Listopad 2008

hvězdná brána na dvd

29. listopadu 2008 v 13:54 | domi |  o seriálu
všechny dily všech deseti sérií na dvd bohužel jen v angličtině
(nemá ani české titulky ani český dabing)

Hvězdná brána SG-1: Complete 1-10 Series 59DVD (Stargate SG-1) -Původní cena:
8 999,00 Kč
Cena pro Vás:7 649,00 Kč
Ušetříte:1 350,00 Kč
USA / Kanada | 1997-2007 | 10800 min.

Popis

V roce 1928 byl nalezen v Egyptě kruh ze zvláštní horniny (naquadah), která se na Zemi doposud nikde neobjevila. Toho se okamžitě ujali potají Američané, kteří na něm prováděli různé pokusy, většinou však nezdařené. Prvním úspěchem bylo, když se jim podařilo vytvořit stabilní červí díru na planetu Heliopolis. V "současnosti" příběhu natrefila dcera objevitele Cathrine Langfordová na vědce (Daniel Jackson), který věří, že pyramidy vybudovali mimozemšťané. Tomu se povedlo kruh uvést do provozu, a to tím, že rozluštil texty v hieroglyfech popisující jeho účel. Kruh je podle textu, který Daniel přeložil, pojmenován Hvězdná brána. Bylo zjištěno, že brána slouží jako transportní zařízení pro cestování ve vesmíru mezi planetami. Adresa cílové brány je zadávána pomocí symbolů umístěných na bráně. V seriálu cestují týmy vesmírem, objevují jiné planety a nové civilizace.
Také podporují boj jiných světů s Goa'uldy. Jednotlivé epizody pojednávají o "práci" týmu SG-1, prvního a nejstaršího SG týmu. Bylo zjištěno, že Goa'uldi žili i na Zemi a vydávali se za bohy starého Egypta, Řecka a dalších období, ale v dávné době (cca 3000 let před naším letopočtem) vypuklo povstání lidí, kdy byla brána pohřbena a Goa'uldi tak ztratili kontakt se Zemí.
Balní obsahuje vsechy epizody 10ti sérii + bonusové disky s nepřeberným množstvím bonusů. Bohuzel balení, i když v krásném sběratelském boxu, neobsahuje české titulky, ani český dabing .

Disk obsahuje:
Interaktivní menu; Přímou volbu scén; Speciální bonusové disky plné bonusů
Audio Dolby Digital 5.1: anglicky
Titulky: anglické

Obal v NL
Upozorňujeme na delší dodací lhůty, preferujeme platbu předem

Hrají: Claudia Black, Amanda Tapping, Don S. Davis, Gary Jones, Tony Amendola, Michael Shanks, Teryl Rothery, Beau Bridges, Christopher Judge, Richard Dean Anderson, Dan Shea, Ben Browder
Režie: Mario Azzopardi, Michael Shanks, Amanda Tapping, David Warry-Smith, Martin Wood, Peter DeLuise, Brad Turner, Dennis Berry, Jim Kaufman, Charles Correll, Bill Corcoran, Ken Girotti, Allan Eastman, William Gereghty, Robert C. Cooper

NCIS Abby - Pauley Perrette

29. listopadu 2008 v 13:26 | domi |  Abby-info

Abby - Pauley Perrette

Pauley Perrette se jako dítě 14krát stěhovala kvůli zaměstnání jejího otce. Studovala kriminalistiku na Georgijské státní univerzitě v Atlantě. Později se přestěhovala do New Yorku, aby se mohla věnovat herectví. Vyzkoušela mnoho zaměstnání -barmanky, kadeřnice nebo fotografky. Nakonec začala natáčet videoklipy a reklamy a to ji přivedlo ke skutečným filmovým rolím.
Pauley je ale také zpěvačka. Dříve hrála se svou kapelou Lo-Ball. Jejich nejspíš nejznámnější písničkou je song, který se objevil ve filmu Pravá blondýnka - Can´t get me down.Pauley hrála v seriálu Vražda prvního stupně (Murder one), objevila se v Show Drewa Careyho, v seriálu Jesse, dále hostovala v Frasierových, Early Edition a Moloney. Z jejích filmů lze zmínit Romy and Michelle´s High School Reunion, The Cowboy Way nebo nezávislý snímek The Price of Kissing and Angel. Její dosud největší rolí je postava Abby Sciuto, soudní znalkyně v seriálu NCIS.

