Únor 2009

cap.-major-plk. Sam Carter

22. února 2009 v 14:44 | domi |  Samantha Carter-info

Samantha Carter


Amanda Tapping, představitelka Samanthy Carterové.
Plukovník Samantha (Sam) Carterová je fiktivní postavou sci-fi seriálů Hvězdná brána a Stargate Atlantis a filmů Stargate: The Ark of Truth a Stargate: Continuum. Její roli představuje kanadská herečka Amanda Tapping.
Samantha Carterová je astrofyzik, inženýr a pilot a je bývalým velitelem Expedice Atlantis.


Životopis


Pozadí

Narodila se 29. prosince 1968. Samantha je dcerou generála Jacoba Cartera. Má bratra Marka, který je ženatý a má děti. Její matka zemřela při autonehodě. Pracovala v Pentagonu 2 roky. K projektu Hvězdné brány se přidala roku 1992, dva roky před Danielem. Vytvořila program pro počítačové rozhraní brány.


1997

Rok po první misi na Abydos se kapitán Carterová v epizodě Děti bohů jako expert na Hvězdnou bránu připojila k plukovníkovi Jackovi O'Neillovi a nově vytvořenému týmu SG-1. Na Abydosu se setkala s Danielem Jacksonem a prohlédla si kartuši na Abydosu. Zjistila tak, že v galaxii existuje síť Hvězdných bran.
Spolu se zbytkem týmu a Dr. Jacksonem se vrátila na Zemi poté, co Goa'uld Apophis napadl Abydos Hvězdnou branou. Poté, co získal tým adresu na Chulak, byla přidělena k týmu SG-1. Na Chulaku byla spolu s týmem zajata. S pomocí Teal'ca unikla a vrátila se na Zemi.
Carterová byla emocionálně vázána na malou dívkou, Cassandru z planety Hanka, jejíž lidská populace byla zničena goa'uldem Nirty.

1998

V epizodě Při výkonu služby se stala hostitelkou Tok'ry Jolinar, když pomáhala evakuovat Nasyany pod útokem Goa'uldů. Tok'ra (symbiont) Jolinar byla poté zabita Askrakem.
V epizodě Tok'ra s pomocí paměti Jolinar kontaktuje Tok'ry. Nabídne svému otci Jacobu Carterovi, který umírá na rakovinou, spojení s Tok'rou Selmak a také se spřátelí s Martufem.

1999

V epizodě Mírová konference je povýšena do hodnosti majora. S pomocí vzpomínek Tok'ry Jolinar zachrání svého otce Jacoba Cartera ze Sokarova zajetí na Netu, měsíci v podobě pekla.

¨Dr.Daniel Jackson

22. února 2009 v 14:33 | domi |  Daniel Jackson-info
Daniel Jackson ztvárněný Michaelem Shanksem.
Daniel Jackson je fiktivní postava ze světa Hvězdné brány. Ve filmu Hvězdná brána ho ztvárnil herec James Spader, v seriálu Hvězdná brána poté herec Michael Shanks.
Jedná se o doktora archeologie, antropologie a filologie.


Život

Daniel je jediným dítětem archeologů Melbournea a Claire Jacksonových, kteří zahynuli při nehodě. Poté ho vychoval jeho dědeček, Nicholas Ballard, také archeolog.
Daniel Jackson hovoří mimo angličtiny dalšími 23 jazyky (epizoda 1969), například starověkou egyptštinou, španělsky, rusky, mandarínsky, německy, dále také goa'uldsky, jazykem Antiků nebo jazykem Unasů. Daniel nejprve pracoval na publikacích, v nichž poukazoval na fakt, že pyramidy sloužily jako přistávací plochy pro Goa'uldské Ha-Taky. Tak ho našla Catherine Langfordová a seznámila ho s projektem Stargate. Po událostech na Abydosu se rozhodl tam zůstat se svou ženou. Po nějaké době byl však nucen, kvůli únosu své ženy, přidat se k týmu SG-1, aby se pokusil ji najít a přivést domů. Po její smrti zůstal u programu, aby se společně s ostatními pokusil najít tak silné spojence a technologie, aby s nimi mohli porazit Goa'uldy. To se jim nakonec také podařilo, pomohli i zničit replikátory a narazili i na ORI, odnož povznesených Antiků, kteří se stali novou hrozbou. Nakonec se jim podařilo porazit i je a nastolili tak v galaxii vytoužený mír. Kromě svých znalostí se Daniel povznesl, aby se přidal k Ostatním a aby pomohl najít zbytku SG-1 Ztracené město Antiků, kde by mohli najít vyspělé zbraně. Oma Desala ho ale zastavila a snížila jej opět do lidské formy. Při závěrečné bitvě s Goau'dy a replikátory byl zabit a měl se znovu rozhodnout, zda se opět povznese. Oma ho však důrazně varovala, že napotřetí mu rozhodně nebude pomáhat v povznesení. Když se Oma vzepřela pravidlům a zničila Anubise, ostatní nakonec Daniela vrátili zpět k jeho přátelům. Během misí s SG-1 vyniká svými diplomatickými a komunikačními dovednostmi, dokázal přesvědčit Morganu la Fey, aby jim pomohla v boji proti Ori, dokonce sdílel vědomí s Merlinem, kterého našli při pátrání po Saangralu. Díky těmto vědomostem dokázal pomoci svým přátelům utéci před Adrií a nakonec s pomocí Merlina vytvořili zbraň, se kterou zničili ORI. Adria se pak před svou smrtí povznesla a převzala jejich místo i kolektivní moc. Daniel Jackson je neocenitelným členem týmu.

Pahýl -

Jack O'Neill zákl. info

22. února 2009 v 14:29 | domi |  Jack O'Neill-info
John J. "Jack" O'Neill (* 20. října 1952) je fiktivní postavou v sci-fi filmu Stargate a navazujícím seriálem Stargate SG-1. Ve filmu jej hrál Kurt Russell (psáno jako O'Neil) a v seriálu Richard Dean Anderson. O'Neill se nepravidelně objevuje v seriálu Stargate Atlantis.

Jack O'Neill
Rasačlověk
Narozen20. října 1952
Chicago, Illinois, USA
Hodnostgenerálmajor
V SGC od-do1994-2005
Zařazenívelitel SG-1 (1997-2004)
velitel SGC (2004-2005)
Ve filmu je plukovníkem letectva Spojených států amerických, který vede Hvězdnou bránou průzkumný tým. V seriálu je velitelem prvního týmu, SG-1, později je povýšen na brigádního generála a zhruba na rok pověřen vedením programu Hvězdná brána. Později je opět povýšen, tentokrát na generál majora a v seriálu se objevuje pouze příležitostně.


Film Stargate

Ve filmu je ženatý se Sarou O'Neillovou a měl syna. Ten se při tragické nehodě zastřelil O'Neillovou služební zbraní.
Když se Danielovi Jacksonovi podařilo zlomit kód Hvězdné brány, velitel Major General West jej povolal do služby. Na Abydosu O'Neill a jeho tým se spřátelí se Skaarou. Během boje s vládce Ra s Danielem pošlou nukleární zbraň na Raovu loď, která je na orbitě planety zničena. O'Neill a zbytek jeho týmu se vrátí na Zemi bez Jacksona, který se na Abydosu oženil.


Stargate SG-1

V první epizodě seriálu Děti bohů¨je znovu povolán do aktivní služby novým velitelem základny SGC a projektu Hvězdná brána, generál majorem Georgem Hammondem poté, co bránou prošel Apophis, který je jedním z vládců soustavy. Jack se vrátí na Abydos pro Daniela Jacksona. Když se vrátil na Abydos, objevil se Apophis a unesl Skaaru a Sha're. Projekt je poté obnoven. V novém týmu je též kapitán Samantha Carterová. Aby osvobodili Skaaru a Sha're cestují bránou na Chulak, kde se k nim přidává Teal'c.
V epizodě druhé řady Pátá rasa, O'Neillovi zařízení Antiků předává vzdělanosti Antiků do jeho mozku. Pomalu ztrácí schopnost hovořit, psát a rozumět anglicky, přičemž mluví jazykem Antiků. S použitím těchto znalostí přidá stovky dalších adres Hvězdných bran do počítače. Přeloží text z jazyka Antiků. Vyrobil zdroj energie, aby mohl bránou odcestovat k Asgardům do galaxie Othala.
Předtím zachrání Sam a Teal'covi život, když jim odešle plán DHD.


Epizody

Účinkuje ve všech epizodách do konce 8. sezóny. Od 9. sezóny se stává hlavním hrdinou seriálu a velitelem SG-1 pplk. Cameron Mitchell

Antické civilizace ze STARGATE

22. února 2009 v 13:58 | domi |  Antická technologie

Historie Antické civilizace jak ji známe ze Starga ...

Antikové, taktéž zvaní jako Alterané nebo Lanteané byli první evolucí lidské rasy. Sebe ve svém jazyce nazývají Anqueetas a byli jednou z nejvyspělejších ras ve známém vesmíru. Před odchodem z jejich rodné galaxie žili Antikové společně jako jedna civilizace s Ori. Mezi Ori a Antiky se však objevil filozofický rozkol. Zatímco Antikové veřili v poznání skrze vědu, Oriové se stali fanatiky trvajícími na své náboženské víře. Antikové v té době měli dostatečný technologický náskok, aby s Ori případnou válku zvítězili, ale rozhodli se raději odejít ze své domovské galaxie. Před svým odchodem však k obraně proti Oriům vyvinul jeden antický vědec zbraň, archu pravdy, schopnou přesvědčit stoupence Oriů o skutečné pravdě. Antikové však věřili ve svobodnou vůli, zbraň z morálních důvodů nepoužili a v mohutné lodi odletěli ze své planety. Po cestě trvající několik desítek let konečně objevili Mléčnou dráhu a tak se zde usadili a obnovili svou civilizaci. V galaxii vytvořili síť hvězdných bran, první bránu dostali jako dar Asgardi, když na ně Antikové při svých cestách narazili. S nimi posléze vytvořili alianci čtyř velkých ras spolu s Furlingy a Noxy.

Mezi jimi kolonizované planety náležela i Země, kterou sami nazývali Terra. Na Zemi vybudovali posléze svůj nejdokonalejší technický výtvor "létající město" Atlantis. Antiky nakonec v naší galaxii postihla pandémie, jež téměř zničila jejich civilizaci. Aby unikli zkáze, rozhodli se odejít do sousední galaxie Pegasus, kde se usadili na planetě, kterou nazvali Lantea. Před tím, než však odešli do Pegasu, znovuvytvořili život v Mléčné dráze a současná evoluce lidstva je výsledkem tohoto pokusu. V Pegasu podobně jako v naší galaxii také rozšířili lidskou rasu. Po tísíce let žili v Pegasu v míru a prozkoumávali nové světy, dokud na jedné z planet nenarazili na agresivního nepřítele, který se jim technologicky mohl rovnat. Po bojích trvajících několik desetiletí se po potopení Atlantis na dno oceánu rozhodli Antikové odejít zpět do Mléčné dráhy na Zemi. Tam se rozhodli strávit zbytek života v naději, že se dokážou povznést na vyšší úroveň existence. Povznesení je ve světě Stargate proces, během něhož se může dostatečně vyvinutá vnímající bytost zbavit svého těla a žít jako čistá forma energie na vyšší úrovni bytí s velkými znalostmi a silou.

Jedná se o mentální a spirituální osvícení, které se odehrává jako přímý důsledek nabytí určité úrovně moudrosti a sebepoznání. Ve společenství povznesených bytostí jsou určitá pravidla, tím hlavním je, že žádný z povznesených nesmí zasahovat do vývoje nižších forem bytí. Toto pravidlo však často porušuvala Oma Desala, která pomáhala lidem s čistou duší, aby se povznesli na vyšší úroveň existence. Pohybovala se však na tenké hranici a byla ostatními zavržena. Díky tomu, že pomohla nevědomky k povznesení goa'uldovi Anubisovi, ovlivnila tak životy statisíců lidí. Nakonec v rozporu s pravidli Anubise zastavila dřív, než stačil zničit všechen život v galaxii stejným zařízením, kterým Antikové před tisíci lety vytvořili život v Mléčné dráze. Oma však nebyla jediným Antikem, který Tauriům pomáhal, jedním z nich byla i Morgan LeFay a Merlin, kteří nepřímo pomohli ke zničení Ori a jejich přívrženců jednou provždy. Merlin se před tisíci lety vrátil zpět do lidského těla, aby vytvořil zbraň, kterou Tauriové použili pro zničení Ori. Morgan LeFay se snažila pomoci při hledání této zbraně a nakonec sama zničila posledního představitele Oriů.


Nejzásadnější technologie vytvořené antiky

Antické technologie ovlivnili ve světě Stargate prakticky všechny kultury, které SG-1 během svých cest navštívila. Antickou technologii začali první využívat Goa'uldi, kteří si ji přivlastnili a nakonec přizpůsobili pro své vlastní potřeby. Během několika desítek let tak dokázali přeskočit několik tisíc let technologického vývoje. Asgardi naopak antickou technologii studovali z archivu vědomostí Antiků a na základě některých poznatků mohli vylepšit své stávající technologie.

Beau Bridges je vítězem Grammy

22. února 2009 v 13:56 | domi |  Hank Landry

Beau Bridges je vítězem Grammy

Beau Bridges, kterého velmi dobře známe jako generála Hanka Landryho ze seriálu Stargate SG-1, obdržel ocenění Grammy za nejlépe namluvenou zvukovou verzi knihy "An Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda)". Tato kniha pojednáva o globálním oteplování a je knižní verzí stejnojmenného dokumentárního filmu z roku 2006. Další výsledky Grammy si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách.


Popis původního dokumentárního filmu

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami.


o rasách v seriálu zákl.info (učitě prečíst)

22. února 2009 v 13:52 | domi |  Dohromady-obecně

Tau'ri

Tau'ri je lidská civilizace na Zemi. Mají vlastní program Hvězdné brány. Jsou spojenci Asgardů, Tolánů (není zcela jisté, jestli po Goa'uldském útoku někdo přežil) a Tok'rů. Tau'ri (Země) je původní svět, ze kterého začali Goa'uldi unášet lidi na jiné planety. Později se lidé ve starověkém Egyptě vzbouřili a Hvězdnou bránu zakopali (viz film Hvězdná brána). Na konci desáté řady v epizodě Unending (Bez konce) prohlásil jeden z předních Asgardů (Thor), že lidé se stali "Pátou rasou" (viz epizoda Pátá rasa).
Lidé neměli do 6. řady vlastní vesmírnou loď schopnou nadsvětelného cestování pomocí hyperpohonu. První takovou lodí byla až Prometheus¨(kódové označení X-303). O třídu výše stojí moderní křižníky třídy Daedalus (neoficiálně označovány jako BC-304 nebo také DSC-304), jmenovitě Daidalos, Odysea , |Koroljov, Apollo a Phoenix. Tyto lodě mohou být napájeny ZPM, což je antický zdroj energie.


Asgardi

Asgardi jsou jednou ze čtyř ras Aliance (nejvyspělejších ras ve vesmíru). Disponují velmi vyspělou technologií. Vzhledem připomínají v Americe často zobrazované šedé vyzáblé mimozemšťany s velkýma očima. Jejich technologická převaha proti Goa'uldům je značná, proto je nepovažují za své největší nepřátele. Těmi jsou Replikátoři, využívající vyspělé technologie Asgardů proti nim. Nejdůležitějším Asgardem je Thor (vrchní velitel asgardské flotily), který v seriálu plní roli prostředníka mezi lidmi a Asgardy.
Asgardé důsledkem genetické degenerace trpí závažnou chorobou, a proto v posledním epizodě 10. řady seriálu vybaví Asgardi pozemskou loď Odysseu všemi svými technologiemi jako odkaz své rasy. Následně se u jejich planety objeví Orijské lodě. Odyssea s pomocí nových asgardských zbraní jednu loď zničí. Asgardi zemřeli při výbuchu planety, na kterou se shromáždili, aby skončili svůj život. Oriové sledují signál z asgardského počítačového jádra na Odyssey.
Samozřejmě také Asgardi mají své vesmírné lodě, například lodě třídy O'Neill (které v seriálu bojovaly např. u superbrány) a lodě třídy Biliskner.

Tok'ra

Tok'ra jsou odporem proti vládcům soustavy. Tok = proti a Ra = vrchní vládce soustavy, Ra. Na různých planetách budují podzemní tunely pomocí speciálních krystalů hluboko pod povrchem, kde se ukrývají před útoky Goa'uldů. Spolupracují se Zemí. Způsob jejich boje je pouze infiltrace, nemají takové vojenské prostředky jako Goa'uldi. Po útoku Anubise na základnu Tokrů jsou stále ve vyhnanství a velká většina je jich mrtvá.


