisette
- Joe's So Mean to Josephine (1996) .... Girl in Bar
- Personal Effects (1992)
- Courage (1986) (TV) .... Bobbys Daughter
- From Stargate to Atlantis: Sci Fi Lowdown (2004) (TV) .... Herself/Teyla
- Preview to Atlantis (2004) (TV) .... Herself/Teyla

Teyla Emmagan

6. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Teyla-info

Teyla Emmagan

 • Původ: Athosianka
 • Herečka: Rachel Luttrell
 • Epizody: všechny
Teyla Emmagan, vůdkyně Athosianů a zkušená bojovnice, se přidala do Sheppardova týmu poté, co zjistila, že město Atlantis skrývá největší naději na poražení Wraithů.
Teyla je vůdkyní Athosianů žijících na planetě Athos. S expedicí Atlantis se poprvé setkává, když se plukovník Sumner vydává na první průzkumnou misi, aby se pokusili získat energetický zdroj anebo útočiště v případě zaplavení města Atlantis. Místo toho ale zaútočí Wraithové a teleportují několik lidí včetně Teyly na wraithskou stíhačku a odvážejí je na neznámou planetu. Zbytek přeživších Athosianů je evakuován na Atlantis. Později je Teyla zachráněna záchranným týmem pod vedením majora Shepparda. Rozhodne se svůj zbylý lid umístit na pevninu planety Atlantis. Částečně opouští svůj lid a přidává se k Sheppardovu týmu, aby mohla bojovat proti Wraithům. Její znalosti a styky s různými kulturami jsou velice přínosné. Později zjišťuje, že vlastní malou část DNA Wraithů, díky níž dokáže nejenom Wraithy v blízkosti vycítit, ale i s nimi s použitím koncentrace komunikovat, což se ukázalo jako velice praktické.
Teyla je velice silná a schopná osoba, která je však opatrná a potřebuje určitý čas, než si u ní někdo získá důvěru.
trochu jinak:


Teyla Emmagan je fiktivní postava z televizního seriálu Stargate Atlantis ztvárněná herečkou Rachel Luttrell. Je Athosianka pocházející z planety Athos v galaxii Pegasus a s týmem Johna Shepparda se setkala, když jejich svět začali sklízet Wraithové.Většina její rodiny byla sklizena Wraithy. Po posledním útoku Wraithů na její domovskou planetu ji i se svým lidem opustila a odešla na Atlantis.Má velké znalosti světů a národů v galaxii Pegasus, čehož využívá coby členka Sheppardova týmu.Kvůli dávnému pokusu wraithského vědce na Teyliných předcích má Teyla ve své DNA část wraithské DNA, což jí umožňuje Wraithy vycítit a napojit se na jejich komunikaci. Mezi její nejbližší přátele patří Ronon Dex, ale velmi blízko má i k podplukovníkovi Sheppardovi.


Pyramidové město v moři u Japonska

5. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Pyramidové město v moři u JaponskaV Tichomoří jižně od Japonska, asi 60km od Okinawy a 500km před pobřežím Jonugami byly nedávno objeveny dobře zachovalé zbytky dvou pyramidových měst.