NCIS Tony - Michael Weatherly

29. listopadu 2008 v 13:24 | domi |  Tony-info

Michael Weatherly- Tony

Michael Weatherly sa narodil 8.7.1968 v New Yorku.Otec Michael sa narodil do bohaté rodiny a vychovávali ho ve Fairfieldu - Connecticut. Kvůli herectví opustil univerzitu a měl rád taky hudbu.Zatímco hrál v kapele, začal profesionálně hrát a jako první práci dostal roli Theova spolubydlícího v "Cosbyho show" a roli v nezávislém filmu. To vedlo k mnohým malým rolím v televizi a přivedlo ho to do Los Angeles.
V L.A. dostal pravidelnou roli v seriálu TV FOX "Ostatní pozoruhodní" ("Significant Others"). Z poslední doby hrál Weatherly exmanžela Christiny Applegate Roye v televizním seriálu "Jesse", pak ve filmech "Jedineční" ("The Specials") s Robem Lowem; "Venuše a Mars" ("Venus and Mars") s Lynn Redgrave a "Stydlivý polda" ("Gun Shy") s Liamem Neesnem a Sandrou Bullock.

Michael byl ženatý s herečkou Ameilí Heinle, s kterou má syna Augusta, který se narodil v roce 1996 .Weatherly teď žije v Los Angeles a v součastnosti hraje v seriálu N.C.I.S speciálního agenta Anthonyho Dinozza.

NCIS Caitlin - Sasha Alexander

29. listopadu 2008 v 13:23 | domi |  Caitlin-info

Sasha Alexander - Caitlin

Její skutečné jméno je Suzana Drobnjakovic. Sasha Alexander je její umělecké jméno. Sasha je její přezdívka z dětství a Alexander je jméno jejího bratra. Sasha má sbrský původ, její otec je Ital a ona mluví velmi dobře italsky i srbsky.

Jako malá chtěla být krasobruslařkou, ale kvůli zranění musela s tréninkem ve 13-ti letech přestat.

Sasha vystudovala prestižní jihokalifornskou Školu filmu a televize, kde studovala režii. Přitom stále hrála a objevila se v několika nezávislých snímcích, které byly dobře přijaty kritikou. Na filmu Lucky 13, kde si zahrála hlavní roli a kde se po jejím boku objevila Lauren Graham (Gilmorova děvčata) se podílela jako spoluscénáristka a producentka.

Objevila se například ve filmech All over the guy, Twin Falls Idaho nebo Mission Impossible III.

Hostovala také v několika seriálech, jako např. Přátelé, Kriminálka Las Vegas nebo Dawsonův svět. Zahrála si také roli zvláštní agentky Caitlin Todd v seriálu televize CBS NCIS: Námořní vyšetřovací služba.

NCIS Gibbs - Mark Harmon

29. listopadu 2008 v 13:22 | domi |  Gibbs-info

Gibbs - Mark Harmon

Thomas Mark Harmon se narodil 2.9. 1951 v Burbanku, Los Angeles a prakticky celý život strávil v jižní Californii. Navštěvoval státní univerzitu (UCLA) kde byl úspěšným fotbalovým hráčem a dokonce obdržel cenu pro nejlepšího hráče univerzitních týmů. Univerzitu zakončil v roce 1974 jako jeden z nejlepších studentů a získal akademický titul v oboru komunikace. Jeho otec, Tom Harmon, byl výborným hráčem fotbalu a velice uznávaným rozhlasovým hlasatelem. Jeho matka, Elise Knox je bývalá herečka. Má dvě sestry Kelly a Kristin.
Je znám především jako televizní herec, avšak vynikajících kvalit, který si díky svému umění vysloužil několik nominací na Zlatý glóbus a cenu Emmy. V televizní tvorbě byl nominován na cenu Emmy v kategorii "Vyjímečný výkon hostujícího herce" za seriál "The West Wing" (Západní křídlo) a na začátku své kariéry si ve stejné kategorii vysloužil nominaci za televizní film "Eleanor and Franklin: The White House Years." Obdržel také několik nominací na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v televizním filmu, jednu za film "After the Promise" a druhou za roli sériového vraha Teda Bundyho ve filmu "The Deliberate Stranger."
Mark Harmon žije v Los Angeles, společně se svou ženou, divadelní herečkou Pam Drawber, se kterou se oženil v roce 1987 a jejich dvěma syny. Sean Thomas Harmon se narodil 26.4. 1988 a Ty Christian Harmon 25.6. 1992.
Své lidské kvality a chladnou hlavu prokázal Mark Harmon, když se před jeho domem stala vážná dopravní nehoda a v hořícím autě uvízli dva mladíci. Pomocí nářadí ze své garáže dokázal rozbít okno a oba vytáhnout dříve, než uhořeli. I přesto, že zachránil jejich životy, nikdy se tímto činem na veřejnosti nechlubil.