Goa'uldi

Goa'uldi jsou parazité, jejichž tělo připomíná tělo hada, nebo velkého červa. Nejčastěji používají jako hostitele lidskou rasu. Vstoupí do hostitelova těla přes zátylek a tělo pak sami ovládají. Goa'uldi vládnou otrokářskému impériu, proti kterému bojují lidé, Tokrové a občasně i Asgardé. Goa'uldi s Asgardy uzavřeli smlouvu o chráněných planetách, která zaručuje 26 planetám ochranu proti nim. Goa'uldské technologie nejsou jejich vlastní, ale ukradené z technologií Antiků a přizpůsobené energetickým požadavkům Goa'uldů.

Toláni

Toláni jsou lidskou civilizací v galaxii na planetě Tollan. Díky jejich planetárním sousedům, kterým pomohli v technologickém rozvoji, byla jejich planeta vychýlena ze své oběžné dráhy. To se stalo díky masivní explozi planety jejich sousedů. Díky SG-1, která našla poslední skupinu Tolánů se i tito mohli dostat na svoji novou domovskou planetu Tallana. Díky iontovým dělům byly schopni odolat Goa'uldům. Později však Anubis upravil štíty a obrana se stala neúčinnou. Tollana byla Tanithem nakonec zničena.


Antikové

Antikové, dříve Alterané, jsou rasou, která vynalezla a rozšířila technologii hvězdných bran. Alterané se později kvůli svým názorům rozdělili na dvě neslučitelné frakce Oriové a Antikové. Vyvinuli se přibližně před 10 milióny let. Před asi 5 milióny let se v naší galaxii začala šířit choroba, kterou nebyli schopni vyléčit. Tudíž vyvinuli zbraň, která dokáže zničit veškerý život v galaxii, ale dokáže ho i zasít. Antikové tedy všechen život v Mléčné dráze zaseli znovu. Antikové později odešli do galaxie Pegasus. Se svojí nejvyspělejší technologií se stali jednou ze čtyř ras Aliance (spolu s Asgardy, Noxy a Furlingy).
Před 10 tisíci lety se setkali se stejně vyspělým druhem Wraithů, kteří během jediného století téměř vyhladili jejich rasu. Avšak Antikové si za vznik Wraithů mohou sami.(Wraithové se vyvinuli z parazitního brouka který se živil podobným způsobem jako klíště.časem do svého genetického kódu přidával části Alterianské DNA a některé jejich schopnosti, například telepatii, až se vyvinul v humanoidně vypadající formu života) Zůstalo jen jediné město, Atlantis. Toto město bylo schopné díky své technologii štítů a zbraní vyhrát každou bitvu, ale válku už ne. Antikové proto město potopili pod hladinu oceánu a odešli na svoji dávnou domovskou planetu, Zemi, kde dožili své životy nebo se povznesli.
Po Anticích zůstala v galaxii Pegasus nová vyspělá rasa, Asurané. Jednalo se původně o nanotechnologii určenou k likvidaci Wraithů. Postupně se ale vyvinuli na vyspělejší úroveň do lidské podoby. Díky své technologie replikace se stali účinnou zbraní.
Celá jejich pokladnice vědomostí byla uložena v archivu znalostí Antiků, která zachytí plukovníka O'Neilla a přenese mu do mozku veškeré jejich vědomosti. Pozemšťané se stále snaží najít bájné město Antiků Atlantis kam uschovaly veškeré své zbraně. Nakonec se zjistí, že tato pokladnice se nachází na Zemi v Antarktidě a díky zbrani, která je napájena zařízením zvaným ZPM, je odražen útok Anúbise na Zemi. Bohužel při tomto použití se zařízení ZPM vybije, a proto je důležité najít další zdroj.
Dr. Daniel Jackson rozluští adresu brány na ztracené město Antiků Atlantis v galaxii Pegasus. Mise Atlantis, vedená Dr. Weirovou zajistí město, které se vynoří na hladinu a začnou prozkoumávat jejich technologie i okolní planety. Po nechtěném probuzení spících Wraithů se Atlantis stává hlavním cílem. Díky tomu, že Wraithové pozemšťany podcenili, byli lidé schopni odrazit první vlnu útoku. Za použití antických technologií města a asgardských technologií na lodích Daidalos a Apollo vedou lidé s novými spojenci v galaxii Pegasus válku proti Wraithtům i proti Asuranům.
Poté co bylo zničena planeta Asuras a většina Asuranů, se staronovým nepřítelem Altantis stává nový druh Wraithů. Tito jsou mnohem silnější a odolnější, navíc poslouchají pouze jednoho velitele, Michaela.


Oriové

Oriové jsou skupinou povznesených bytostí. Původně byly jednou civilizací společně s Antiky. Později se však pro názorové rozdíly rozešli. Zatímco Antikové založili svou kulturu na vědě, Oriové vytvořili náboženství označované jako Počátek, které s příslibem povznesení šířili svými převory. Z věřících v nižších sférách bytí získávají energii. Oriové nevěděli, že v naší galaxii je osídlená lidmi.
Díky objevu zařízení Dr. Jacksonem a Valou Mal Doran se Oriové dozvěděli, že Mléčná dráha je osídlena, začali posílat své převory do Mléčné dráhy, aby obracely nevěřící k víře v Počátek. Vala Mal Doran se dostane do galaxie Oriů. Vala otěhotní a přivede na svět Adriu, Orici. Adria se postavila do čela armády a snaží se obrátit na víru galaxii. Ti, kdo se víře postaví, musejí být zničeni.
Dr. Jackson spolu s antikem Merlinem vytvoří zbraň, která je schopna zničit povznesené bytosti. Tato zbraň je poslána do Orijské galaxie na orijské lodi a Orie zničí. Adria, která je poté zajata se na palubě pozemské lodi Odyssea povznese. Tím získala veškerou energii Oriů a stala se tak nejmocnější povznesenou bytostí ve vesmíru.
Poté, co Dr. Jackson aktivoval Archu pravdy (The Ark of Truth) na Celestis, což způsobilo okamžitou ztrátu převorů i věřících, je Adria oslabena natolik, aby se s ní mohla utkat Morgana le Fay.

velitelství v Cheyennských horách

22. února 2009 v 13:47 | domi |  zajímavosti
velitelství Stargate (Stargate Command, SGC) se nachází v Cheyenne Mountain complex

epizody obecně

22. února 2009 v 13:44 | domi |  Popis dílů for SG1

Epizody

Seriál má 10 řad, vytvářených od roku 1997 (řada 1.) až do roku 2006 (10. řada). Na první dvojepizodě Děti bohů se navíc podílel i autor původního filmu Roland Emmerich, ale pro neshody nakonec od projektu upustil. Děj celého seriálu je uzavřen ve filmu Stargate: The Ark of Truth, který vyšel na DVD v březnu 2008, a na léto se připravuje jeho vydání s českým dabingem i u nás. Druhý film Stargate: Continuum vyšel 29. července tohoto roku v USA a v Kanadě.
Epizoda 200 z desáté řady seriálu (2006) byla roku 2007 nominována na cenu Hugo v kategorii pro krátká hraná představení.

fiktivní fakta,z nichž seriál vychází

22. února 2009 v 13:42 | domi |  zajímavosti


Fiktivní fakta, z nichž seriál vychází
  • Egyptské pyramidy jsou starší než egyptská civilizace, Egypťané je jen využívali.
  • Existuje příliš velké množství informací o bozích starověku na to, aby neexistovali.
  • Hvězdná brána vytváří červí díru, což je hypotetický vesmírný jev, který byl v SGC také využit.
  • Existuje mimozemský kov Naquadah, protože k vytvoření červí díry je potřeba prvek s velkou energií. Naquadah je supravodič, který dokáže absorbovat mnoho druhů energií.
  • Existuje tajná organizace NID (National Intelligence Department), která dohlíží nad programem Hvězdné brány.příběh

22. února 2009 v 13:38 | domi |  o seriálu
Příběh
hvězdná brána v seriálu Stargate SG-1
V roce 1928 byl nalezen v Egyptě kruh ze zvláštní horniny (Naquadah), která se na Zemi doposud nikde neobjevila. Kruh byl převezen z Afriky do Ameriky na lodi Achilles v roce 1939, protože Američané věřili, že je to zbraň, která nesmí padnout do rukou nacistů. Američané na něm prováděli různé pokusy, většinou však nezdařené. Prvním úspěchem bylo, když se jim podařilo vytvořit stabilní červí díru na planetu Heliopolis. V "současnosti" příběhu natrefila dcera objevitele hvězdné brány Catherine Langfordová na vědce (Daniel Jackson), který věří, že pyramidy vybudovali mimozemšťané. Jackson rozluštil symboly na obvodu kruhu jako souhvězdí, která určují adresu vzdálené brány ve vesmíru.
Kruh je podle textu, který Daniel přeložil, pojmenován Hvězdná brána. Bylo zjištěno, že brána slouží jako transportní zařízení pro cestování ve vesmíru mezi planetami. Adresa cílové brány je zadávána pomocí symbolů umístěných na bráně. V seriálu cestují týmy vesmírem, objevují jiné planety a nové civilizace.
Také podporují boj jiných světů s Goa'uldy. Jednotlivé epizody pojednávají o "práci" týmu SG-1, prvního a nejstaršího SG týmu. Bylo zjištěno, že Goa'uldi žili i na Zemi a vydávali se za bohy starého Egypta, Řecka a dalších období, ale v dávné době (cca 3000 let před naším letopočtem) vypuklo povstání lidí, kdy byla brána pohřbena a Goa'uldi tak ztratili kontakt se Zemí.

Dan Shea - Tiler

21. února 2009 v 22:24 | domi |  postavy v průběhu seriálu
Dan Shea

Rodné jméno

Dan Shea

Místo narození

Ontario, Kanada

Datum narození

23. prosince 1954 (Kozoroh)
54 let (55. narozeniny slaví za 305 dní)

Tony Amendola - Braitac

21. února 2009 v 22:22 | domi |  Braitac

Rodné jméno

Tony Amendola

Místo narození

New Haven, Connecticut, USA

Zajímavosti, drby

Měří 180cm.

Teryl Rothery

21. února 2009 v 22:18 | domi |  Dr. Janet Fraiser

Rodné jméno

Teryl Rothery

Místo narození

Vancouver, British Columbia, Kanada

Datum narození

9. listopadu 1962 (Štír)
46 let (47. narozeniny slaví za 261 dní)

Zajímavosti, drby

Měří 157cm.

Gary Jones

21. února 2009 v 22:17 | domi |  postavy v průběhu seriálu
Gary Jones

Rodné jméno

Gary Jones

Místo narození

Swansea, Wales, UK

Datum narození

4. ledna 1958 (Kozoroh)
51 let (52. narozeniny slaví za 317 dní)

Zajímavosti, drby

Měří 170cm.

Bridges

21. února 2009 v 22:08 | domi |  Hank Landry

Rodné jméno

Lloyd Vernet Bridges III

Místo narození

Hollywood, California, USA

Datum narození

9. prosince 1941 (Střelec)
67 let (68. narozeniny slaví za 291 dní)

Zajímavosti, drby

Měří 178cm.


Claudia Black

21. února 2009 v 22:06 | domi |  Vala Mal Doran-info
Claudia Black

Rodné jméno

Claudia Lee Black

Místo narození

Sydney, New South Wales, Austrálie

Datum narození

11. října 1972 (Váhy)
36 let (37. narozeniny slaví za 232 dní)

Zajímavosti, drby

Měří 170cm.Ben Browder

21. února 2009 v 22:00 | domi |  Cameron Mitchell-info
Ben Browder

Rodné jméno

Ben Browder

Místo narození

Memphis, Tennessee, USA

Datum narození

11. prosince 1962 (Střelec)
46 let (47. narozeniny slaví za 293 dní)

Zajímavosti, drby

Ben měří 185cm.

Teal'c

21. února 2009 v 21:54 | domi |  Teal'c-info

Profil postavy

Teal'c je Jaffa, což je národ sloužící Goa'uldům. Poté co pomohl týmu SG-1 utéci z Chulaku, stal se členem týmu SG-1. Poskytuje tak týmu důležité informace a znalosti o světech, které navštívil a o Goa´uldech. Teal´c je velmi loajální a dobrý bojovník. Za to, že se postavil Apophisovi byl nazván zrádcem a vyhnancem. Teal´c v sobě nosí mladého Goa'uldského symbionta, díky kterému je imunní na většinu nemocí, rychle se uzdravuje a žije dlouhým životem. Přestože vypadá, že mu je 30-35 let je mu ve skutečnosti více jak 90 let.

Teal'c byl prvním mužem Apophisovy Hadí stráže. Všechny události, kterým byl svědkem pod velením Apophise ho velmi mrzí. Doufá, že se mu podaří napravit některé vykonané křivdy a že se mu podaří osvobodit Jaffy z otroctví. Na Chulaku zůstala jeho žena Dry-auc a syn Rya'c. Z počátku zde žili jako vyhnanci do okamžiku kdy se Dry-auc opět neprovdala (v domnění, že je Teal´c mrtev za přítele Teal´ca - Fro´taca. Rya´ca však unesl Apophis a tak ho musel Teal´c přijít osvobodit. Rya´c měl však vymytý mozek a měl zničit zemi nákazou. V tom mu bylo zabráněno a posléze byl opět přiveden k normálu. Po těchto zkušenostech ukryl Teal´c svou rodinu na planetu Země Světla. Velkým přítelem a bývalým učitelem Teal´ca je Bra-tac.

Je mu více více jak 90 let (vypadá na 30-35. Nositel Goa'uldakého symbionta.

Christopher Judge

21. února 2009 v 21:52 | domi |  Teal'c-info
Christopher Judge

Rodné jméno

Douglas Christopher Judge

Místo narození

Los Angeles, California, USA

Datum narození

13. října 1964 (Váhy)
44 let (45. narozeniny slaví za 234 dní)

Zajímavosti, drby

Christopher měří 191cm.


Corin Nemec

21. února 2009 v 21:44 | domi |  Jonas Quinn-info
Rodné jméno
Joseph Charles Nemec IV

Místo narození

Little Rock, Arkansas, USA

Datum narození

5. listopadu 1971 (Štír)
37 let (38. narozeniny slaví za 257 dní)

Doc.Daniel Jackson

21. února 2009 v 21:40 | domi |  Daniel Jackson-info

Profil postavy

Doktor Daniel Jackson je původním povoláním antropolog, lingvista a také egyptolog. Byl požádán o pomoc při překladu kartuše z kamene, která byla v roce 1928 objevena v Egyptě. Daniel přišel na to, že ony symbloy nejsou žádným typem hieraticjého nebo démotického písma starého Egypta, jak se domnívali vědci, nýbrž, že se jedná o jakousi "adresu".

Takto se poprvé otevřela Hvězdná brána na planetu Abydos, kam byl poslán tým vedený plukníkem O'Neillem a několika dalšími vojáky. A Daniel nesměl chybět. Na Abydosu se zamiloval do místní ženy Sha're a oženil se s ní.

Jako jediný zůstal na Abydosu se svou ženou Sha´re a také proto, aby mohl studovat zdejší kulturu. Na planetě se mu podařilo najít místnost se symboly zmapovaných Hvězdných Bran. Jeho žena však byla unesena Goa´uldem Apophisem a byl do ní implantován Goa´uld Amaunet. Daniel se přidal k SG-1 v naději, že při jejích misích nalezne svou ženu. Na Zemi nemá žádné příbuzné, jeho rodiče zahynuli při neštěstí v muzeu, když byl malý.

Michael Shanks

21. února 2009 v 21:39 | domi |  Daniel Jackson-info
Michael Shanks

Rodné jméno

Michael Garrett Shanks

Místo narození

Vancouver, British Columbia, Kanada

Datum narození

15. prosince 1970 (Střelec)
38 let (39. narozeniny slaví za 297 dní)

Zajímavosti, drby

Michael měří 183cm.


Gen.George Hammond

21. února 2009 v 21:18 | domi |  George Hammond

Profil postavy

Hammond je velitelem SGC - Star Gate Command základny. Společně s jednotlivými týmy prochází jednotlivé mise a schvaluje vyslání SG týmů. Má velký vliv a podléhá přímo prezidentovi, s kterým telefonuje přímou linkou.

Do komplexu SGC byl převelen chvíli před tím, než na Zemi vtrhl Apophis, jehož Jaffové zabili několik vojáků střežících Bránu, a unesl s sebou jednu ženu.

Hammond povolal zpět do aktivní služby plukovníka O'Neilla.

Hammond je v hodnosti generálmajora USAF alias amerického letectva.

Definitivní Hammondův konec v pozici velitele SGC znamenal až příchod Dr. Weirové. Ta sice nevelela dlouho, avšak po jejím odchodu nastoupil čerstvě povýšený brigádní generál Jack O'Neall. Hammond měl odejít do důchodu, avšak bylo mu svěřeno velení obraně Země před Anubisovým útokem. Později se stal velitelem Prométhea při letu na Atlantis, avšak kvůli incidentu při cestě se vrátil zpět na Zemi. Zde pravděpodobně dál velí obraně proti útokům z vesmíru.

George Hammond má jednu dceru, která porodila dve vnučky, Kaylu a Tessu . Manželka mu zemřela na rakovinu.

Mistr Bra'tac ho oslovuje "Hammnond z Texasu" a přitom si rukou pohladí temeno hlavy.