První objev těchto staveb byl proveden roku 1995, kdy potápeči zkoumali vody v okolí ostrovů jižně od Japonska a při tom narazili na tento objev. Při podrobném průzkumu bylo zjištěno, že pyramidy tvoří rozsáhlou soustavu na sebe navazujících obdélníků, čtverců a kruhů. I přes silné mořské nánosy se ještě dají rozeznat dokonce jednotlivé schody staveb, které jsou někde dlouhé až 80m.
Díky velmi čisté vodě v těchto místech lze pozorovat komplex i ze vzduchu. Základny pyramid se nachází pouhých 25 metrů pod mořem a nejvyšší bod jen 5m pod hladinou. I přes časnou sopečnou aktivitu v okolí jsou velmi zachovalé. Nejsou vůbec požkozené a kamenné bloky neobsahují žádné trhliny. Jednotlivé kameny jsou podobně jako u egyptských pyramid velmi dobře opracovány a zcela přesně na sebe položeny.
Jak jsou asi tyto stavby staré? Nejpravděpodobněji 7000 až 9000 let, protože podle geologů ležela hladina moře v těhto místech před 8000 lety asi o 30m níže a mimo to první známky osídlení v Japonsku jsou známy asi před 9000 roky. Ale zatím jsou to jenom dohady. Až podrobnější výzkum podá svědectví o tom, jak jsou opravdu staré. Pro zajímavost. Tyto stavby mají velmi podobný styl s pyramidami, které byly nalezeny nedaleko ostrova Okinawa, o kterých nikdo neví, kdy byly postaveny. V místní řeči se nazývají MOAI, což je název pro kamenné sochy na velikonočních ostrovech. Podobná pyramidová místa byla také objevena v Pachcacamaky, kde jsou velmi podobná. Dokonce se i nějaké vyskytují v Peru. Možná, že mají nějakou spojitost s ostatními komplexy po celém světě, ale opět to potvrdí až podrobnější průzkum. Objevila se dokonce i možnost že se jedná o zbytky bájné Atlantidy , ale většina Japonců není s touto možností spokojena.
Nedávno na ostrově Honšu byla objevena miniaturní kopie egyptské pyramidy v Gíze, která je celá vytesána do jednoho žulového kamene, kde ale nejsou znát žádné stopy po opracování nástrojem. Pyramida je vysoká jen necelé 3 metry a dle legendy se pod ní nachází černý had, který jako symbol nemá v Japonsku žádnou tradici. Nedaleko odtud stojí velký kamenný stůl, popsaný pravděpodobně keltským písmem. Na vrcholu jedné japonské hory stojí dokonce několik megalitických kamenů, které jsou od sebe oddělené úzkým průzorem. Jsou velmi podobné megalitickým stavbám v Jižní Anglii. Na závěr jen dodám, že čas ukáže co skrývají v sobě tyto další záhadné stavby naší planety.

Podivuhodné souvislosti

4. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Podivuhodné souvislosti

V 2 500 "životních" výkladech Edgar Cayce vyložil mnohé událos­ti a historie. Více méně známé i neznámé a komentoval je různými detaily.

Jeden takový výklad vrhá světlo i na vznik a vývoj "tajem­ných ras" na Zemi, Tito málo známí předhistoričtí lidé, kteří jsou vel­mi početní, už dlouho lidskou mysl straší. Protože o této době a její civilizaci existují pouze útržkovité dok­lady, nepřekvapí nás, že o nich máme tak málo vědomostí. Archeo­logové se pokoušejí poskládat útržky artefaktů jejich kultur, které jakoby nechali lidé bez zájmu o historii. Zdá se, že se nikdy nesnažili sestavit chronologické pořadí událostí té doby. Nebo, jestliže to udělali, jejich záznamy jsou ztraceny. Je proto pochopitelné, že se o těchto předhistorických "tajemných národech" objevuje tolik spekulací, teorií a pochybností. Co se týče ztracených dokladů, s tím se nedá nic dělat. Mnohé události učenci zpracovali protichůdně a my se jimi nebudeme podrobně zabývat. Stačí říci, že tyto převratné události, které jsou pro nás důležité, dostatečně vysvětlují Cayceho záznamy. Naším hlavním cílem budou atlantské kolonie, národy a oblasti v mnoha částech světa, hlavně v Americe, ovlivněné touto starověkou kulturou.
Čtenář rychle odhalí spojení mezi vzdálenými civilizacemi, jež mají společného jmenovatele - atlantský pramen nebo vliv. Cayce­ho výklady naznačují, že lidé z potápějící se Atlantidy, když hledali bezpečí, odešli do vzdálených oblastí. Jejich vliv tam byl znatelný v různých sférách, podle toho, v jaké době žili.
Bohužel, oficiální věda nevěří teorii o Atlantidě. Pouze někteří vědci se o této možnosti odvážili hovořit. Ještě méně je těch, kteří na tomto tvrzení založili své závěry. Proč? Takový vědec je totiž ihned vyřazen z řad kolegů a jeho názory se nepovažují za oficiální, ani zá­važné. Stává se to, bohužel, téměř vždy při uvedení nové nebo jiné hypotézy. Je jedno, zda se tak stane ve filozofii, v dějinách, medicíně nebo teologii, fyzice nebo jiných vědních oborech. Martin Luther byl označen za kacíře, Alexandr Graham Bell za blázna a Robert Fulton byl blázínkem, který se pokoušel udělat to, o čem každý věděl, že udělat nelze. Takových jmen jsou celé legie. A byli to právě tito lidé, kteří lidstvo vedli k novým horizontům. Pouze velcí se odváží lišit se. Právě proto jsou velcí. Musejí mít hroší kůži, aby odolali žár­livosti a všeobecnému posměchu. Říká se, že chceme-li si zachovat otevřenou mysl, nechceme, abychom v hlavě měli průvan.
Postupovat budeme tak, že po vyjádření nejuznávanějšího a nej­rozšířenějšího názoru načrtneme, co o tomto předmětu řekl Cayce. Musíme však mít na mysli, že zítra nebo za 20 let se v důsledku no­vých objevů rovněž změní naše znalosti. Tak tomu bylo v minulosti a je tomu tak i nyní. Moderní věda není neomylná. Např. celá stale­tí jsme věřili, že Zem je kulatá. V současnosti jsme si jisti, že je elip­sou. Celé dějiny vědy jsou vlastně dějinami "bourání starých pravd".
Cayceho vysvětlení existence Atlantidy je nejpřesvědčivější právě proto, že odpovídá na otázky, které vzdorovaly řešení. Výklady v mnohém posilují ty body, jež nikdy nebyly pevně určeny a byly pouze nastíněny v geologii a archeologii. Informace výkladů nejsou uváděny jako možnost. V mnoha případech jsou dokonce v přímém protikladu s dnešním všeobecným názorem. Pouze čas, výzkum a no­vé objevy dokáží platnost těchto názorů.