o seriálu NCIS

29. listopadu 2008 v 13:20 | domi |  O seriálu1

Námořní vyšetřovací služba

(Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service)

SeriálNavy NCISvypráví o každodenní práci týmu speciálních agentů, který musí vyřešit jakýkoliv zločin týkající se zaměstnanců vojenských námořních sil. A to i bez ohledu na jejich hodnost a postavení.
Seriál vznikl díky obrovské úspěšnosti JAG, svého předchůdce ze stejného prostředí. Začal se natáčet jako jeho volné pokračování na objednávku televize CBS. Tým NCIS (Námořní kriminální vyšetřovací služba) vede nadaný speciální agent vyšetřovatel Leroy Jethro Gibbs (Mark Hormon), který operuje se svými kolegy mimo jakýkoli armádní řetězec velení. Jeho úkolem je objasňování všech zločinů od vražd přes špionáž až po včasné odhalování plánů teroristů.
Hvězdou mezi podřízenými je bezesporu zvláštní agent Anthony DiNozzo (Michael Weatherly), který dřív pracoval jako detektiv oddělení vražd. Má skvělý instinkt a perfektní schopnosti pro práci na ulici. K ruce má sexy agentku Kate Todd (Sasha Alexander), jež mu svými půvaby pořádně zamotala hlavu, a odbornici na forenzní metody vyšetřování Abby Sciuto (Pauley Perrette), která svým stylem vystupování a oblékání spíš připomíná dámu z lepší společnosti. Nováčkem týmu je zvláštní agent Timothy McGee (Sean Murray), počítačový génius, který musí pod Gibbsovým vedením prokázat své schopnosti. Agenti se však neobejdou ani bez nepostradatelného doktora "Duckyho" Mallarda (David McCallum), který všechno ví a všechno viděl.

Leo Wyatt

28. listopadu 2008 v 11:39 | domi
Leo byl za II. Světové Války zdravotníkem, ale během služby zemřel a stal se z něj světlonoš- strážný anděl čarodějek. Když přišel k Halliwellovým, vydával se za opraváře a tajně čarodějkám pomáhal. Zamiloval se do Piper, i když věděl, že takové vztahy jsou zakázané. Jednou ho Phoebe přistihla, jak vyměňoval žárovku bez žebříku (létal) a podezřívala jej, že je čaroděj, ale nakonec ji přesvědčil a ona slíbila, že jeho tajemství nikomu neprozradí. Pravda vyšla najevo v předposledním díle první série, kdy byl postřelen šípem světlokaze a umíral- Piper mu tehdy zachránila život. V druhé sérii jej Piper na čas nechala, kvůli sousedovi Danovi, ale zjistila, že on je ten pravý. Poté co jim jeho nadřízení přestali bránit ve štěstí, vzal si Piper za ženu. Ta mu porodila syna Wyatta. Jejich radost však netrvala dlouho. Starší byli zákeřně zavražděni a Leo musel, přestože ho to bolelo, nastoupit na jejich místo, aby ve světě obnovil rovnováhu. Přestože chodí svou ženu a Wyatta navštěvovat, musí se Piper naučit žít jako osamělá matka.