Don Sinclair Davis

21. února 2009 v 21:17 | domi |  George Hammond
Don S. Davis

Rodné jméno

Don Sinclair Davis

Místo narození

Aurora, Missouri, USA

Životní data

* 4. srpna 1942 (Lev)
+ 29. června 2008 (65 let)

Zajímavosti, drby

Don byl 173cm vysoký.popis seriálu

21. února 2009 v 21:01 | domi |  o seriálu

Popis seriálu

Seriál natočený podle úspěšného filmu s Kurtem Russellem v hlavní roli.
Po návratu na Zemi si plukovník Jack O'Neill užívá klidu, ale jen do doby, kdy je opět povolán do služby. Generál Hammond, který nahradil generála Westa, mu oznámí, že na Zemi pronikla osoba, jejíž oči žhnuly. O'Neill se tedy vydává zpět na Abydos, kde zjišťuje, že Brána zakopána nebyla a že Daniel objevil místnost, která ukazuje na síť Hvězdných bran po celém vesmíru.
Jack spolu s Danielem se vrací na Zemi a vše oznámí Hammondovi. Ten ihned vytváří několik týmů, zvaných SG týmy, do čela SG-1 postaví plukovníka Jacka O'Neilla.
Cestování vesmírem může začít.

Český dabing:
Richard Dean Anderson (plk./gen. Jack O'Neill) - Miloslav Mejzlík
Amanda Tapping (kap./mjr./plk. Samantha Carterová) - Simona Postlerová
Michael Shanks (Dr. Daniel Jackson) - David Prachař
Christopher Judge (Teal'c) - Pavel Rímský
Don S. Davis (gen. George Hammond) - Jiří Samek
Corin Nemec (Jonas Quinn) - Saša Rašilov

¨hlášky B

21. února 2009 v 19:25 | domi |  zajímavosti


Baal: Co jsi zač?
Jak O'Neill: A ty jsi kdo?
Baal: Takže ty mě neznáš?
Jak O'Neill: No snad se neurazíš fešáku, jsem si jist, že jsi jistě veledůležitý Goa'uld, ale jsem tak trochu mimo, pokud jde o vás hady.
Baal: Jsem Baal.
Jak O'Neill: To je vše? Jen "Bál"... jako ples?
Baal: Netušíš jakou bolestí za tu drzost zaplatíš.
Jak O'Neill: Nevím co to slovo znamená... vážně... drzost, co to je?
(hláška z epizody Kobka)Carterová: Kdo jsi ty?
Herak: Jsem Herak, první muž vládce Chonsua z Amonšeku.
O'Neill: Jak impozantní a tvůj životopis?

(hláška z epizody Hrdinové)(Jack našel kostru člověka.)
Jack O'Neill: Harry, je tohle v průvodci?

(hláška z epizody Ztracený ráj)Anise: Stisknete to, prosím.
Jack O'Neill: Co je to?
Anise: Změří to vaší silu. Jste pět krát silnější než normální člověk!
Jack O'Neill: Takže žádné zlepšení.
(hláška z epizody Odkaz Ataniků)Teal'c: Máme-li zemřít, zemřeme dobře.
O'Neill: Šlo by to i líp.

(hláška z epizody Zkušební let)Carterová: X-301 byl goa'uldský letoun, zatímco X-302 přes mnoho systémů odvozených z goa'uldských technologií postavili celou lidé.
O'Neill: Stejně jako Titanic.
(hláška z epizody Spása I.)Kinsey: Jak se opovažujete mávat mi tady zbraní!
O'Neill: Nemávám, mířím.

(hláška z epizody Řetězová reakce)Rogers: Jste všichni padlí do 14.00 hod.
O'Neill: Zimního nebo letního času?

(hláška z epizody Bitevní řád)Jackson: Inteligence schopná vytvořit něco takového, musí být přístupná.
Carterová: Otázka je, zda chce.
O'Neill: A nebo taky, jestli má uši.

(hláška z epizody Spálená země)(V laboratoři. Jack se dívá do mikroskopu.)
Sam Carterová: Podívejte se na tohle.
Jack O'Neill: Á ano. Malé rozmazané oranžové tečky.
Sam Carterová: To jsou mikroby, pane.
Jack O'Neill: Aha.
Sam Carterová: Ta cizí loď je vypouští na povrch planety. Podle mého zjištění se váží na síru vylouhovanou z půdy. A když se rozkládají uvolňují oxid siřičitý.
Jack O'Neill: Takže ta zlá cizí loď se snaží tu planetu zasmradit?

(hláška z epizody Spálená země)Jack O'Neill: (o Tanithovi) Ten Goa'uld je chodící klišé.
(hláška z epizody Exodus)Maybourne: Proč bych měl utíkat, když můžu strávit důchod v ráji.
O'Neill: Vidím jenom stromy, které jsou i v Coloradu.

(hláška z epizody Ztracený ráj)Jack O´Neill: Tak co, máš někoho?
Ska´ara: Možná.
Jack O´Neill: Fakt? Je to vážné?
Ska´ara: Jsme zasnoubeni.
Jack O´Neill: Takže je to vážné. Gratuluju.
Ska´ara: Děkuju.
Jack O´Neill: Moji pozvánku asi ztratila pošta...

(hláška z epizody Překvapivá odhalení)(SG1 jde lovit obří mimozemské komáry.)
Jack O'Neill: Zabalte si sprej na hmyz.
(hláška z epizody Zhouba)Jack O'Neill: Jak mi jehla v zadku pomůže dostat vodu z uší?

(hláška z epizody Nouzová situace)Daniel Jackson: Zdá se, že přicházejí z nějakého náboženského obřadu.
Jack O'Neill: Musíš hned myslet na náboženské věci? Třeba jdou prostě z nákupu.
(hláška z epizody Cor-Ai)(Místní obyvatelé uvěznili Teal'ca.)
Jack O'Neill: Předpokládám, že na kauci ho ven nepustíte.

(hláška z epizody Cor-Ai)Jack: Můžeme se teď konečně dostat k té části, kdy s Frasierovou uděláte nějaké testy, najdete lék a uděláte mě opět velkým?
(hláška z epizody Křehká rovnováha)(Jack dokazuje, že je opravdu Jack.)
Jack: Danieli, donedávna, jsi byl povznesená bytost.
Pak si porušil pravidla. Sám ses vykopl z fanklubu Omy Desaly a byla ti vymazána paměť.

(hláška z epizody Křehká rovnováha)Frasierová: Pane, jsem ráda, že můžu říct, že je naprosto zdráv... Až na jednu maličkost.
(Podá Danielovi brýle.)
Daniel: Páni, to je rozdíl.
Jack: Už mě poznáváš?

(hláška z epizody Návrat ztraceného syna)Weirová: Máte všechno? Myslím, že v kuchyni zůstal ještě dřez.

(hláška z epizody Ztracené město 2)Jack: Apophis chtěl, abych vám řekl, že je pyšný na vaši práci. Nemohl by od vás chtít víc. Ale také chtěl, abych vám řekl, že celý plán invaze na Tauri byl zrušen kvůli... dešti.

(hláška z epizody Bitevní řád)Sam Carterová: To stačí?
Bra'tac: Stačí.
O'Neill: Myslím, že kapitán tím chce říct... co dál?
Bra'tac: Teď zemřeme.
O'Neill: To je špatný plán. Jak se dostaneme k letounům?

(hláška z epizody V hadím hnízdě)Jack: Naposledy jsem tě viděl, když jsi nám pomáhal v boji proti Anubisovi.
Daniel: Anubisovi?
Jack: Jo, takové nanejvíš špatně chodící klišé.
(hláška z epizody Návrat ztraceného syna)Jack: (k Danielovi) Už jsem se zmínil, že mi dlužíš padesát babek?
(hláška z epizody Návrat ztraceného syna)Carterová: Toto zobrazení bylo vytvořeno za posledních několik hodin. Ten asteroid má nepravidelný tvar, ale vypočítali jsme, že od jednoho konce k druhému měří přibližně 137 kilometrů.
O'Neill : (potichu k Danielovi) Ten film jsem už viděl. Spadne na Paříž.

(hláška z epizody Kritický bod)Eliot: Zdá se, že je vede doktor Jackson.
O'Neill: Já věděl, že tu kancelář chce!

(hláška z epizody Zkouška ohněm)Jaffa: Musíte splnit denní normu nebo budete o hladu.
Jack : Víš, viděl jsem, že se tady nedodržují odborová práva, asi bych si měl promluvit s tvým šéfem.

(hláška z epizody Závislost)generál Hammond: Týmy SG-1 a SG-2 budou operovat současně.
O'Neill: Kawalski, radši bych dal přednost P3575, jestli Vám to nějak nevadí.
Kawalski: V žádném případě.
O'Neill: Anebo, víte co...
Kawalski: Ne, to je v pořádku.
O'Neill: Aby to bylo spravedlivé budeme losovat.
generál Hammond: Co takhle jít, kam vás pošlu!?

(hláška z epizody Nepřítel uvnitř)O'Neill: Takže potřebujeme energii.
Carterová: Nevidím tu žádné elektrické zásuvky.
(hláška z epizody Tantalova muka)O'Neill: Překročíme ten most, až k němu přijdeme.
Bra'tac: Ne, most je dobře střežen.

(hláška z epizody Pokrevní pouto)místní žena: Já jsem Jaffův hlas pro Cor-Ai.
O'Neill: Myslím, že hlas má v pořádku.

(hláška z epizody Cor-Ai)generál Hammond: Plukovníku, není věcí Spojených států zasahovat do záležitostí jiných lidí.
O'Neill: Od kdy, pane?

(hláška z epizody Cor-Ai)(SG1 je načapána Jaffou.)
Jaffa: Kree.
O'Neill: Hej. Zdravím Tě. Je tu někde toaleta?
(hláška z epizody V sevření hada)(Carterová a místní domorodec potkali vlka, kterého místní považují za boha.)
Tonany: Takayo, má milá, krásně se ti leskne kožich.
Polichoť jí trochu, Sam.
Carterová: Ty máš ale velké oči.

(hláška z epizody Duchové)(Daniel má halucinace, že mimozemšťané přicházejí jeho skříní.)
O'Neill: Proč jsi jediný kdo je vidí? Proč nepřišli mou skříní? Kromě toho, že ta tvá je čistší.

(hláška z epizody Ma'chellův odkaz)Carterová: Maybourne, vy jste snad idiot každý den v týdnu! Proč si nedáte aspoň jeden den pauzu?!

(hláška z epizody Nouzová situace)generál Hammond: Jakou hrozbu to představuje?
O'Neill: Vypadá to, že všechny zákusky jsou ve vážném nebezpečí.

(hláška z epizody Urgo)Carterová: Sonda hlásí přijatelnou atmosféru. Teplota dvacet šest stupňů celsia. Barometrický tlak normální.
Jackson: Žádné známky civilizace.
Carterová: P4X884 vypadá jako úplný ráj.
Teal'c: Zdání může klamat.
O'Neill: Může to být navrch huj a vespod fuj.
Jackson: Bláznům ráj je pro moudrého peklo.
O'Neill: Nikdy neběhej s nůžkami.
generál Hammond: Chtěla jste něco navrhnout majore?
Carterová: Ano pane. Provedení krátké standardní mise s minerálním a biologickým průzkumem s cílem zřídit tam jednou výzkumnou kolonii.
generál Hammond: Výborně. Máte zelenou.
O'Neill: Hmm... minerální průzkum. Můj oblíbený.
generál Hammond: Plukovníku?
O'Neill: Já vím pane. Je to všechno legrace dokud si někdo nezlomí nehet.
(hláška z epizody Urgo)Carterová: Silný elektromagnetický puls dokáže vyřadit většinu elektrických zařízení. Bude to bezbolestné, ale Urgo bude impotentní.
Urgo: Mohla byste to přeformulovat?
O'Neill: (Na Carterovou) Do toho!

(hláška z epizody Urgo)O'Neill: Nezpíval jsem. To bych přece věděl. Ani neznám slova toho Skákal...
(Doktorka mu ukáže záznam.)
O'Neill: Dobrá, jestli tomu říkáte zpěv.
(hláška z epizody Urgo)Jackson: Moc vás ještě neznáme ale mám pocit, že Urgo je vším, čím vy nejste.
Urgo: To mu zopakujte.
Jackson: A myslím, že je vším, čím jste si přál být. Je vstřícný, dobrodružný...
O'Neill: Otravný!

(hláška z epizody Urgo)O'Neill: Urgo je pro a jeho společnost se vám bude líbit stejně jako nám.
Urgo: Měl jsem pravdu, máte mě rád. Já to věděl.
O'Neill: Možná... trochu.
Urgo: Obejmeme se?
O'Neill: Tak moc ne!

(hláška z epizody Urgo)Carterová: Ehm... pane?
O'Neill: To je moje zbraň, přísahám!

(hláška z epizody Osamění)(Tým se snaží prorazit si cestu nepřátelsky vyhlížejícím davem.)
O'Neill: Teal'cu jdi první a tvař se zle.
(hláška z epizody Ve vězení)(O´Neill mluví k novináři.)
O'Neill: Tak jo. Dobře. Jestli se do toho pustíte, chci abyste udělal jednu věc správně. Jsem O'Neill se dvěma "L". Je ještě jeden plukovník O'Neil... s jedním "L", ale ten nemá smysl pro humor.

(hláška z epizody Tajemství)Apophis: O'Neille umírám.
O'Neill: Je mi tě líto.
Apophis: Jsi špatný lhář. To tys to způsobil. Raduješ se?
O'Neill: Ani ne. Co chceš?
Apophis: Žít.
O'Neill: V tom ti nepomůžu. To je mezi tebou a tvým bohem. Á počkej... ty jsi tvůj bůh. To je problém!

(hláška z epizody Hadova píseň)Carterová: Víme jenom, že Nirrti lhala.
O'Neill: Ale to Cronus neví a Nirrti neví, co ještě víme.
Jackson: Nevíme nic.
O'Neill: Správně! Ale ona neví, že nic nevíme.

(hláška z epizody Mírová konference)

¨hlášky A

21. února 2009 v 19:24 | domi |  zajímavosti

Hlášky ze seriálu

Teal'c: Vskutku.


Amanda Tapping a Sam Carter

21. února 2009 v 19:06 | domi |  Samantha Carter-info
Amanda Tapping

Rodné jméno

Amanda Tapping

Místo narození

Rochford, Essex, Anglie, Velká Británie

Datum narození

28. srpna 1965 (Panna)
43 let (44. narozeniny slaví za 188 dní)

Zajímavosti, drby

Amanda měří 175cm.


o Jacku O'Neillu 2

21. února 2009 v 18:37 | domi |  Jack O'Neill-info

Profil postavy

Plukovník Jonathan "Jack" O'Neill je velitelem týmu SG-1, který má za úkol navštěvovat mimozemské civilizace a případně s nimi dojednat dohodu a přátelství. Jack pochází z Chicaga a když nastoupil k armádě, většina jeho operací byla přísně tajná.
Jack je rozvedený. Bývalá manželka Sarah jej miluje, ale přesto mu nedokáže odpustit smrt jejich syna Charlieho, který se zastřelil Jackovou zbraní. To byl také důvod rozvodu. Jack se z toho zhroutil a odešel do zálohy.
Zpět byl povolán ve chvíli, kdy je doktoru Danielu Jacksonovi podařilo identifikovat symboly na kartuši, která byla objevena v Egyptě.
Jack, spolu s Danielem a několika dalšími vojáky, putoval na mimozemskou planetu zvanou Abydos, kde obejvil lidskou civilizaci. Ta byla původem ze Země a na tuto planetu ji přemístil mimozemský vetřelec, který si nechal říkat Ra, což je egyptský bůh slunce. Ra tyto lidi tyranizoval a zrovna ve chvíli, kdy byl Jack a ostatní na planetě, se na Abydosu objevil i on. Samozřejmě z toho byl problém. Jeho úkolem ale bylo zjistit, zda Zemi hrozí nebezpečí a to případně eliminovat pomocí jaderné bomby. Jenže Daniel mu v tom zabránil a Jack poslal bombu na Raovu loď, kde vybuchla a Ra tak zemřel.
Jack se vrátil na Zem a program Hvězdné brány byl dočasně ukončen.
Jenže po roce se brána na Zemi znovu aktivovala a po únosu vojáka US Army musel být Jack znovu povolán do aktivní služby.