Člověk je mnohem starší ???

3. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Člověk je mnohem staršíVýklady tvrdí, že Atlanťané emigrovali do mnoha stran. Nejdříve do Pyrenejí mezi Francií a Španělskem a do Severní Ameriky v době prvního zničení asi 50 700 př. n. 1.

Poté do Střední Ameriky a Maro­ka v průběhu druhé zkázy, asi 28 000 př. n. 1. a nakonec do Egypta, kde postavili pyramidy. Do Yucatanu v Mexiku se dostali během tře­tího a posledního zániku r. 10 600 př. n. 1. Protože tato stěhování dě­lily tisíce let, kultury, jež Atlanťané přinášeli do nových oblastí, by­ly rozdílné. Zemětřesení, výbuchy sopek, násilné změny souše bě­hem .opakovaných ledových dob převrátily celý svět. Na to, zdá se, akademičtí vědci zapomněli. To všech­no společně s časem způsobilo, že o této ci­vilizací víme tak málo.
Klasickým příkladem je tajemný ná­rod Basků v Pyrenejích. Cayceho materiály tvrdí, že utíkající At­lanťané se v těchto výšinách usadili a vy­tvořili zde království. Jejich stopy ještě dnes naj­deme v křídových útesech u Calais. Současní Baskové, jejich zvláštní kultura a dějiny připomínají Atlanťany natolik, že každý, kdo příběh o Atlantidě zná z Cayceho výk­ladů, dojde k závěru, že Baskové jsou původem Atlanťané. Nic konkrétního to však nedokazuje. Podobně je tomu i v mnoha jiných případech. Je to velký problém, s nímž se musíme v naší práci vyrov­nat. Nezbývá než doufat, že čas a technika na mnoho otevřených otá­zek postupně odpovědí. Musíme trpělivě čekat na jejich rozuzlení. Ze studia raného období lidstva, na základě Cayceho tvrzení je vi­dět, že existují shody i rozdíly mezi současnou vědou a Cayceho výk­lady. Podle Cayceho, např., žil civilizovaný člověk na Zemi mnohem dříve - už před 10,5 miliony let. První rozsáhlá, organizovaná a jed­notná činnost lidí se datuje do doby před 52 000 lety. Tato spoluprá­ce vedla k ovládnutí divokých zvířat, jež dodnes na Zemí žijí. V do­bě, kdy Cayce žil, vědci takové názory zásadně popírali. Postupně se však i jim otevírají oči a doba existence člověka na Zemi se stále prodlužuje.
Dnes máme doklady o tom, že člověk žil ve Střední Americe asi před 20 000 lety. Potvrzují to úlomky kostí a reliéfů, jež byly naleze­ny nedaleko Mexico City. Tato oblast také uchovává tradici o staro­věkých návštěvách z východu, z velké země nazvané Aztlan. Je zde rovněž celá řada základních souvislostí, jež dnešní oficiální věda ne­dokáže vysvětlit. Např. v Peru Španěl Pizzaro a jeho muži našli 10 000 mil kamenem dlážděných cest s pozůstatky mnoha hostinců. Vyvolává to otázku: Na co byl takový dopravní systém lidem, kteří neznali kolo a neměli vozy? Jací lidé takové cesty potřebovali a od­kud pocházeli? Vlna kulturního mostu zasáhla oblasti Egypta až k Andskému pohoří v Peru a středozápad Severní Ameriky. Je jasné, že v určitém období světové prehistorie - asi 10 000 let př. n. 1. - se odehrály náhlé a nečekané změny, jež převrátily běh lidských dějin.