TUTENSTEIN jak to začalo

28. listopadu 2008 v 11:34 | domi

Jak to u Tutensteina všechno začalo


Před třemi tisíci lety byl pohřben desetiletý faraón Tutankensetamun, kterého nyní probudila z jeho spánku holka jménem Cleo Carterová a její nyní mluvící kocour Luxor. Podle jména a Frankensteina dala faraónovy Cleo jméno.Tutenstein je malá rozmazlená mumie faraóna. Ctěl by být mocný jako bůh, chtěl by, aby mu všichni sloužili a nachápe, že už není faraónem. Je namyšlený, rozmrzelý, ale pátelům v nouzi pomáhá. Vždy se zaplete s bohy, a pak musí vše napravovat, naštěstí mu Cleo a Luxor pomáhají.Po třech tisících letech je k životu probuzena mumie egyptského královského chlapce Tutensteina. Ocitá se v současném světě, o kterém se zprvu domnívá, že mu může vládnout stejně, jako tomu bylo před třemi tisíci lety. Když zjistí, že jeh o vláda v tomto světě již dávno pominula, snaží se za pomoci svých nových kamarádů Clea a mluvící kočky Luxor, zapojit do běžného života 21. století. Netuší však, že současně s ním byly probuzeni také jeho staří nepřátelé z podsvětí.
Žezlo bití je žezlo, se kterým dokáže Tut skoro všechno, například zavírat portály mezi Zemí a Podsvětím.
Senet je Tutova nejoblíbenější har, jenže u ní občas podvádí.

lovci pokladů claudia

28. listopadu 2008 v 11:24 | domi |  Claudia

Claudia

Claudia (Lindy Booth) je dcerou boháče, který přispívá Trinity College. Protože je velký dárce, tak se mu podařilo protlačit Claudii, která je stále studentkou, na katedru historie, aby získala kredity, které jí schází. Claudia je nyní sekretářka, ale více se zajímá o hudbu, módu a nakupování. Flirtuje s každým mužem, který jí přijde do cesty. Má tak spoustu vztahů, které zanedlouho končí rozchodem

lovci pokladů nigel bailey

28. listopadu 2008 v 11:22 | domi |  Nigel Bailey

Nigel Bailey

Nigel Bailey (Christien Anholt) pochází z Británie. Je odborníkem v historii a je také hodně ustrašený z neuvěřitelných dobrodružství, které se Sydney prožívá. V současnosti je Sydniným asistentem na Trinity College. Když nastane nějaká nepříjemná situace a dojde k boji, tak Sydney se chová jako bojovník, ale Nigel se schovává a bojí o svou kůži.
Nigel Bailey je také celkem smolař když dojde na vztahy. Je nesmělí a bázliví. Také hodně stydlivý, což vytváří komické situace, když dojde na rychlé převlékání a přizpůsobování se situaci. Také je tak trošku zamilovaný do Sydney, která je sice starší a chytřejší, ale něco ho k ní táhne. Bohužel ale zůstanou jen přátelé.

lovci pokladů

28. listopadu 2008 v 11:22 | domi |  o čem to je 5

Lovci pokladů

Pokud jste příznivci starých bájí, pověstí a legend a věříte ve ztracené poklady i neznámé síly, pak je seriál Lovci pokladů právě pro vás. To, co by běžný obyvatel velkoměsta považoval za pouhou legendu, které nelze věřit, vidí neortodoxní profesorka historie Sydney Foxová jako skutečné. Nechává ožívat historii, a tím dokáže vzbudit zájem svých studentů o tento obor. Ale mnohem častěji než na přednáškách ji nejspíš potkáte někde ve světě, když pátrá po ztracených ikonách, hrobkách a vzácných předmětech, ale i po celých městech. Se žádostí o pomoc se na ni obracejí tajní vládní agenti, kurátoři muzeí, soukromí sběratelé, politici, náboženští představitelé, ale třeba i zloději a kriminálníci. Všichni spoléhají na její mimořádnou schopnost najít to, co potřebují. Od tisíce let starého Buddhova poháru až třeba po tajnou skrýš Al Capona nebo zázračnou baseballovou rukavici...

lovci pokladů sydney fox

28. listopadu 2008 v 11:20 | domi |  Sydney Fox

Sydney FoxSydney Fox (Tia Carrere) je neortodoxní americká archeoložka, která procestovala skoro celý svět a jejímž kontě je mnoho úlovků v podobě artefaktů, které skončili v muzeu. V současnosti vyučuje na americké univerzitě Trinity College, kam za ní chodí lidé z muzeí, vlády nebo osobní sběratelé, aby pro ně našla ztracené artefakty.