Richard Dean Anderson

21. února 2009 v 18:34 | domi |  Jack O'Neill-info

Filmová kariéraVýběrová filmografie (herecká)

2008
Hvězdná brána: Návrat (V) (generálmajor Jack O'Neill)
2004
Stargate Atlantis: Rising (TV) (brigádní generál Jack O'Neill)
1997
Hvězdná brána : Děti bohů (TV) (plukovník Jack O'Neill)
Hořící peklo (TV) (poručík Michael Brooks)
1996
Pandořina skříňka (TV) (kapitán James Holland)
1995
Hra o rodinu (TV) (Bill Parish)
1994
MacGyver: Ztracený poklad Atlantidy (TV) (Angus MacGyver)
Beyond Betrayal (TV) (Bradley Matthews)
1992
Očima vraha (TV) (Ray Bellano)
1986
Odd Jobs (Spud)
1981
Poslední důkaz (TV)
Atlantis

21. února 2009 v 14:08 | domi |  o čem to je 4
Tento článek se týká seriálu Hvězdná brána: Atlantida. Začti se do dalších článků k tomuto seriálu.
Konečně jsme se dočkali, konečně je to tady...
Před pár týdny jsme vás informovali o probíhajícím projektu Prosba o Atlantis, který chtěl zajistit vysílání seriálu Stargate: Atlantis na nějaké české celoplošné televizní stanici, konkrétně na Primě. Po pár dnech se však objevila zmínka o tom, že vysílací práva na Atlantis koupila AXN a bude ji vysílat na svém kanále AXN SCI-FI. Vyvstaly tak otázky: Kdy to bude? Kdo bude překládat? Kdo koho bude dabovat? Co bude se Zelenkou? Jak se přeloží slova Wraith, jumper a další? Na tyto a další otázky vám odpovím níže.

Kdy to bude?
I když je to všechno narychlo, AXN se rozhodlo první epizodu odvysílat již 7. listopadu tohoto roku. Natáčení dabingu začíná 22. a 23. října ve studiích SDI.

Kdo bude překládat?
Díky několika fanouškům se do překladatelské židličky usadila paní Iva Hronová, která je sama velkou fanynkou Atlantis. To je rozhodně dobrá zpráva, ostatní překladatelé budou muset používat její zavedené termíny. Režie dabingu se u prvních čtyř epizod ujme Zdeněk Štěpán, který má s Hvězdnou bránou opravdu bohaté zkušenosti - režíroval dabing Hvězdné brány na Nově. Pan Štěpán se však poté musí věnovat svým dalším projektům v České televizi, proto jej vystřídá Václav Knop.

Kdo koho bude dabovat?
Toto je asi jedna z nejzásadnějších otázek všech fanoušků. S jistotu však můžeme říct, že obsazení jednotlivých rolí vypadá celkem dobře :

maj./pplk. John Sheppard - David Švehlík
Dr. Elizabeth Weirová - Dagmar Čárová
Dr. Rodney McKay - Libor Hruška
Dr. Carson Beckett - Jiří Ployhar
Teyla Emmagan - Martina Randová
por. Aiden Ford - Zdeněk Hruška
Dr. Radek Zelenka - Tomáš Juřička

Známe také obsazení několika dalších epizodních rolí - Jiří Hromada (Halling), Václav Rašilov (Peter Grodin), Jan Vlasák (plk. Marshall Sumner), David Prachař (Daniel Jackson), Miloslav Mejzlík (gen. Jack O'Neill).
Na posouzení, zda režiséři vybrali dobře, si budeme muset počkat na odvysílání prvních dílů...

Co bude se Zelenkou?
Výše jsem napsal, že našeho českého zástupce bude dabovat Tomáš Juřička, který jej daboval i v jedné epizodě seriálu Agentura Jasno. Také uvidíme, jak se překladatelé a režiséři poperou se Zelenkovými českými hláškami, ale obecně bych to neviděl jako nějaký velký problém (těch hlášek zase není tolik).

Jak se přeloží slova Wraith, jumper a další?
A dostali jsme se k další zásadní otázce. Ve třetí epizodě desáté řady Hvězdné brány se tým ze Země dostal na Atlantis. Slovo Wraith bylo v tomto dílě přeloženo jako Přízrak, a tak to zůstane i v tomto dabingu. U malé lodi, která může proletět bránou, se české pojmenování nezavedlo, a tak se i na dále budeme setkávat s jumperem. Zero Point Module neboli ZPM bude McKay vyslovovat jako ZedPíEm. A jak vlastně zní český název seriálu? Samozřejmě byl název také přeložen, v televizním programu tak bude bývat Hvězdná brána: Atlantis.

Co říci závěrem? Snad jen popřát, aby se dabing povedl, aby seriál koupila i některá z celoplošných televizí a aby se tak o Atlantidě mluvilo ve stejných superlativech, jako tomu je u původní Hvězdné brány...


budou dávat čarodějky od první řady

21. února 2009 v 14:04 | domi |  O čem to je1

Budou dávat čarodějky - charmed od první řady káždý den od 14.40 do 15.40 na primě jestli je sledujete tak se určitě koukejte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


postavy sg-1

21. února 2009 v 14:00 | domi |  spol. info
Hvězdná brána
RICHARD DEAN ANDERSON alias plk. Jack O'Neill


Narodil se 23.1.1950 v Minneapolisu. Jeho otec Stuart byl učitel a matka Jocelyn je umělkyní. Je nejstarší ze čtyř dětí.

Studoval dramatické umění na St. Cloud State University a na univerzitě v Ohiu.Před dokončením studia se přestěhoval do New Yorku, pak do San Francisca a nakonec zůstal v Los Angeles.
V roce 1985 dostal roli Anguse MacGyvera v TV seriálu "
MacGyver", která ho proslavila na celém světě. V této roli setrval sedm let a o dva roky později natočil dva TV filmy: Ztracený poklad Atlantidy a Cesta do zkázy. Také účinkoval v seriálu General Hospital.
V únoru 1997 se začal ve Vancouveru natáčet TV sci-fi seriál
Stargate SG-1.V roce 1999 získal za roli ve Stargate SG-1 Saturn Award jako nejlepší herec v TV seriálu.

Richard je 186 cm vysoký, má hnědé vlasy a oči.Mezi jeho koníčky patří hokej a rychlé motorky,hlavně Harley Davidson.Hluboce miluje psy,o kterých říká, že jsou to jeho oblíbení lidé a jeho nejlepší společník je už mnoho let Whiskey, Australský ovčák,kterého měl už jako štěně.

Jack O'Neill je velitelem teamu SG-1. Jeho hlavní prioritou-prioritou jako vojáka-je uchránit Zemi před invazí z vesmíru.
O'Neilla vyloučili z armády, protože se jeho syn Charlie zastřelil jeho služební pistolí. Jack to těžce nesl a těžce to nese až doteď. Pak přišla jeho Abydosská mise, kde zachránil Abydos před goauldem jménem Ra. Když se vrátil, jeho žena ho opustila. Nakonec byl po 2 letech povolán zpět do armády, aby šel k programu Hvězdná brána.
Jack je odvážný. Generál Hammond z něj udělal 2IC (second in command - druhý ve velení) Na vše pohlíží jako voják a tak se většinou neshodne s Danielem. Nemá strach ze smrti. Je také vtipný, hlavně pokud jde o goauldy. Jeho poznámky na adresu ,,těch hadích zmetků" musí rozesmát snad každého :-))
Jack rád rybaří (má chatu u jezera v Severní Minesotě) a poslouchá Bibli z kazety ;-)

atlantis končí

21. února 2009 v 13:51 | domi |  o čem to je 4

Stejně, jako jsme se před dvěma lety loučili se seriálem Stargate SG-1, se teď loučíme i s Atlantis. Po 5. sériích, 100 epizodách a zhruba 4300 odsledovaných minutách seriál Atlantis končí. Následující 6. řada již nebude. Další dobrodružství nás čekají už jen v podobě filmu, který je momentálně připravován. V případě úspěchu prvního filmu není vyloučeno natočení filmů dalších. V létě nás pak čeká v pořadí již třetí seriál Stargate Universe.
Na oficiálních stránkách MGM se objevil krátký sestřih (uvnitř článku) ze závěrečné párty, v němž naleznete krátké rozhovory s některými herci, scénáristy a producenty, tvůrci vizuálních efektů a dalšími lidmi, kteří se na seriálu podíleli. Na blogu Josepha Mallozziho naleznete také několik obrázků z této akce.planety

21. února 2009 v 13:36 | domi |  Planety SGA

Athos

Je domovskou planetou Athosianů - Teylina lidu a první planetou, na kterou se expediční team vydal. Místní lidé zde žijí ve vesnici poblíž Hvězdné brány. U vesnice se nachází Antické město, které je poničené od útoků Wraithů. Vesničané se do něj nechtějí vracet, protože věří, že by to přivolalo Wraithy. Expedici se ho bohužel nepodařilo kvůli Wraithům prozkoumat.
Za vesnicí leží jeskyně, ve kterých se kdysi Athosiané před Wraithy ukrývali. V jeskyních jsou rozsáhlé malby zobrazující útoky Wraithů na místní obyvatele. Malby jsou až tisíc let staré. Po útoku Wraithů byla většina lidí na planetě unesena a ti, co přežili, odešli s expedicí do města "předků" - na Atlantis. Později se jejich novým domovem stala pevnina poblíž města Atlantis.

Lantea

Planeta, která velice připomíná Zemi - svou velikostí i prostředím. Většina povrchu je pokryta oceánem, ale je zde i pevnina o rozloze cca 50 milionů čtverečních mil. Město Atlantis je umístěno v oceánu asi 25 minut letu jumperu od pevniny.
Pevninu brzy po objevení osídlili Athosiané, kteří opustili svou domovskou planetu kvůli Wraithům, a začali zde pěstovat zemědělské plodiny pro sebe i pro expedici.
Na planetě se také každých 20 - 30 let vyskytuje bouře, která pokrývá asi 20% povrchu planety. Vzniká spojením několika menších bouří a má ničivé účinky. Antikové před ní byli chráněni štítem města.

Balkan

Planeta, na níž obchoduje mnoho ras téměř se vším. Teyla ji navštívila společně s Rononem, aby vyměnila místní len odolný proti chorobám za výpomoc svých lidí při sklízení úrody. Při tom se zcela náhodně dozvěděla, že zde žije muž pocházející z Ronanovy domovské planety - Satidy.

Dagan

Planeta, na níž kdysi přinesli Antikové jeden ze svých zdrojů energie - ZPM a svěřili jej místnímu Bratrstvu. To mělo zdroj chránit před Wraithy, dokud se Antikové nevrátí, aby si jej vyzvedli. K jeho nalezení vede devět kamenů s čísly, které jsou ukryty na různých místech planety. Po správném vložení do podstavce a přiložení rukou otevřou úkryt se ZPM. Po nalezení ZPM expedicí jej nově vytvořené Bratrstvo znovu ukrylo.

Domovská planeta Wraithů

Hvězdná brána se nachází na oběžné dráze této planety, takže jsou zde Wraithové chráněni, protože se na planetu dá dostat pouze lodí a Hvězdná brána je silně střežena. Na povrchu planety se nachází jedna z Wraithských mateřských lodí, která je po stovkách let porostlá vegetací a v níž Wraithové během staletí hibernovali. Po probuzení odtud Wraithové i s lodí odletěli a zanechali za sebou kráter. Na planetě se také nachází erutraský boruk, ze kterého se Wraithové vyvinuli a kterým byl napaden mjr. Sheppard.

Dorandena

Podle antické databáze to byla planeta s vyspělou civilizací, která zde nechala Antiky vystavět základnu s účinnou zbraní napájenou zcela novým a revolučním zdrojem energie. Avšak při testu této zbraně došlo k poruše a část lidí zemřela. Zbylé lidi vyhladili Wraithové.
Planeta byla prozkoumána teamem mjr. Shepparda - byla zcela zničená, jediným netknutým místem byla základna. Dr. McKay se ji rozhodnul znovu zprovoznit, ale při testu nastala stejná chyba jako kdysi. Došlo k přetížení zbraně a celá planeta spolu s 5/6 sluneční soustavy byla zničena.

Genie

Tato planeta je pokryta úrodnou půdou, na níž místní lidé - Geniové pěstují fazole zvané Tava. Avšak v podzemí této planety se nacházejí úkryty, které byly původně určené jako úkryty při válkách. Nyní zde však Geniové vyvíjí atomové zbraně, které mají sloužit k obraně před Wraithy.

Hoph

Planeta rasy, která se pokoušela vytvořit protein, který by po aplikaci do těla znemožňoval Wraithům vysávat z lidí jejich životní energii. Na planetě je město, ve kterém je před Wraithy ukryto mnoho archivů s vědomostmi. Úroveň této rasy je podobná začátku 20. století na Zemi. Lék, který se podařilo vytvořit, měl i vedlejší účinky, na které zemřelo přes 50% populace.

M4X-337

Pustá planeta bez lidského osídlení. Na tuto planetu byla odeslána energetická bytost, kterou před tisící lety zkoumali Antikové kvůli povznesení.

M5S-224

Planeta, jejíž povrch je pokrytý mlhou nabitou energií. Ta dodává zdejší Hvězdné bráně energii přímo, a tak je možné získat potřebné množství energie i k cestě zpět na Zemi. Ve skutečnosti je ale mlha myslící životní formou, ze které každá aktivace Brány kus zabije. Na planetě se ještě poblíž Hvězdné brány nachází nějaký druh stavby.

M7G-677

Planeta, jejíž obyvatelé jsou chránění elektromagnetickým polem. To je chrání před všemi Wraithskými loděmi, protože v tomto poli přestává fungovat veškerá elektronická zařízení. Všem místním obyvatelům je méně jak 25 let. Každý, kdo dovrší 24 rok svého života musí složit oběť (spáchá sebevraždu). Místní věřili, že díky tomu na ně Wraithové nezaútočí, ale ve skutečnosti se jednalo o pojistku, která redukovala populaci, aby se nerozšířila mimo dosah EM pole.

Olesia

Na této planetě je Hvězdná brána umístěna na ostrově, který je obýván trestanci. Ty sem poslala velmi vyspělá rasa Olesianů, aby zaručila bezpečný život lidem na nedaleké pevnině. Wraithové se tak při příchodu krmili na trestancích místo na lidech ve městě.

P3M-736

Planeta s velice vysokým UV zářením, kde UV index přesahuje 1000. Na planetě nejsou žádní živočichové a planeta není ani obydlená. Je zde jen velké množství rostlin, kterým se zde i přes drsné podmínky daří. Po západu slunce zůstává na planetě tolik zbytkové radiace, že jsou zde nepoužitelné senzory puddle jumperu.
Jediným místem, které je před smrtelným zářením chráněno, jsou zdejší jeskyně, kde přebýval i Ronon Dex. Na této planetě se s ním a s uprchlým poručíkem Aidenem Fordem setkal team mjr. Shepparda.

Proculus

Planeta, na níž žije s místními obyvateli Athara/Chaya - Antička, která chrání tuto planetu. Byla sem vyhnána za to, že nedokázala opustit své lidi a nechat je napospas Wraithům. Jedinou myšlenkou zničila jejich lodě a za to byla potrestána. Tímto trestem je ochrana pouze zdejšího lid před Wraithy - nesmí pomoci nikomu jinému.
Místní obyvatelé jsou dokonale zdraví, nejsou postiženi žádnými nemocemi ani tělesnými vadami. Jsou to většinou zemědělci. Mjr. Sheppard zde vyjednával s Chayou/Atharou o možném úkrytu lidí před Wraithy na této planetě.

Satida

Domovská planeta Ronona Dexe. Byla napadena a zcela zdevastována Wraithy. Většina místních obyvatel byla vyhlazena, ale třem stům těchto lidí se podařilo ukrýt v době útoku za městem a když spatřili zničené město, odešli na různé planety v galaxii.

Taranis

Planeta, na níž Antikové vybudovali další ze svých základen. Ta byla vystavena ve zdejším kráterů obří sopky, jejíž průměr je okolo 25 kilometrů. Místní obyvatelé jsou obyčejní lidé, kteří si však začali Antickou technologii pomalu osvojovat. Avšak jejich zásah způsobil to, že se vulkán stal znovu aktivním a velké erupce znemožnili jakýkoliv život na planetě na několik desítek let.

Antické technologie 3

16. února 2009 v 15:34 | domi |  Antická technologie
Osobní energetický štít (antický)


Podobné zařízení jsme už viděli u Goa'uldů. Toto zařízení dokáže kolem osoby která ho nese vygenerovat energetické pole které ji chrání. Narozdíl od goa'uldské verze však tento štít nemá pevně daný poloměr a střed, jeho rozměry se přizpůsobí osobě která ho nese a hlavně nepropustí naprosto nic.
Tento generátor je vybaven sofistikovaným ověřovacím systémem. Pří prvním použití si zařízení zapamatuje buněčný a genetický otisk osoby která ho použila a nikdo jinýho ho pak použít nemůže (pravděpodobně zde je nějaká možnost "resetu", ale ta zatím nebyla objevena). Zařízení je, jako velká většina jiných antických zařízení, ovládáno myslí člověka.
Enegretický štít generovaný tímto zařízením je dostatečně silný na to, aby dokázal zachytit velkou většinu výbojů z energetických zbraní. Kromě toho skrz něj nepronikne žádné pevné těleso s libovolnou kinetickou energií.
Pokud je zařízení aktivováno, samo se drží na předem určeném místě těla (na hrudi). Jeho spuštění zároveň indikuje zelené svícení celého zařízení.