Ztracené město nalezeno?

2. prosince 2009 v 6:00 | domi |  Zajímavosti(ne přímo o Stargate)

Kuba: potápěči nalezli ˝ztracené město˝


Kanadští archeologové objevili v kubánských vodách kamenné struktury.

Velké kvádry z horniny připomínající žulu - to byl stavební materiál neznámé civilizace, která asi před 6000 lety vystavěla u západního pobřeží Kuby rozlehlé město. To následně zatopila voda, pravděpodobně kvůli sopečné činnosti.
HAVANA - Tým kanadských výzkumníků se domnívá, že u západního pobřeží Kuby nalezl ruiny města, které bylo vybudováno neznámou civilizací před nejméně šesti tisíci let. To by znamenalo, že tato záhadná kamenná struktura připomínající město s pyramidami, silnicemi a různými budovami, je ještě o 1500 let starší než obdivuhodné pyramidy v egyptské Gíze. Podmořské město se nachází v hloubce 650 metrů a výzkumníci použili k jeho nafilmování speciální sonar.
Poprvé ruiny snímali v roce 2000, letošního července se archeologové vrátili s vylepšenou technologií - podmořským robotem, který i ve velké hloubce dokáže natočit vysoce kvalitní filmový materiál. Miniaturní robot nafilmoval oblast o rozloze dvaceti čtverečních metrů. Tým ruské rodačky Pauliny Zelitské v současné době nález analyzuje a v lednu se opět se zdokonalenou technikou chystá potopit. Karibské moře je rájem archeologů.
Podivuhodné město je vytvořeno z obrovských otesaných a vyhlazených kvádrů horniny podobné žule. ˝Budovy˝ mají půdorys pravoúhlých útvarů i kruhu. Bloky měří na délku dva až šest metrů. Některé jsou převrácené, mnoho jich pokrývá bílý písek, charakteristický pro tuto oblast. ˝Je to opravdu nádherný komplex, který mohl být v minulosti rozsáhlým městem,˝ řekla Zelitská, která se svými kanadskými spolupracovníky hledá na dně karibského moře ˝ztracené poklady˝ již několik let. V minulosti se týmu již podařilo nalézt sedm historických španělských lodí, které se potopily v karibském moři nedaleko Kuby. ˝Ztracené město˝ se rozkládá u pobřeží kubánského poloostrova Guanahacabibes. Úchvatný nález posiluje vědeckou hypotézu, podle níž byla Kuba v minulosti součástí Latinské Ameriky. Úzký pruh pevniny údajně spojoval největší ostrov Velkých Antil s poloostrovem Yucatán. Podle Zelitské může být následné zatopení pevniny vysvětleno sopečnou činností.

kalendář prosinec

1. prosince 2009 v 6:00 | domi |  kalendář

PROSINEC


Bílá

-posiluje optimismus a vyvolává dobrou náladu
Všechno dopadne dobře, pokud nebudeš příliš lenošit.
Nechoď pozdě do školy.
Učitelé nemají rádi, když udýchaný žák přiběhne do školy po zvonění.
Dobrá rada:

Ke všemu přistupuj s rozvahou!1 -Iva ............................4 -Barbora.................... 7 -Ambrož + Benjamín
2 -Blanka .......................5 -Jitka .........................8 -Květoslava
3 -Svatoslav ..................6 -Mikuláš .....................9- Vrastislav
10 -Julie.............................................................. 22 -Šimon
11 -Dana............................................................ 23 -Vlasta
12 -Simona .........................................................24 -Adam a Eva
13 -Lucie.............................................................25 -Boží hod vánoční
14 -Lýdie ............................................................26 -Štěpán
15 -Radan + Radana........................................... 27 -Žaneta
16 -Albína ............................................................28 -Bohumila
17 -Daniel ............................................................29 -Judita
18 -Miloslav ..........................................................30 -David
19 -Ester ..............................................................31 -Silvestr
20 -Dagmar
21 -Natálie