Sydney Fox není jako ostatní lovci pokladů, kteří hledají pradávné artefakty jen kvůli prodeji na černém trhu, ale chce, aby se o jejich neocenitelnou historii mohli všichni podělit a tak vše předává muzeu. Mnohokrát se jí podaří i přemluvit muže, kteří ji milují, aby přešli na "druhou stranu" a přestali s rozkrádáním historie.
Za ta léta měla spoustu románků a tak není divu, že při každé výpravě potkává někoho s kým kdysi něco měla. Dost často mezi nimi zase vzplane plamen vášně a Sydney na to doplatí. Většina z těch mužů jsou jen lháři, kteří ji chtějí okrást o nalezený artefakt. Ona to naštěstí často prohlédne a využije toho proti nim.
Sydney není jen krásná, ale taky je dobrá bojovnice. Každý, kdo se s ní utká dopadne špatně. Vždy má nějaké eso v rukávě, a tak není divu, že vždy vyhraje. Kromě bojových technik umí i velmi dobře střílet a zacházet s nožem a mečem. Je to taková princezna bojovnice.hvězdná brána co je to

28. listopadu 2008 v 11:17 | domi |  Hvězdná brána
Hvězdná brána je kruh, který má zhruba 6 m v průměru. Je vyrobena z naquadahu, zvláštního prvku, který se nachází na některých planetách. Brána se zdá být imunní k efektu stárnutí. Skládá se ze dvou kruhů.Vnější kruh je stacionární se sedmi zámky (chevrony), vnitřní kruh se otáčí a obsahuje 39 symbolů, 38 symbolů reprezentuje souhvězdí, 39. symbol je výchozí bod, který je pro každou bránu unikátní. Prvek, ze kterého je brána postavena, absorbuje energii přímo. Její vnitřní funkce tu energii přemění a nabíjejí rezervoáry podobné kondenzátorům. Ale vnitřní kruh se začne otáčet jen tehdy, když je rezerva energie dostatečná. Materiál brány je supravodič, absorbuje energii v mnoha formách - elektrickou, tepelnou, jadernou, solární. Fungování lze přirovnat k telefonu. Na zvláštním kruhovém zařízení - ovládacím panelu, tzv. DHD [Dial Home Device] se zadá adresa (SGC místo něj používá supervýkonný počítač, protože DHD v Gíze nebylo nalezeno). Adresa se skládá ze 7 symbolů. K určení polohy uvnitř trojrozměrného prostoru je potřeba šest symbolů a k určení směru je třeba sedmý symbol - výchozí bod. Při zadávání adresy se vnitřní kruh brány začne otáčet a zadávané symboly postupně zapadají do jednotlivých zámků, které se rozsvítí. Pokud zapadne všech sedm symbolů, což znamená, že brána na druhé straně je přístupná, dojde k výboji neutrinové energie a vytvoří se stabilní červí díra mezi oběma branami. Iluzi vody při aktivaci brány vytváří hranice červí díry tvořená kvantovými částicemi. Brána se dá otevřít nejen pomocí DHD nebo superpočítače, ale i manuálně, pokud je k dispozici dostatečný zdroj energie. Časové maximum, po které může být brána otevřena je 38 minut, poté se červí díra zhroutí. Při průchodu bránou dochází k molekulárnímu rozkladu hmoty, která se opět při výstupu druhou bránou rematerializuje do původní podoby. Cestování je jednosměrné. Jediné, co projde obousměrně jsou rádiové vlny.