Planetární obranná základna


Na každé planetě kterou Antikové kdy kolonizovali vybudovali obrannou základnu. Tyto základny disponovaly velkým množstvím zbraní a byly schopny ubránit planetu proti většině útoků.
Zbraňovým systémem každé základny bylo blíže neurčené množství Trubců. Není známo zda byl jejich počet omezen, nebo zda měly základny něco jako výrobní linku těchto zbraní, jisté však je že každá základna byla vybavena doslova miliony těchto zbraní.
Základny byly navrženy tak, aby je mohla kompletně obsluhovat jedna jediná osoba. Jediným ovládacím prvkem pro celou základnu proto bylo jakési křeslo, které umožňovalo okamžitý přístup ke všem systémům základny.
Křeslo reaguje stejně jako většina jiných antických technologií pouze na osobu, která disponuje antickým genem. Po aktivaci křesla dojde k jeho propojení s neurální soustavou osoby která ho ovládá a tato osoba získá přístup ke všemu, co je na křeslo napojeno. K propojení dochází "bezdrátově" - horní část křesla vysílá cílené energetické pulsy do temena osoby kde se tyto pulsy mění v elektrické signály které putují dál do mozku a zde jsou zpracovány jako obrazové a zvukové vjemy. Zpětná odezva od osoby je realizována dvěma způsoby. Prvním způsobem jsou dva ovládací prvky na opěradlech křesla které slouží k základnímu ovládání systémů základny. Druhým způsobem je přímé čtení elektrických impulsů v mozku osoby která křeslo používá. Kolem její hlavy je vytvořeno slabé pole které je těmito impulsy narušováno. Změny intenzity tohoto pole jsou poté zjištěny a vyhodnoceny jako reakce na podněty křesla. Na podobném principu fungují i ostatní antická zařízení ovládaná myslí.
Kromě zbraní obsahuje každá základna generátor energetického štítu který ji chrání v případě útoku. Pokud je štít vztyčen, je možné uvnitř základny libovolně měnit atmosféru. Také disponuje stázovou komorou pro jednu osobu a holografickým projekčním zařízením které umožňuje zobrazit cokoliv, co vidí i osoba ovládající základnu. V blízkosti každé základny se nacházejí také transportní kruhy.

Projekt Arcturus


Projekt Arcturus byl posledním zoufalým pokusem Antiků zvrátit průběh války s Wraithy v Paegasově galaxii. Jejich technologie energetických zbraní a štítů byla na mnohem vyšší úrovni než technologie Wraithů, ale Wraithové byli v přesile a Antikové se jejich palebné síle nemohli rovnat.
Proto se rozhodli vytvořit nový zdroj energie, mnohem silnější než Z.P.M., který by dokázal jejich štíty a zbraně zásobit natolik, aby se mohli Wraithům postavit.
Na planetě Doranda, dávno zničené Wraithským útokem postavili tajnou základnu kde byl projekt Arcutus spuštěn.
Tento projekt vychází z původního antického Z.P.M. To si po aktivaci vytvoří uvnitř své vlastní konstrukce ohraničenou oblast subprostorového času, jejíž vakuovou energii čerpá. Projekt Arcuturus byl však založen na myšlence čerpat tuto vakuovou energii přímo z našeho časoprostoru, a získat tak nevyčerpatelný a výkonostně v podstatě neomezený zdroj energie (maximální teoretický výkon tohoto zařízení se rovná energetickému potenciálu celého našeho časoprostoru).
Teorie se však ukázala zcela jiná než praxe. Reakční komora, kde dochází k čerpání energie musí být ohraničena energetickým polem aby se zabránilo úniku vysokoenergetických částic, radiace a tepelného záření. Při testech se však ukázalo, že při tomto druhu čerpání energie vzniká specifický druh částic, který místo toho aby reagoval se svými protipóly, reaguje přímo s maticí tvořící energetickou bariéru komory. Pole se tak stává vysoce nestabilní. Tyto částice se při své energii navíc zcela vymykají fyzikálním zákonům a je naprosto nemožné je jakkoliv ovlivnit. Výsledkem je v první řadě deformace energetického pole které chrání reakční komoru (jedna z těchto deformací zabila člena McKayova týmu). Druhým efektem je přetížení celého systému a řetězová reakce která způsobí hromadění takového množství energie, že je naprosto nemožné ho odčerpat.
Tyto nedostatky není možné žádným způsobem odstranit. Před tisíciletími na to přišli Antikové, poté co zničili život na celé planetě a obětovali svoje životy aby zařízení vypnuli. Později na to přišel i McKay, který však zařízení už vypnout nedokázal a následný výbuch zničil celý sluneční systém Dorandy.

Puddle Jumper


Puddle Jumper je nejmenším typem lodi, jaký Antikové stavěli. Má válcovitý tvar a průměr necelé tři metry - to jí umožňuje projít i hvězdnou bránou. Loď je poháněna párem podsvětelných motorů, které jí dovolují dosáhnout maximální rychlosti 270 000 km·s-1. Kvůli své velikosti však neobsahuje žádný druh hyperpohonu. Motory se skrývají v postranních panelech, které se v případě potřeby vysunou z boku lodi.
Zbraňové systémy lodi tvoří trubci - každá loď jich nese nejméně šest. O jiných zbraních není nic známo. Zbraňové systémy lodi jsou ukryty na stejném místě jako motory.
Loď nemá žádný druh energetického štítu. Je však vybavena sofistikovaným maskovacím zařízením, což ji činí naprosto nedetekovatelnou. Kromě toho je její plášť z materiálu, který dokáže velice účinně absorbovat energii. Díky tomu je loď imunní proti zásahům menší intenzity.
Loď lze ovládat dvěma způsoby. Jednou možností je ruční řízení pomocí ovládacího panelu lodi. Druhá možnost je, jak už to u většiny antických zařízení bývá, ovládat loď pouze myšlenkami.

Ruční zbraň Antiků


Standardní obranná zbraň posádek antických lodí určená k sebeobraně. Samozřejmě se jedná o energetickou zbraň, tato je však oproti ostatním antickým zbraním hodně primitivní. Nemá nastavitelnou intenzitu a hlavně to není zbraně smrtící, dokáže pouze omráčit. Na druhou stranu ale má v sobě energetický zdroj pracující na principu podobnému Z.P.M. Díky "slabé" intenzitě zbraně a jejímu relativně nízkému maximálnímu energetickému odběru se tak její zdroj stává prakticky nevyčerpatelným. Navíc je schopen dodávat zbrani konstatní množství energie po libovolně dlouhou dobu - zbraň tedy nevystřeluje energetické svazky ale emituje souvislý proud energie.

Sanctuary


Další pokus Antiků o svoji vlastní záchranu, když si začali uvědomovat že se jim válku s Wraithy nepodaří žádným způsobem vyhrát. Protože díky útokům Wraithlů ztratili Antikové přehled o tom, kolik jich ještě v galaxii zbývá, rozhodli se postavit místo které by posledním z nich poskytlo ochranu do doby, než budou schopni se povznést.
V kráteru na opuštěné planetě proto postavili svatyni kam mohl přijít každý, kdo hledal úkryt. Tato svatyně byla obklopena energetickým polem a byl v ní urychlen čas tak, aby plynul zhruba 250 krát rychleji než na zbytku planety. To mělo všem příchozím poskytnout dostatek času na to, aby našli cestu k povznesení dřív, než Wraithové svatyni objeví a zničí.
Wraithové však o existenci svatyně nevěděli a nikdy se o ní nedozvěděli. Objevili ji až Tauriové na jedné ze svých průzkumných výprav.
Co se týče způsobu, jakým je zrychlení času realizováno nebo povahy energetického pole chránícího svatyni, nelze k tomu říct nic konkrétního. Víme, že generátor pole je možno, stejně jako většinu dalších antických technologií, ovládat pouhou vůlí a to bez nutnosti fyzického kontaktu s generátorem tohoto pole (což se zatím u žádné jiné technologie neobjevilo). Zdá se také, že toto pole je odolné i vůči extrémním energetickým výbojům a může působit na libovolné druhy částic (například když "vcuclo" shepparda, nebo vytvořilo zdánlivý obraz vnitřku jeskyně). Také se předpokládá, že pole i dilatační zařízení jsou napájeny Z.P.M. Protože však McKay neměl možnost se na zařízení ani podívat, nedá se určit nic bližšího.

Scanner pohybu


Malé ruční zařízení sloužící pro detekci pohybu. Zařízení lze nastavit na určitý perimetr v rozsahu od několika metrů do několika kilometrů. Kromě toho lze detekovaným objektům předem přidělit určité skupiny, a tím je de facto rozdělit například na přátelské a nepřátelské. Zařízení je vybaveno velkým displayem a je schopno zobrazit detailní informace o každém detekovaném objektu (velikost, zda vyzařuje energii atd.). Tauriové se s tímto zařízením poprvé setkali když ho major Sheppard objevil v jedné z antických lodí.
Později se ukázalo, že toto zařízení má mnohem širší využití než se čekalo. Ve spojení s bioscannerem může například fungovat jako kompletní lékařské monitorovací zařízení - dokonce tak sofistikované, že dokáže analyzovat genetickou strukturu sledovaného subjektu. Při jiném nastavení naopak dokáže zachycovat a analyzovat energetické signatury a určovat polohu jejich zdroje a mnoho dalšího.

Sodanské maskovací zařízení


Toto zařízení používají bojovníci Sodan při svých akcích. Jeho účinek je stejný jako například účinek asgardského maskovacího zařízení - osoba která maskování použije je pro ostatní neviditelná. Toto zařízení však má jednu zvláštnost. Osoby používající maskování se navzájem vidí, což je u těchto typů zařízení naprostý unikát. Další zvláštností je způsob, jakým je při použití vnímáno okolní prostředí. Barvy jsou bledší, nicméně viditelnost se několikrát zvýší. Předpokládá se, že to je záměrný efekt umožňující pohodlné používání maskování i během noci.

Stroj času


Zařízení nalezené na P4X-639. Toto zařízení bylo postaveno Antiky, aby dokázali změnit minulost a odvrátit katastrofu která zničila jejich kolonii na této planetě. bohužel zařízení nikdy správně nefungovalo. Místo toho aby poslalo člověka od minulosti, dokázalo toto zařízení pouze vytvořit zhruba 10ti hodinovou časovou smyčku.
K česovému posunu využívá tento stroj systému hvězdných bran. Po jeho aktivaci brána na P4X-639 zavolá 13 jiných bran v jejím nejbližším okolí. Všechny tyto světy se poté ocitnou v jakési bublině, kde se čas opakuje stále dokola. Uvnitř této bubliny je cestování bránou možné, dostat se z ní ven dob dostat se dovnitř však nelze. Přesnější princip funkce tohoto zařízení není znám.

Telepatické komunikační kameny


Antické komunikační zařízení umožňující telepatickou komunikaci na neomezenou vzdálenost. Komunikační soustavu tvoří dva kameny. Stejně jako většinu dalších antických zařízení je lze ovládat pouze myšlenkami a navíc tak může učinit jen osoba která je nositelem antického genu. Zařízení umožňuje jednomu člověku vidět život druhého z pohledu třetí osoby. Aby přenos fungoval, musí se obě osoby nacházet ve vzdálenosti maximálně několika mterů od zařízení. Pokud nejsou v této vzdálenosti ve stejnou dobu, zařízení nahraje jejich vzpomínky od doby poslední komunikace a uloží je ve své paměti. Jakmile se pak k druhému zařízení přiblíží druhá osoba, zařízení jí uloží nahrané vzpomínky do paměti a naopak si nahraje vzpomínky její.
První kámen byl nalezen před desítkami let při vykopávkách v Egyptě. Později ho při podomním prodeji koupil Joe Spencer. Zhruba ve stejné době byl na P3R-233 objeven druhý kámen (v archeologické laboratoři kde bylo mimo jiné nalezeno i kvantové zrcadlo). Na Tauri ho potom Jack aktivoval, když si ho prohlížel. Od té doby byli Jack a Joe propojeni.

Trubec


Nejúčinější útočný zbraňový systém, se kterým se kdy Tauriové setkali. Těmito zbraněmi byly vybaveny všechny základny Antiků a také všechny jejich lodě.
Deaktivovaná zbraň trochu připomíná přerostlou larvu :-) Její přední část je generátor plazmového pole, pod ní jsou umístěny senzory, komunikační systémy a řídící jednotka zbraně. Ve střední části se nachází generátor energie, zadní část tvoří pohonný systém zbraně.
pokud je zbraň aktivována, je schopna letět poloviční rychostí světla. Při svém pohybu září sytou žlutou barvou. Tato záře je způsobena vrstvou aktivovaného plazmatu, která se nachází okolo celé zbraně - vrstva zbrani umožňuje proniknout doslova čímkoliv a působí také jako ochranný štít.
Útočné vlastnosti zbraně udává hlavně její plazmová vrstva - ta jí umožňuje proniknout nejen jakoukoliv pevnou hmotou, ale také jakýmkoliv energetickým štítem. Kromě toho každá zbraň obsahuje sebedestrukční mechanismus schopný přetížit její generátor energie. Následný výbuch se pak rovná výbuchu několika tun TNT a je schopen zničit menší loď.
Zbraně mají naprogramováno velice sofistikované vyhledávání cílů. Existuje několik režimů útoku. Při plné kontrole je možné ovládat veškeré pohyby zbraně a zaměřit tak naprosto cokoliv. V tomto režimu je možné ovládat vždy jen jednu zbraň. Druhou možností je inteligentní vyhledávání cílů. Při tomto režimu si zbraň sama označí nejpravděpodobnější cíl útoku a nabídne jeho zničení. Třetí možností je hromadný útok. V tomto případě útočník pouze označí jeden nebo více cílů, zbraně si samy najdou zbývající nepřítelské cíle a rozdělí si je mezi sebe podle jejich velikosti a palebné síly. Při tomto druhu útoku nemá útočník žádnou možnost přímého ovládání pohybu více zbraní najednou, může však vždy vybrat nejvýše jednu a operovat s ní v jednom z předchozích režimů.

Velonské dělo


Zařízení nalezené na P3X-636 v ruinách města zničeného obrovským útokem. Toto dělo je oproti ostatním technologiím na planetě extrémně vyspělé. Později se ukázalo, že dělo nebylo dílem Veloňanů ale jednoho z Antiků. Velona byla napadena Goa'uldy a Orlin chtěl zabránit zkáze. Dal jejím obyvatelům zbraň se kterou se ubránili, nicméně Veloňané začali plánovat dobývání nových světů pomocí této nové technologie a proto byli Antiky vyhlazeni.
Když bylo dělo nalezeno, bylo nefunkční - chyběl mu zdroj energie. Samantha však dokázala toto dělo propojit s naquadahovým reaktorem a oživit. Nicméně díky Orlinově zásahu tauriové z děla nikdy nevystřelili.
Nikdo přesně neví jak dělo funguje. Vzhledem k tomu že jedna jediná zbraň dokázala ochránit celou planetu, předpokládá se že dělo dočasně ionizuje předem určenou vrstvu atmosféry a zabraňuje tak proniknutí lodí do nižších vrstev. Při výstřelu lodi na orbitě se potom předpokládá, že se vystřelený svazek energie nebo částic od atmosféry odrazí zpět, posílen o energii z děla, a loď zničí.

Z.P.M. (Zero Point Module)


Energetický zdroj vyrobený a používaný Antiky. Tento zdroj čerpá svoji sílu z vakuové energie ohraničené oblasti subprostorového času. Díky tomu je tento zdroj i při své minimální velikosti schopen dodávat obrovské množství energie a nemůže dojít k jeho přetížení nebo explozi. Kromě toho mu principy na kterých funguje poskytují teoretickou životnost až několika stovek milionů let.
Antikové tento zdroj energie využívali ve všech energeticky náročnějších zařízeních vyžadujících neustálé napájení. Příkladem takového použití je sama Atlantis (město je napájeno třemi těmito generátory) nebo antické základny planetární obrany. Naopak tento zdroj energie nenajdeme v lodích ani v DHD.
Tauriové se s tímto zařízením poprvé setkali na planetě Proclarush Teonas, kde hledali ztracené město. Nejdříve zařízení použili na Tauri k napájení základny planetární obrany a ke zničení Anubisovy flotily, později ho využili k napájení brány a vytvoření červí díry vedoucí do Pegasovy galaxie.

Zařízení na ničení hvězdných bran


Tato zbraň postavená Antiky využívá jednu bránu ke zničení druhé. Do brány která má být zničena proudí skrz červí díru energie, která se v bráně ukládá. Pokud se kapacita brány naplní, naquadah ze kterého je vyrobena se aktivuje a stane se nestabilním. Poté stačí nepatrné množství energie k zahájení řetězové reakce v naquadahu, která skončí explozí brány. Pokud by brána vybuchla, exploze by měla sílu okolo 3000 megatun, což bohatě stačí na poškození atmosféry planety a proměnu planety v naprosto neobyvatelné místo.
Zbraň je tvořena dvěma řadami sloupů uspořádaných do soustředných kruhů a centrálním emitorem energie. Mezi sloupy ve vnější řadě je neproniknutelné silové pole které znemožňuje přístup ke zbrani. Výška tohoto pole je však omezena výškou sloupů, takže zbraň není nijak chráněna zezhora. Jediné proniknutelné místo je ulička mezi dvěma sloupy široká asi metr, určená pro průchod osob. Vrcholky sloupů ve vnitřní řadě jsou spojeny energetickým paprskem. Není známo k čemu tento paprsek slouží, nicméně předpokládá se že je to něco jako kompenzátor energetických výkyvů. Uprostřed se nachází emitor energie a také brána. Emitor je tvořen dvěma rameny; z každého vychází paprsek energie. Tyto dva paprsky se navzájem spojují a výsledný paprsek poté směřuje přímo do středu brány.
Jediný známý exemplář této zbraně ovládal Anubis - zbraň však byla zničena.