Hvězdné brány jsou rozesety na mnoha planetách v celé naší galaxii i mimo ni. Tvůci hvězdných bran jsou Antikové, jedna ze čtyř ras bývalé protigoa'uldské aliance. Antikové již před dávnou dobou opustili naši část vesmíru a nemáme o nich téměř žádné údaje, ani nevíme jak vypadají, ale snad to byli humanoidé podobní lidem, protože systém bran byl vybudován pro přepravu lidí nebo někoho s podobnou fyziologií, takže brány většinou vedou na místa, kde prostředí umožňuje lidem život. Dr. Daniel Jackson objevil během svého pobytu na Abydosu mapu obrovské sítě hvězdných bran, která se stala zdrojem výprav SG týmů na jiné planety. Dlouho byla zdrojem jediným. Až do okamžiku, kdy byly do O'Neillova mozku omylem nahrány z archívu Antiků na planetě P3R-272 všechny jejich znalosti a Jack, díky těmto nově nabytým informacím, zadal do počítače další síť bran. Tyto brány se neshodovaly s těmi z Abydosské mapy (viz The Fifth Race). Od té doby má SGC v databázi adresy hvězdných bran ze dvou zdrojů - z Goa'uldské mapy na Abydosu (označeny žlutou barvou) a z originální mapy Antiků (označeny červenou barvou).


Pozemská hvězdná brána byla nalezena roku 1928 profesorem Langfordem v egyptské Gíze. Byla převezena do podzemní základny v USA, kde ji zkoumalo letectvo. V roce 1945 prezident Roosewelt nařídil experimenty s bránou. Vědci se tehdy domnívali , že brána je zbraň nebo by se tak dala použít. Experimenty vedl profesor Langford, objevitel brány. Američanům se podařilo již v roce 1945 bránu uspěšně aktivovat a jeden z členů výzkumného týmu - dr. Ernest Littlefield prošel bránou na planetu, která byla později označena jako P3X-972. O 50. let později, poté, co Pentagon odtajňoval staré archivní materiály, se dr. Jackson dozvěděl o pokusech ze 40. let a SG-1 se vydal na zmiňovanou planetu a přivedl dr. Littlefielda zpět na Zem. Po neúspěchu z 40. let, kdy bylo ztraceno spojení s dr. Littlefieldem, byl program ukončen a znovu obnoven až díky Catherine Langfordové, dceři prof. Langforda, v 90. letech. Poté, co se s pomocí dr. Jacksona podařilo úspěšně aktivovat bránu, se naplno rozjel celý projekt.

Hvězdná brána je umístěna na základně SGC v dolních patrech podzemního komplexu v hoře Cheyenne v Coloradu. Samotná brána se nachází v posledním, 28. podlaží. Aby se zabránilo průniku nezvaných návštěvníků, chrání pozemskou bránu iris. Je to ochranný štít vyrobený z čistého titanu. Iris je umístěna tři mikrometry od hranice červí díry, což účinně zabraňuje tomu, aby se hmota dokázala reintegrovat. Pro případ selhání iris je v komplexu bezpečnostní zařízení, které by se odpálilo a zničilo celou horu, ve které je komplex umístěn. Poté, co byla iris zničena v epizodě A Matter of Time, když byla vtažena bránou na planetu přitahovanou blízkou černou dírou, byla nainstalována nová iris obohacena triniem. Iris se otevře pouze v případě, že tým, který je na misi mimo Zemi, vyšle ze speciálního vysílače (tzv. GDO) svůj kód (např kód pro tým SG-1 je 7062957 0282002). Iris byla nainstalována po vpádu Apophise na Zemi (viz COTG). V průběhu seriálu se ukáže, že na Zemi jsou dvě brány. Druhá brána byla náhodou objevena v Antarktidě, 50 mil jihozápadně od letecké základny McMurdo. Tato brána byla převezena do Nellisu do zařízení v Groom Lake (tzv. Oblast 51) v Nevadské poušti, kam jsou posílány všechny technologie, které SG týmy přinesou na Zem. Brána měla být pod zámkem, ale záhadně se ztratila a byla po nějakou dobu používána agenty NID, vedenými plukovníkem Maybournem. Nakonec byla za přispění SG-1 a generála Hammonda převezena zpět. První brána skončila na dně oceánu poté, co ji tým SG-1 přenesl na palubu Thorovy lodi Biliskner, zamořenou replikátory, aby mohl uprchnout na jinou planetu. Loď se poté zřítila a dopadla na dno Pacifiku (viz ep. Nemesis). Od té doby SGC používá Antarktickou bránu, která byla na základnu převezena z Oblasti 51. První, egyptská, brána se dostala do rukou Rusů, kteří rozjeli v tajném komplexu na Sibiři vlastní program Stargate. Ten však fungoval pouhých 37 dní, kdy bylo prozkoumáno 7 planet, než došlo k nehodě (viz Watergate).