Antické technologie 2

16. února 2009 v 15:34 | domi |  Antická technologie
Holografická kniha


Tato kniha byla nalezena na planetě kam byl v roce 1945 poslán Ernest Littlefield. Sloužila jako základní dorozumívací prostředek při jednání aliance čtyř ras.
Samotné zařízení svým vzhledem připomíná DHD. Používá stejný zdroj energie a stejně jako DHD je odolné vůči energetickým zbraním.
Pro zobrazování informací obsažených v knize je použito tzv. atomového modelu. Pod stropem místnosti je promítnuto 146 elementárních prvků, z jejichž vzájemné polohy lze určit požadovanou informaci.

Hvězdná brána


Hvězdná brána je kruh o průměru necelých 6ti metrů. Je vyrobena z prvku zvaného naquadah, díky čemuž je schopna absorbovat obrovské množství energie.
Brána je tvořena dvěma kruhy. Vnější kruh je statický a je na něm 9 zámků. Na každém zámku je umístěn krystal, jehož svícení indikuje otevření zámku. Vnitřní kruh je pohyblivý a obsahuje 39 symbolů.
Pro cestování uvnitř naší galaxie se používá pouze sedmimístných adres. Jediná známá osmimístná adresa otevře spojení mezi naší galaxií a galaxií Asgardů, devítimístná adresa zatím není známa.
Po zadání adresy na bráně se otevře červí díra, umožňující přenos hmoty a energie v nulovém časovém intervalu na neomezené vzdálenosti. Po navázání spojení s jinou bránou se před horizontem události červí díry vytvoří energetické pole. U brány na které je zadávána adresa slouží toto pole k dekonstrukci hmoty, u volané brány slouží k rekonstrukci hmoty a zabraňuje proniknutí jiné hmoty do červí díry. Díky tomu lze červí dírou cestovat pouze jedním směrem. Tato vlastnost se však nevztahuje na elektromagnetické vlny, proto je možné skrz červí díru komunikovat pomocí vysílaček nebo dálkově ovládat průzkumné sondy a letouny.
Energii pro vytvoření červí díry dodává bráně DHD, pokud není toto zařízení dostupné nebo je vybité, lze energii dodat z jiného zdroje a adresu zadat ručně přímo na bráně.
Červí díru lze udržet otevřenu maximálně po dobu 38 minut. Poté se červí díra stává nestabilní a bezpečnostní mechanismy brány ji automaticky uzavřou. Toto opatření lze však obejít (využívá toto např. antické zařízení pro ničení hvězdných bran).
Nejdříve se předpokládalo, že každý symbol na bráně je pouze znázorněním jednoho souhvězdí v naší galaxii. Poté, co si Jack nechal v dílu 7x21 - The Lost City part 1 nahrát do hlavy vědomosti Antiků, přišlo se na to, že každý symbol na bráně má i znělou podobu. Z toho Daniel odvodil, že Antické názvy některých planet zároveň reprezentují jejich adresu.

Hvězdná brána v Paegasově galaxii


Když přišli Antikové do Paegasovy galaxie a začali ji kolonizovat, stejně jako v naší galaxii zde nejdříve vytvořili systém hvězdných bran. Princip funkce těchto bran se od těch v naší galaxii nijak neliší, ale vzhledem k tomu že tento systém je o statisíce let mladší, obsahuje několik poměrně zásadních rozdílů a vylepšení. První čeho si každý všimne je úplně jiný vzhled bran. brány v paegasově galaxiipoužívají místo spojitých symbolů symboly bodové, které navíc při zadávání svítí. Dalším rozdílem je pohyblivý kruh se symboly u bran v naší galaxii - tento kruh zde chybí, respektive je nepohyblivý. To je poměrně zásadní změna, protože díky ní nelze zadat adresu bez DHD tak jednoduše, jako to jde u našich bran.
Změn samozřejmě doznalo i DHD - svým tvarem a vzhledem zůstalo až na modrobílé podsvícení stejné, funkce se však radikálně změnily. Brány v paegasově galaxii mohou být ovládány na dálku (pokud je na ně napojen dostatečně výkonný zdroj energie). Vytočení adresy je tedy možné provést například z letící lodě (puddle jumpery) nebo z panelu integrovaného do jiných systémů (řídící místnost Atlantisu). Této vlastnosti využívají i Wraithové, kteří u svých důležitých planet umístili hvězdné brány na jejich orbitální dráhy a cestují skrz ně výhradně svými stíhačkami.
Pozornosti neujde ani poněkud odlišná charakteristika červích děr v paegasově galaxii - zde už se červí díra jeví jako skutečný tunel. To je způsobeno unikátními zbytkovými částicemi po vzniku této galaxie, které se aktivují pokud je blízko nich otevřen kvantový tunel a zeleně při tom světélkují.
Do tohoto systému bran lze z naší galaxie vstoupit jen jedním jediným bodem - zároveň je možné ho pouze tímto bodem opustit. Tato vlastnost byla naprogramována schválně, jako bezpečnostní opatření proti průniku Wraithů do naší galaxie. Přístupovým bodem není nic jiného než Atlantis - poslední památník Antiků v paegasově galaxii.
Neodpustím si poznámku - aby byli Antikové schopni vytvořit v Paegasově galaxi tak rozsáhlou síť bran, jednoduše tam v té době Wraithové nemohli být. To potvrzuje doměnku, že buďto přišli později, nebo je Antikové přímo (byť omylem) vytvořili...

Interdimenzionální oko


Poté co se v naší galaxii začal šířit mor, proti kterému byli Antikové bezmocní, hledali způsob jak se mu alespoň vyhnout. Aby mohli uniknout do jiné dimenze, kde by se této nákaze vyhnuli, postavili nejdřív interdimenzionální oko.
Toto zařízení pomáhalo studovat tvory žijící v jiné dimenzi. Zařízení vyzařuje neznámou formu energie, která dokáže aktivovat určité části lidského mozku a dovoluje tak vnímat energetické signatury živých bytostí v jiné dimenzi. Výsledkem je, že lidé jsou schopni tyto bytosti vnímat. Zařízení lze nastavit na různou intenzitu a podle toho "vybrat" dimenzi která bude takto sledována.
Aby zařízení na člověka působilo, musí se ho osoba dotknout. Energie se na ni přenese a daná osoba sesama stává nositelem této formy energie - tzn. že kdokoliv jiný se jí dotkne, získá schopnost vidět tyto tvory.
Zařízení tvoří dlouhé krystaly, umístěné do tvaru válce v jehož středu se nachází zdroj energie. Na jedné straně zařízení je centrální jádro, tvořené několika menšími krystaly. Změnou jejich uspořádání se mění nastavení přístroje a jeho intenzita. Různá nastavení jsou indikována změnou barvy dlouhých krystalů.
Na nekrystalových částech zařízení jsou nápisy, podrobně popisující k čemu zařízení slouží.

Komunikační terminál


Základem zařízení jsou telepatické komunikační kameny, tento terminál však jejich možnosti značně rozšiřuje. Umožňuje najednou komunikovat maximálně osmnácti osobám na prakticky neomezenou vzdálenost. Způsob komunikace se ale od samotných kamenů značně liší.
Při zahájení komunikace je je vybráno na cílovém místě tolik lidí, kolik se jich pokouší o komunikaci. Do těchto osob je pak přeneseno vědomí lidí kteří zařízení aktivovali, jejich vlastní vědomí je na dobu komunikace potlačeno a komunikující osoba k němu zároveň nemá přístup - nedochází tedy mezi nimi k žádné interakci.
Z toho co se podařilo během krátké doby o tomto zařízení zjistit víme, že cílem komunikace může být jakékoliv místo, musí na něm však být přítomny osoby do jejichž těla se přenese vědomí. Terminál však nedisponuje možností cílové místo změnit, toto místo je předem zadáno v systému terminálu a není znám způsob, jak toto místo změnit.
Zároveň není znám ani způsob, jakým lze komunikaci přerušit.

Kruhy


Transportní kruhy fungují na podobném principu jako hvězdná brána, jsou však určeny pro přepravu na mnohem menší vzdálenosti (řádově stovky tisíc kilometrů).
Po kativaci kruhú dojde, stejně jako v systému brány, k dematerializaci objektu. Hmota však není přenášena červí dírou, ale unášena rychlostí světla proudem aktivované hmoty sledujícím vodící paprsek (neboli tou svítící tečkou co vždycky jede po tom bílým sloupu :-). Z toho vyplývá že tato technologie nemůže být použita pro dálkovou komunikaci, jak je to možné u brány.
Dalším rozdílem oproti systému brány je možnost zachycení hmoty jiými kruhy. Pokud jsou při přenosu umístěny do cesty vodícímu paprsku jiné kruhy, přenášený objekt se rematerializuje v nejbližších kruzích, které mu stojí v cestě.
Díky poměrně malým energetickým nárokům a snadné přizpůsobitelnosti této technologie jsou kruhy používány hlavně v lodích (včetně taurijského Prométhea).

Merlinův počítač


Když Merlin rozpoznal nebezpečí jaké představovali Ori pro naši galaxii, rozhodl se vyvinout zbraň schopnou ničit povznesené bytosti. Aby to mohl provést, musel však zajistit že se k jeho výzkumu ostatní povznesení Antikové nedostanou a nezabrání mu v něm. Vytvořil proto speciální počítač kam ukládal výsledky svého výzkumu.
Jeho počítač na první pohled působí jako by nepracoval. Vyzařuje téměř neměřitelné množství energie, krystal v jeho středu nijak nesvětélkuje a při stisku jakékoliv klávesy (kromě jedné kombinace) nereaguje. Počítač v sobě však skrývá zařízení s obdobnou funkcí, jakou měla například křišťálová lebka. Pokud je aktivováno, přenese osoby poblíž počítače do jiné prostorové dimenze. V této dimenzi je nemožná interakce s předměty z našeho světa, nicméně s počítačem je možné pracovat normálně. Jakmile je osoba přenesena, dokáže vnímat holografický obraz vytvořený krystalem počítače. Pomocí tohoto dotykového displaye se počítač dá také ovládat.

Mozkový scanner


Zařízení které slouží k detekci aktivity jednotlivých částí mozku. Čtyři paprsky vycházející z jeho přední části směřují do mozku, kde vytvoří slabé energetické pole. Toto pole je narušováno elektickými signály putujícími v neuronech a změna intenzity pole je zpetně detekována a zpracována jako dvourozměrný obrazový výstup. Tato technologie trochu připomíná princip na které funguje propojení člověka ovládajícího zařízení pomocí antických křesel, nicméně toto zařízení je jednoúčelové a je tedy mnohem primitivnější.

Obranný satelit


Satelit sloužící Antikům k obraně jejich kolonií v Paegasově galaxii. Tyto satelity byly umístěny většinou na orbitě planety, zřídka byly také v hlubokém vesmíru. Satelit svými obrovskými rozměry překonává i goa'uldské mateřské lodě. O jeho palebné síle není nic známo - jediný satelit který lidé objevili měl vyčerpán zdroj energie. Dá se však předpokládat, že jeden satelit byl schopen najednou zničit až několik mateřských lodí Wraithů. Také se dá předpokládat, že byl, stejně jako velká většina důležitých Antických staveb a zařízení, vybaven Antickým energetickým štítem.

Oko bohů


Zařízení se stejnou funkcí jakou mají asgardské sloupy bohů. Slouží k přepravě čehokoliv z místa na místo. Narozdíl od asgardkých sloupů jsou zde však potřeba zařízení dvě - jedno na výchozím, druhé na cílovém místě. Zařízení je také možno zabezpečit kódem. Jeho strany jsou pokryté písmeny antické abecedy. Lze nastavit libovolně dlouhou sekvenci znaků, bez jejíhož zadání transport neproběhne. Předpokládaný dosah těchto transportérů je několik stovek kilometrů.

Orlinova hvězdná brána


Tuto hvězdnou bránu postaliv Orlin ve sklepě Samanthina domu, aby se s její pomocí dostal zpět na Velonu a unikl tak zatčení a zabránil Tauriův ve spuštění velonského děla.
Brána je mnohem menší než původní antické brány, její průměr je asi 1 metr. K její výrobě Orlin použil zhruba 50kg čistého surového titanu, 64 metrů optických vláken, sedm 100 000 Wattových průmyslových kondenzátorů a nějaké haraburdí ze Samantina domu (tuším že rozebral i toustovač :-). Brána byla nastavena tak, aby kontaktovala pouze Velonu - přesměrování jinam nebylo možné a tato vlastnost vycházela přímo z konstrukce této brány. Zároveň byla brána určena pouze pro jedno použití - to pro změnu díky použitým materiálům, kter vydrží zatížení jenom krátkou dobu. Poté co byla brána použita, jednoduše vyhořela a nebylo možné ji opravit a použít znovu.


Antické technologie 1

16. února 2009 v 15:32 | domi |  Antická technologie
ANTICKÉ TECHNOLOGIE

Antická komunikační rušička


Zbraň kterou postavil Jack O'neill když měl v hlavě podruhé nahránu knihovnu Antiků. Jedná se o konečnou zbraň, která je schopna se 100% účinností likvidovat replikátory. Přesto že princip zbraně je velice jednoduchý, nebyli Asgardi nikdy předtím schopni takovou zbraň vyrobit, i když se o to nesčetněkrát pokoušeli.
Jak je známo, replikátory tvoří stavební bloky (ať už se jedná o první nebo druhou generaci). Tyto bloky spolu navzájem komunikují a navzájem se ovlivňují - tak jsou replikátoři schopni vytvořit v podstatě cokoliv. Zbraň však dokáže jediným výstřelem nejen narušit komunikaci mezi bloky, ale zároveň dokáže blokům natrvalo zabránit ve vyzařování jakýchkoliv částic. V podstatě tak replikátory nezabíjí, ale ochromuje jejich základní stavební kameny.
Když O'Neill poprvé tuto zbraň použil, zaznamenal Thor informace nashromážděné během výstřelu. Pak byli Asgardi schopni ji replikovat ve větším formátu, což Thorovi umožňilo zachránit jediným výstřelem celou jejich planetu.

Antická stázová komora


Lékařské zařízení, které sloužilo Antikům k uchovávání živých jedinců. Tyto komory se nenacházely jen v Atlantisu, ale i na základnách planetární obrany ve všech antických koloniích.
Pokud je v komoře člověk uzavřen, jeho metabolické a buněčné procesy se několikatisíckrát zpomalí. zároveň je mozková aktivita utlumena na nulu - člověk je tedy ve stavu jakéhosi bezvědomí. Tělo je zalito do průhledného materiálu, který je chrání před jakýmikoliv vlivy okolního prostředí.
Koncepce antických stázových komor má však oproti jiným podobným technologiím jednu velkou nevýhodu. Je jí právě pouhé zpomalení metabolismu - člověk je tak sice zakonzervován a chráněn, ale tělo dále stárne. Praktiky tak člověk nemůže být v komoře uzavřen po neomezeně dlouhou dobu.

Antická super zbraň


Planeta Dakara byla od počátku doby vlády Goa'uldů pro všechny Jaffy zapovězeným místem. Na této planetě, v ruinách starého antického chrámu, byl před tisíciletími "zrozen" první Jaffa a Dakara se tak stala symbolem nadvlády Goa'uldů a symbolem otroctví. Hluboko uvnitř Baalova teritoria byla Dakara nejstřeženější planetou v rukách Goa'uldů. Co však nikdo nevěděl, že se na této planetě nachází ta nejničivější ze všech zbraní. Vrchol antické technologie - zbraň schopná ničit samotný život.
Kromě zničení života však zbraň dokáže život i vytvořit. Proto byla Antiky před miliony let postavena, to byl její pravý účel. Když zmizel z naší galaxie mor, který zdecimoval všechen život, Antikové kteří se stačili povznést se do naší galaxie naposledy vrátili. Použili tuto zbraň aby obnovili život v naší galaxii a nechali ji na Dakaře pro případ, že bude ještě někdy potřeba.
Co přesně dokáže zničit (nebo vytvořit) život se neví. Zbraň zbraň byla před svým znovunalezením použita pouze jednou a z pouhého jejího zkoumání se přesný princip funkce odvodit nepodařilo. Ví se však, že zbraň je schopna vysílat rázové frekvenční vlny, jejichž frekvence může být libovolně měněna. Kromě vlastní frekvence dokáže vlna s sebou nést také libovolné částice. Toho využila Sam a Selmak když se snažili zastavit Replikátory šířící se jako mor naší galaxií. Zbraň byla překonfigurována tak, aby vysílaná frekvence zhruba odpovídala frekvenci, kterou vysílala antická komunikační rušička.
Ovšem zbraň sama o sobě neměla dost energie, aby se rázová vlna rozšířila po celé galaxii. Proto byla upravena hvězdná brána na Dakaře aby před vysláním vlny vytočila všechny brány v naší galaxii najednou. Díky tomu se rázová vlna rozšířila po celé galaxii a podařilo se tak zničit všechny Replikátory v jednu chvíli.
Později se zbraň dostala do rukou Anubisovi, který se chystal s její pomocí vyhladit život v celé galaxii a znovu ho stvořit podle své vůle. Ještě než však mohl zbraň použít byl zabit. Zbraň pak byla zničena a na jejím místě byl postaven monument připomínající vítězství Jaffů nad falešnými bohy.

Antické léčící zařízení


Zařízení vyrobené Antiky ve tvaru krychle. Toto zařízení generuje silné energetické vlnění, které má schopnost opravit nemocné nebo poškozené buňky, vrátit život do mrtvého těla nebo dokonce oživit neživou hmotu. Díky odlišné tělesné stavbě Antiků však nelze toho zařízení na lidi použít - jeho síla je tak velká, že může poškodit mozek a způsobit šílenství.
Toto zařízení před tisíci lety našel Goa'uld Tel'chak, který ho použil pro výrobu prvního sarkofágu. Anubis se mu jej později snažil ukrást, ale neúspěšně. Tel'chak pak zařízení ukryl v mayském chrámu na Tauri, kde ho později nalezl Daniel Jackson a dr. Lee.
Poté co se Anubis povznesl a získal poznatky o této technologii, byl schopen ji reprodukovat. To mu umožnilo vytvoření svých temných bojovníků - tyto bytosti byly oživovány v laboratoři až poté, co naprosto dospěly.

Antičtí nanoboti


Další forma nanotechnologie, se ktrou se lidé setkali. Poté co Antikové začali v Paegasově galaxii prohrávat válku s Wraithy, rozhodli se vytvořit zbraň, která měla Wraithy vyhubit. Touto zbraní se stali nanoboti.
Nanoboti jsou speciálně naprogramování tak, aby si vybírali lidské jedince. Působí na mozkové centrum zraku - napadená osoba nejdříve trpí přeludy, které časem stále sílí. po určité době nanoboti poškodí mozek natolik, že napadený zemře. Protože normální lidké geny jsou s antickými téměř shodné, musela být u nanobotů naprogramována výjimka, která vyloučila aby jejich vinou zemřel i jediný Antik. Tuto výjimku tvoří právě "antický" gen, který dovoluje některým členům expedice Atlantis ovládat antickou technologii. Jakmile nanoboti zjistí v těle napadené osoby přítomnost tohoto genu, okamžitě se dekativují (případně opraví poškozené části mozku, pokud už nějakou škodu předtím napáchali).
Tito nanoboti byli posledním zoufalým pokusem Antiků zvrátit průběh války z Wraithy. Antikové si od nich slibovali jedinou věc - že naprosto vyhubí veškerou lidskou populaci v galaxii a Wraithové tak nedostatkem potravy zeslábnou natolik, aby byli Antikové schopni je porazit.

Archiv vědomostí Antiků


Toto azřízení je schopno do mozku člověka vložit informace o jejich jazyku, kultuře, historii, technologiích a ostatních věcech. Pokud se člověk podívá do otvoru v jeho středu, zařízení nejsprve zjistí zda má v sobě symbionta. Pokud přitomnost symbionta nezjistí, uzamkne hlavu člověka mezi dvě "držadla" aby nemohl být přenost přerušen. K přenosu je použito vizuální spojení s neurální sítí prostřednictvím očních nervů (podobný způsob propojení využívají ve svých technologiích i Euronďané). Veškerý přenost dat trvá pouze několik vteřin.
Bohužel lidský mozek není schopen informace tohoto typu pojmout a informace tak začnou potlačovat vědomí člověka. Člověk tak postupně ztrácí schopnost komunikace a nakonec ztratí i schopnost vnímat své okolí. Vedlejším jevem je to, že mozek ve snaze vyrovnat se se zatížením které tyto informace přinášejí zvýší svoji aktivitu téměř až na 100%. To dává člověku schopnosti kterých byl normálně nemohl dosáhnout, například schopnost v malé míře ovlivňovat svoji vůlí fyzikální realitu kolem sebe (jinými slovy antická schopnost léčit).
Zařízení je zkonstruováno pouze na jedno použití - data se z něj nekopírují ale přesouvají. Také zdroj energie je úzpůsoben pouze k jednomu přenosu.

Atlantis


Starodávné město Antiků, které vystupuje v legendách mnoha národů Tauri. Atlantis byla původně umístěna na Tauri - bylo to poslední město, které zde Antikové postavili. Později, když se Antikové rozhodli kolonizovat Paegasovu galaxii (mimo jiné se tam také snažili utéct před morem, který decimoval naši galaxii), přesunulo se město tam.
Tento přesun umožnila jedinečná konstrukce města, která nemá ani u antických technologických výtvorů obdoby. Město totiž funguje zároveň jako mezihvězdné plavidlo. Ve spodní části centrálního podstavce jsou umístěny motory pro cestování hyperprostorem. Rychlost kterou je schopno město dosáhnout však není známa - v archivech Antiků tento údaj zatím nebyl nalezen a Tauriové nikdy s městem nevzlétli - jednak neměli dostatek energie, a jednak k tomu nebyl nikdy důvod.
Atlantis je primárně napájena třemi Z.P.M. Pro plný chod města postačují dva moduly, jeden je záložní pro posílení štítů v případě útoku, nebo pro aktivaci a napájení hypermotorů pro mezihvězdné cesty. Poté co se Atlantis vynořila, byla k jejímu oživení spotřebována veškerá zbylá energie. Tauriové pak dokázali napojit na energetické systémy města své naquadahové generátory. Stačily sice k zajištění chodu města a jeho udržení na hladině, neměli ale dostatečnou kapacitu aby mohly napájet pasivní ani aktivní obranné systémy.
Nejdůležitější obranu Atlantisu zajišťuje antický energetický štít. Tento štít je dostatečně silný na to, aby odolal útoku jakéhokoliv rozsahu - doba po kterou vydrží štít vztyčený záleží pouze na množství energie, které mají jeho generátory k dispozici. Pro jeho aktivaci je však třeba aby město bylo napájeno minimálně jedním Z.P.M. Štít vytváří celkem tři generátory tvořící vrcholy rovnostranného trojúhelníka v jehož středu je hlavní věž. Štít je jako většina dalších systémů obsluhován z kontrolní místnosti.
Atlantis je také vybavena aktivními obrannými systémy - jsou to zbraňová centra známá z obranných základen v antických koloniích. I v případě atlantisu jsou tyto systémy ovládány z kontrolního křesla.
Vzhledem k velikosti města by byla pěší chůze v mnoha případech poněkud nepraktická - proto je Atlantis vybavena systémem transportérů, který zahrnuje všechny její části.
Nejdůležitějším bodem celého města je jeho střední část s hlavní věží. Zde je umístěno kontrolní centrum, místnost s bránou, ve spodní části věže jsou hangáry pro puddle jumpery a v její vrchní části je pak otvor, kudy mohou tyto lodě vylétat. Kromě toho je zde umístěn tunel, vedoucí z hangáru přímo do místnosti s bránou. To umožňuje aby lodě samotné bránou procházely. Hlavní energetický distribuční systém je taktéž umístěn ve spodní části hlavní věže, hned nad hypermotory.
Šest okrajových částí města obsahuje vše, co Antikové považovali za nezbytné - jsou zde laboratoře, skladiště, ubytovny, ošetřovny, cely a spousta dalších místností, o kterých nikdo netuší k čemu vlastně slouží :-)
Když Antikové Atlantis opouštěli, potopili ji na dno oceánu aby nepadla do rukou Wraithům a ti si tak mysleli, že s ní odletěli zpět do naší galaxie. Jediné co ji po desítky tisíc let drželo pohromadě byl vztyčený štít - ten zabraňoval pronikání mořské vody do města. Během let však byly postupně všechny tři zdroje energie vyčerpány a když přišli Tauriové a město ožilo, štít se zhroutil a Atlantis zaplavila voda. Mezi tím se však Elizabet omylem vrátila do minulosti do doby, kdy Antikové Atlantis opouštěli. Podařilo se jí jednoho z nich přesvědčit, aby naprogramoval bezpečnostní mechanismus díky kterému se Atlantis vynoří v případě selhání štítu. To se také stalo a Atlantis tak přežila příchod Tauriů (mimochodem - tohle je nádherný příklad rodičovského paradoxu).
Tauriům se později náhodou podařilo objevit na jedné ze svých výprav sesterské město Atlantisu. Toto město bylo tisíce let pohřbeno pod zemí a z velké části zničeno, pravděpodobně útokem Wraithů. Uchovala se však jeho centrální část s kontrolní věží. V sesterském městě nalezli Tauriové hangár plný puddle jumperů a také několik stovek trubců - tyto věci poté získali od obyvatel planety výměnou za jídlo a lékařskou pomoc.

Aurora


Antická bitevní loď, která sloužila během prvních bojů s Wraithy v Paegasově galaxii. Tato loď byla primárně určena pro výzkumné mise, jejím úkolem bylo najít slabinu v technologii Wraithů kterou by mohli Antikové využít k jejich porážce.
V této misi Aurora sice uspěla, nicméně na cestě zpět k Atlantisu, když byla veškerá posádka ve stavu stáze, byla loď napadena, poškozena a deaktivována. Poté ji Wraithové nechali na okraji PAegasovy galaxie.
Když Tauriové zapojili Z.P.M. do systémů Atlantisu, kromě jiných systémů aktivovali také subprostorový maják. To mělo za následek reaktivaci Aurory a její zachycení dálkovými senzory Atlantisu. Mezi tím ji však našli i Wraithové a snažili se ji využít k vývoji nového druhu hyperpohonu.
Protože Aurora byla vybavena pouze pomalejším druhem antického hyperpohonu, obsahovala stázové komory pro všechny členy její posádky. Ty chránily posádku na dlouhých cestách. Komory byly navzájem propojeny a antikové uvnitř nich mohli navzájem v reálmén čase komunikovat ve virtuálním světě. Díky tomu se mezi ně vetřel jeden z Wraithů který se tak snažil získat informace o mezigalaktickém hyperpohonu.
Loď se zdá být standardní antickou bitevní lodí, jakých operovaly v Paegasově galaxii desítky. Vybavena je odlehčenou verzí hyperpohonu, takže vzhledem k jeho maximální rychlosti není moc praktické s ní cestovat mezi galaxiemi. Vzhledem ke stavu v jakém ji však Tauriové našli se nedají určit její obranné ani útpočné systémy a je tedy de facto bezcenná.
Poté, co se posádka dozvěděla že byli oklamáni Wraithem a že jsou ve skutečnosti ve stavu stáze už více než 10 tisíc let, byla loď zničena aby se Wraithům nedostaly do rukou informace o Antickém hyperpohonu.
Později byla na planetě Taranis objevena sesterská loď Aurory. Tato loď sice nebyla natolik poškozena jako Aurora, ale ani tak nebyla schopna podsvětelného letu. Po menších nesnázích, kdy se McKay pchatil s opravou štítů a oživením hyperpohonu se však loď podařilo dostat z planety, byla opravena a obyvatelé Taranisu přilíbili za pomoc při záchraně jejich národa že umožní Tauriům loď využívat.

Loď Orion


Antická válečná loď stejného typu jako již dříve nalezená Aurora. Její původní jméno je Hipaferalkus - podle antického generála, ale pplk. Sheppardovi se nezamlouvalo, a tak ji nazval Orion. Loď byla nalezena na planetě Taranis - na antické základně umístěné uprostřed supervulkánu. Sama loď je vybavena štíty, hyperpohonem, antickými střelami, ... , ale po prozkoumání bylo nutné všechny tyto její systémy kvůli značnému poškození opravit. Loď byla málem při explozi vulkánu zničena, ale Rodneymu se podařilo včas otevřít hyperprostorové okno alespoň na několik sekund a loď dopravit na oběžnou dráhu planety.

Bezpečnostní zámek brány


Malé zařízení které se připojuje k okruhům DHD a slouží jako ochrana proti neoprávněnému průchodu bránou. Pokud bránu opatřenou tímto zařízením někdo zavolá, brána sice přijme matici přenášené hmoty a uloží ji ve svém bufferu, mezitím však po dobu 8,5 vteřiny vysílá sérii energetických pulzů. Tyto pulzy jsou jakýmsi autorizačním požadavkem pro otevření brány. Pokud brána neobdrží správné heslo, odpojí se a vytočí jinou bránu do které přenese matici uloženou ve svém bufferu. Výsledkem tak je člověk může být poslán kamkoliv.
Zařízení lze nastavit - může rozlišovat jestli má při příjmu dělat výjimky (například přijmout pouze neživou hmotu a cokoliv organického poslat jinam). Lze nastavit jestli se má přijatá matice uložit a poslat dál, nebo se má po odpojení vymazat z bufferu. Pokud je nastaveno odeslání jinam, lze určit specifickou adresu nebo nechat bránu náhodně vybrat cílové místo.

DHD (Dial Home Device)


DHD je zařízení sloužící k ovládání hvězdné brány. Okolo centrálního krystalu je ve dvou kruzích umístěno 39 symbolů totožných se symboly na bráně.
Po zadání požadovaných symbolů se červí díra aktivuje stlačením centrálního krystalu. Její vytvoření je indikováno rozsvícením centrálního krystalu.
DHD obsahuje také zdroj energie pro bránu. Způsob vytváření energie není znám, nicméně její zdroj se může vybít.
Kromě zdroje energie obsahuje DHD také základní sadu asi čtyř set zadávacích bezpečnostních protokolů, které upravují některé vlastnosti červí díry, případně zabrání jejímu otevření (např. pokud jí v cestě stojí hvězda a není možné ji odklonit - díl 5x05 Red Sky).

Druhý stroj času


Narozdíl od prvního případu se tentokrát jednalo o mnohem kompaktnější zařízení, zabudované do jednoho z antických jumperů. A hlavně - tento stroj času narozdíl od prvního nalezeného skutečně fungoval.
Princip tohoto stroje není znám - z příkladu který poskytla brána, když se SG-1 omylem dostala do roku 1969 lze odvodit, že k cestě časem lze použít červí díru. Narozdíl od běžného cestování bránou však musí červí díra spojovat dvě místa nejen v prostoru, ale i v čase. Jak je toho dosaženo však není ani teoreticky známo.
Tuto loď použili lidé když přišli do Atlantisu - Elizabeth se s její pomocí dostala zpět v čase o více než 10 000 let a kontaktovala Antiky, kteří tak mohli učinit opatření díky kterému Atlantis přežila příchod lidí.

Energetické kontejnerové zařízení


Toto zařízení se svým vzhledem velice podobá interdimenzionálnímu oku. Zařízení sloužilo Antikům k výzkumu povznesení.
Když Antikové objevili některé druhy energetických bytostí, uvědomili si že tato forma bytí je na mnohem vyšší úrovní než jejich vlastní. Proto začali tyto bytosti studovat.
Kontejnerové zařízení dokáže přilákat bytosti živící se energií. Zároveň je dokáže polapit a držet po neomezeně dlouhou dobu.
Jako "úložný prostor" využívá zařízení předem vymezené části subprostoru. Díky tomu není potřeba pro udržení chycených bytostí unitř žádné energetické pole a bytosti jsou v subprostoru uzavřeny i když je tot zařízení vypnuto - slouží vlastně jako vstupní brána do subprostoru. Kromě toho má zařízení množství detekčních funkcí umožňujících studium chycených bytostí.

Genový manipulátor


Toto zařízení postavené Antiky sloužilo především k léčení chorob, na které nestačili schopnosti antiků. Zařízení dokáže ve zlomku vteřiny dekódovat genetickou informaci, najít její poškození a opravit je. Dokáže také vyhledávat specifické buňky v lidském tělel a měnit nebo ničit je.
Kromě toho však dokáže libovolně pozměnit DNA, takže tělo může začít mutovat podle nové informace.
Této schopnosti využila Nirti když se snažila vytvořit pro sebe Hok'tara a vytvořila lidi s telekinetickými a telepatickými schopnostmi. Jediný známý exemplář tohoto zařízení byl později zničen.


Antikové

16. února 2009 v 15:29 | domi |  Antická technologie
Antikove


Původní "stavitelé cest", Antikové byli rasou pokročilých lidí, kteří navrhli systém hvězdných bran. Podle asgardských informací Antikové před dávnými časy opustili naši část vesmíru. Ve skutečnosti se Antikové naučili povznést do vyšších sfér bytí ve chvíli, kdy se galaxií šířila neznámá epidemie. Mnozí zemřeli, ale ti, kteří se naučili povznést, se postupně zbavovali své tělesné formy, obdarováni novým smyslem bytí.

Antikové bývali klíčovými členy čtyř nejmocnějších ras galaxie spolu s Asgardy, Noxy a Furlingy. Antikové kdysi dávno žili na Zemi - nebo se na Zemi dokonce vyvinuli - miliony let před naší rasou. Jeden Antik, Ayiana, byla po miliony let pohřbena v Antarktickém ledu. Ayiana byla Antiky zanechána na Zemi, když tito opouštěli planetu ve městě Atlantis, stěhujíce se do galaxie Pegasa před pěti až deseti miliony let.

V Pegasově galaxii zaseli Antikové lidský život na mnoha stech světech, jak už jednou provedli v naší galaxii. Žili zde po miliony let - ale potom přišli na planetu, kde spal mocný nepřítel. Antikové se nikdy dříve nesetkali s technologií, která by se mohla poměřovat jejich vlastní. Probuzení Wraithové se počali krmit na světech obývanými lidmi, dokud nezbyl jediný - Atlantis. Wraithové použili jejich nejsilnější zbraně k dobytí Atlantis, ale antický štít držel. Poraženi, Antikové potopili celé město do oceánu a do jednoho se vrátili na Zemi. Zde pravděpodobně prožili zbytky svých životů, vyprávějíce přípěhy, které daly vzniknout legendě o ztraceném městě. Nevíme, zdali ti, kteří přežili, povznesli se nebo měli alespoň nějaký konkakt s povznesenými Antiky.

Šíť hvězdných bran dokazuje, že Antikové byli jednou z nejvyspělejších ras v celém vesmíru - a to před miliony let, a že měli velkou ideu rozprostřít tisíce bran napříč prázdnotou vesmíru - a to dokonce i za hranice naší galaxie. Dokonce měli technologii, která jim umožňovala zastavit samotný tok času (na několika planetách zároveň) a vrátit několik hodin, ačkoliv nebyli schopní přivést tuto konkrétní technologii k dokonalosti. Další technologie, které nám tato rasa zanechala, zahrnují zařízení schopné upravit lidskou DNA k dosažení výjimečných schopností, lékařské zařízení schopné vrátit život a dokonce oživit mrtvou tkáň, a mnohá další.

Z příkladu Antiků můžeme dovozovat existenci jisté hierarchie světa vyšších bytostí, neboť po povznesení se tyto na základě vlastního přesvědčení nevměšují do záležitostí kultur, které nedosahují úrovně jejich nehmotného bytí. Spolupracovat s někým nižším je porušením jejich zákona. Pomoc nižší bytosti při povznesení je trestána vyhnanstvím. Vměšování se do okolností, které ovlivňují chod civilizace, je ten nejhorší přestupek.

Jako trest za porušení tohoto zákona byli Antikové schopní zničit celé civilizace a opustit odpovědného hříšníka mezi vší tou hrůzou, kterou způsobili. Také nutili (nebo se pokoušeli donutit) hříšníky descendovat zpět do roviny hmotné existence. Antikové jsou, a to ve všech směrech, schopní drasticky ovlivňovat přirozený chod událostí. Ale když odhlédneme od jejich často velmi krutého vystupování, Antikové jsou obdaření vysokou morální zodpovědností, která určuje jednání většiny.

Antikové též mají schopnost zjevovat se v lidské podobě, či dokonce přijmout tělesnou formu trvale. Znovu-povznesení poté vyžaduje pomoc ostatních Antiků.

Povnesení jedinci mají schopnost kontrolovat přírodní síly, přeměnit jasný den v nebezpečnou bouři a dokonce schopnost použít blesku jako zbraně ať už ve vzduchu či na zemi.

I když Antikové nejsou fyzicky přítomní, jejich činy viditelně korigují snahy týmu SG-1 a dalších. Expedice na Atlantis žije v antickém, technologicky pokročilém městě, které byli Antikové nuceni opustit při útoku Wraithů před tisíci lety. Ačkoliv nejsou fyzicky přítomní, jsou stále silou, se kterou se musí počítat.

Čarodějky zákl.popis

16. února 2009 v 15:24 | domi |  O čem to je1

Čarodějky - můj oblíbený seriál. Hlavní postavy Prue, Piper, Pheobe a Paige Halliwell.
Další postavy - Cole Turner, Leo Wayet, detektiv Daryll a další.
A jakou mají moc?
Prue: hýbání předměty pomocí mysli, astrální projekce.
Piper: zpomalování molekul (zmrazování), zrychlování molekul (roztrhávání).
Pheobe: levitace, nadání pro bojová umění, vidění budoucnosti.
Paige: přenášení sama sebe i jiných osob, hýbání předměty pomocí mysli.
Leo: léčení, přenášení sebe samomtného i jiných osob, vycítění svých svěřenců.
Cole: měnění podoby, přenášení sebe samotného i jiných osob, ohnivé koule, elektrické výboje, možnost zneviditelňovat sebe i jiné předměty.
Daryll: nemá žádnou moc, pouze pomáhá čarodějkám z průšvihů.


umřel Don S. Davis

14. února 2009 v 0:31 | domi |  George Hammond
UMŘEL DON S. DAVIS (V ROCE 2008)
Máte zelenou", slýchával jsem ještě pár let zpátky z televizní obrazovky a plukovník O'Neill se společně s SG-1 vydal na další misi do neznámých světů. Tahle slova v seriálu Hvězdná brána velice často pronášel generál Hammond v podání hereckého veterána Dona S. Davise a já vám musím s lítostí oznámit, že pan Davis již není mezi námi. V sobotu 19.6 ráno, ve věku 65 let, podlehl masivnímu infarktu.
Don S. Davis se narodil v americkém státe Missouri v roce 1942 a už v mládí projevoval talent v herectví, malířství nebo řezbářství. V roce 1965 se stal bakalářem dvojoboru divadla a umění na Southwest Missouri State College a poté vstoupil do armády, kde sloužil tři roky jako kapitán. Po odchodu ze služby vystudoval ještě University of Southern Illinois v Carbondale a nakonec roku 1982 získal na Southern Illinois University titul PhD v divadelním oboru. O pět let později definitivně přeběhl od učení na vancouverské University of British Columbia k herectví a pamatovat si ho můžete z vedlejších rolí ve filmech Velké vítězství, Cliffhanger nebo Con Air. V seriálu Akta X dokonce ztvárnil otce agentky Scullyové.
Potom přišel rok 1997 a Hvězdná brána. Don S. Davis byl pravidelným členem hereckého osazenstva po plných sedm sérií a přestože musel později ze zdravotních důvodů hraní omezit, sem tam se mihl i v dalších třech, případně v sesterském seriálu Stargate: Atlantis. V roli Hammonda si ho filmoví fanoušci pamatují zdaleka nejvíc a proto vás může alespoň trochu potěšit, že jeho posledním hereckým partem je právě generál Hammond ve filmu Stargate: Continuum, který vyjde na DVD 27.7.2008. Odpočívejte v pokoji, Done...

upoutávka

14. února 2009 v 0:27 | domi |  zajímavosti

Objevujte nové světy! Hvězdná bránaVesmír odpradávna lidstvo fascinoval. To pravé cestování kosmem pro nás ovšem stále zůstává mlhavou vidinou budoucnosti. Nikoli však pro autory sci-fi.
Vznikla tak řada knih i televizních projektů, ve kterých lidská fantazie nezná mezí. Za všechny jmenujme slavný Star Trek, Babylon 5, Battlestar Galactica, Krajní meze a Hvězdnou bránu. Historie tohoto seriálu se začala psát již v roce 1994. Tehdy se na filmovém plátně objevil snímek pod názvem Hvězdná brána.
Producenti si od tohoto projektu neskromně slibovali mnoho. Film skutečně diváky i kritiku nadchl. Jen stěží si však bylo možné představit, že se brzy stane rozbuškou pro vytvoření jednoho z nejsledovanějších seriálů. Ve filmové předloze jsme svědky toho, jak je v roce 1928 v Egyptě objevena záhadná hvězdná brána. Vědci zjistí, že slouží k meziplanetární přepravě. Na konci je provoz brány ukončen, protože by lidstvu mohla přinést víc škody než užitku. Jenže filmoví producenti takový stav nechtěli připustit napořád.
Ronald Emmerich, režisér původního filmu, měl v plánu do kin vyrazit s pokračováním. Studio vlastnící práva ale nesouhlasilo a začalo přemýšlet nad televizním seriálem. Emmerich od projektu odstoupil ve chvíli, kdy si přečetl jeho koncept. "Není to podle mých představ," řekl a s Hvězdnou bránou se navždy rozloučil. Zlí jazykové před uvedením pilotního snímku tvrdili, že seriálová Hvězdná brána nebude mít dlouhé trvání. A podívejme se na tento seriálový unikát dnes - deset řad, dva filmy, sesterská série Atlantis pokračuje pátou řadou a dokonce se brzy objeví další odnož Hvězdné brány. Natočením seriálu naštěstí nevznikl paskvil, jenž by se přiživoval na úspěchu slavného filmového hitu. Vznikl projekt, který svou precizností a kvalitou může měřit síly s takovým kultem, jakým je zmíněný Star Trek.
Hvězdná brána líčí osudy týmu SG-1, který se skrze navzájem propojené hvězdné brány vydává do jiných světů a navštěvuje nové civilizace. Potkávají mnoho mimozemských ras, v nichž nacházejí nejen důležité spojence, ale také nepřátele.

SGA o seriálu

14. února 2009 v 0:23 | domi |  o čem to je 4
Stargate Atlantis: Kompletní sestava pro 4. sezónu
Stargate Atlantis je vynikající spin-off seriálu Stargate SG-1. A pokud sledujete nebo jste sledovali Stargate SG-1, pak jistě neprohloupíte, pokud se podíváte i na Atlantis. Spousta herců z klasické SG-1čky tam nejednou hostuje a je se tedy na co dívat i pro zarytého SG-1 fanouška (Tedy i mě). Jediná výtka, kterou bych rád zmínil je, že dle mého názoru Atlantis, nebo spíše její tvůrci pokazili charakter Antiků, který byl v SG-1 tak krásně tajemný a vůbec. Dobrý a logický :-)

o seriálu 3

14. února 2009 v 0:20 | domi |  o seriálu
Co víc dodat, než že Stargate SG-1 u nás známá jako Hvězdná brána je jeden z největších fenoménů mezi seriály. Vše to začalo vynikajícím filmem Stargate od Rolanda Emmericha, podle kterého byl následně natočen seriál Stargate SG-1. Ten je o týmu SG-1, který se pomocí mimozemského zařízení nazývaného Hvězdná brána (Stargate) vypravuje na cizí světy a zažívá ty nejúžasnější dobrodružství. Potkává nové nepřátele, ale i přátele a spojence a Vám známý svět se stále rozrůstá. Seriál už má 10 sezón. Je natočen další spin-off Stargate Atlantis a plánuje se spin-off třetí a sice Stargate Universe, který má na těchto stránkách zastoupení také. Byly již natočeny dva celovečerní direct-to-dvd filmy o SG-1 a plánuje se třetí. Co dodat...je to světový fenomén s miliony fanoušků a nikdo neprohloupí, když se na SGčko mrkne :) Věřím, že Vás uchvátí stejně jako mě a stane se stejně jako u mě Vaším nejoblíbenějším seriálem.

Dr.House

13. února 2009 v 23:40 | domi |  Gregory House-info
Gregory House je hlavní postavou veleuspěšného seriálu Dr. House. Pracuje jako šéf diagnostického oddělení fakultní nemocnice Princeton-Plainsboro a jeho specializace je nefrologie, diagnostika a infekční choroby. Díky srdečnímu infarktu který prodělal chodí o holi a má velké bolesti které se snaží tlumit vicodinem na němž již bohužel ujíždí víc než by musel.

zajímavý článek o Jackovi

13. února 2009 v 23:38 | domi |  Jack O'Neill-info
Hvězdná brána a to jak filmová tak seriálová by byla bez tohoto odvážného vojáka nemyslitelná. Jack O'Neill spolu s Doktorem Jacksonem přežili původní "filmovou" misi a po Apophisově příchodu na Zem se rozhodli zasvětit svůj život boji proti zlé mimozemské rase Goa'uldů, kdyby jenom plukovník tušil kam až ho cesty Hvězdnou bránou pradávných Antiků zavedou... . Filmový Jack je nezastavitelný voják, zelený mozek, chcete-li. V seriálové podobě se z něj stává neúnavný hláškař, který pod maskou hlupáka záměrně skrývá pravé já oddaného přítele a velkého muže. Jack je prostě chytřejší než vypadá, a jak se později dozvíme je jedním z evolučně nejvyspělejších lidí na naší planetě... .

o Vale Mal Doran

13. února 2009 v 23:31 | domi |  Vala Mal Doran-info
Vala bývala obyvatelkou jednoho odlehlého světa naší galaxie. Několik let byla hostitelkou goau'lda Qetesh, který kromě jiných ovládal i její planetu. I když jí tok'rové symbionta odstranili, její lidé ji nepřijali zpět mezi sebe, neboť v ní stále viděli svého krutovládce. Vala se tedy stala zlodějkou, lhářkou, pašeračkou a cestovala celou galaxií. Na jedné své "obchodní" cestě narazila na Promethea, letícího na Atlantis. V obleku kullského bojovníka loď obsadila, když kompletní posádku kromě Daniela transportovala na poškozený Al'Kesh. Poté se plavidlo pokusila prodat, avšak Daniel jí v tom zabránil.
Když se s lidmi z Tau'ri setkala podruhé, podařilo se jí s Danielem upozornit Ori na existenci naší galaxie. Nedlouho poté zabránila vytvoření první superbrány, byla však přenesena do Orijské galaxie. Zde zjistila, že je těhotná, ačkoli neměla příležitost k početí. Aby zabránila problémům, vzala si jednoho místního muže a namluvila mu, že dítě je jeho. Postupně se však ukázalo, že bylo stvořeno Ori jako velitel křížové výpravy do naší galaxie. Sama Vala se sem dostala na jedné z útočících lodí. Nějakou dobu poté se připojila k SG-1, hlavně díky znalostem nepřítele.

o Cameronu Mitchellovi

13. února 2009 v 23:31 | domi |  Cameron Mitchell-info
Podplukovník Cameron Mitchell
Cameron Mitchell nyní velí SG-1, avšak dříve býval pilotem X302. Při bitvě nad Antarktidou velel letce, která bránila Telta'c, v němž se SG-1 snažila dostat na Antickou základnu. Sestřelil Al-Kesh, který málem nákladní loď zničil, ovšem jeho letoun byl také zasažen a on byl donucen nouzově přistát. Byl zachráněn, dočasně však ochrnul. Naštěstí se díky své vůli k životu plně uzdravil, a generál O'Neill mu nabídl cokoliv co bude chtít po profesní stránce. Mitchell si vybral velení SG-1, avšak čekalo ho překvapení, neboť starý tým přestal existovat a on měl sestavit nový. Shodou okolností se však stará sestava dala opět dohromady pod jeho velením, aby mohli čelit novému nebezpečí, které přinesl zájem Ori o naši Galaxii.

o Samanthě Carterové

13. února 2009 v 23:25 | domi |  Samantha Carter-info
Plukovník Samantha Carterová
Sam je teoretická astrofyzička (neptejte se mě, co to znamená) a expert na věci spojené s Hvězdnou Bránou. Poprvé prošla Bránou v epizodě "Děti bohů", i když se měla zúčastnit i první mise na Abydos. Carterovou také poprvé napadlo, že by Brána mohla vést na více míst (proč by tam bylo tolik symbolů… že by kódový zámek?), ale náhodné zadávání nikam nevedlo. Po objevení abydoské kartuše s adresami jednotlivých bran vedla tým, který vypočítaval planetární posun (dnešní adresy).
Nyní je členem týmu SG-1, kde zastává roli technika-všeuměla. Rozumí mnoha mimozemským technologiím a v souvislosti s nimi ráda používá cizí technické termíny

o Jacku O'Neillu

13. února 2009 v 23:24 | domi |  Jack O'Neill-info
Jack je hlavní postavou tohoto seriálu. Je upřímný, každému říká, co si o něm myslí, aniž by si dělal starosti o následky. Nemá rád Rusy a Tok'ry, a nijak se tím netají - je dokonce schopen o tom před nimi otevřeně diskutovat. V oblibě nemá ani vědce, i když v posledních epizodách to vypadá, že nemá rád spíše samotné "vědecké termíny", než osoby, které je vyslovují.
Jack je vojákem již dlouho, zažil mnoho tajných misí (mám na mysli mise na Zemi, nejen operace v SGC, ty jsou tajné všechny), častokrát se dostal do zdánlivě bezvýchodných situací, ale nakonec vždy vyvázl.
Jack byl ženatý. Měl ženu Sarah, ta ho však opustila po jeho první misi na Abydos. Důvodem k tomuto rozchodu byla tragická smrt jejich syna Charlieho, který se náhodou zastřelil Jackovou pistolí. To byl také právě jeden z důvodů, proč ho letectvo vybralo na první misi skrz Bránu (byl to původně sebevražedný úkol) - po smrti syna byl psychicky na dně, nikdy si to neodpustil.
O'Neill původně jako plukovník velel týmu SG-1, na generála a zároveň velitele SGC byl povýšen až v 8. sérii.