Goa'uldi, Jaffové a Abydosané říkají hvězdné bráně chaapa´ai. Pro další národy na různých planetách je to zase kamenný kruh, průchod, velký kruh stojící vody, cirk kakona (kruh strastí) atd. Vynořuje se řada otázek týkajících se fungování hvězdné brány, které v seriálu zatím nebyly uspokojivě vysvětleny. Proč lze bránou cestovat pouze jednosměrně? Proč je na každé bráně zobrazeno pouze 38. symbolů představujících souhvězdí a výchozí bod? Symboly souhvězdí jsou brány z našeho pozemského pohledu. Ale v různých částech vesmíru se přece různá seskupení hvězd jeví různě. A staviteli hvězdných bran byli Antikové a ne lidé. Proč by zobrazovali zrovna souhvězdí, která jsou čistě pozemskou konvencí a která jsou zobrazena z pohledu ze Země? Rovněž mi připadá nepochopitelné, že Carterová, která má doktorát z teoretické astrofyziky a dva roky pracovala na zprovoznění hvězdné brány, by si nevšimla, že symboly na bráně označují souhvězdí. Vždyť třeba symbol pro souhvězdí Orionu je zcela jasný.

symboly vládců soustavy

28. listopadu 2008 v 11:15 | domi |  Goa'uldi

Symboly Vládců Soustav

Červí díra.Existují hvězdné brány do jiných světů?

22. listopadu 2008 v 19:24 | domi |  zajímavosti
Cíl: Červí díra. Existují hvězdné brány do jiných světů?

Červí díra je v současné době zatím ryze hypotetický objekt, který umožňuje využít v časoprostoru jakési zkratky, která může urychlit mezihvězdné cestování doslova na zlomky sekund. Zatím je červí díra oblíbenou pomůckou spisovatelů scifi, kteří s její pomocí hravě zvládají skoky od planety k planetě. Jedním z největších trháků poslední doby je zejména kanadský televizní seriál Stargate, využívající k cestování vesmírem fenoménu červích děr v podobě hvězdných bran.
Je vůbec možné překonávat čas a prostor pomocí červích děr? Co se vlastně stane s lidským tělem a samozřejmě se všemi předměty, které projdou červí dírou? 21. STOLETÍ vám přináší pohled do budoucnosti, ve které budou kosmické lodě přežitkem.
Kudy do díry a kudy ven?
Fenomén červích děr popsali společně už v roce 1935 Albert Einstein a Nathan Rosen. Název červí díra je pak odvozen od pohybu, jímž si prokousává červ cestu jablkem z jednoho konce na druhý. Nepoužívá cestu po povrchu, ale zkrátí si ji rovnou středem. Červí díra by tak měla spojovat jakýmsi můstkem dva body v časoprostoru. Pokud by se podařilo vytvořit červí díru uměle, nebylo by nic jednoduššího, než cestovat jednoduše mezi hvězdami, protože tato záhadná potvůrka umožňuje vstoupit do ní například na Zemi a prakticky v témže okamžiku vystoupit na Marsu, nebo i na samém konci naší galaxie. Tady je namístě otázka, zda se pohybujeme nadsvětelnou rychlostí, tedy rychleji než 1 079 252 848,8 km/h? Paradox spočívá v tom, že ne. Naše rychlost je při pohybu červí dírou stále podsvětelná, jen jsem trochu obelstili časoprostor a použili zkratku. Navíc v červí díře zcela chybí tzv. horizont událostí, což je určitá hraniční oblast prostoru, za kterou už není návratu. Chybí-li tento horizont událostí, nic nebrání tomu, aby se předmět, nebo chcete-li člověk vhozený do červí díry znovu vynořil a to úplně jinde
Kde hledat červí díry?
Že by se v naší galaxii někde vyskytovala jakási potulná červí díra, považují vědci za značně nepravděpodobné. Nepředpokládá to ani známý britský matematik a teoretický fyzik Stephen Hawking. Ten se přiklání k názoru, že "černé a červí díry mohly existovat v ranném vesmíru, nejspíše však ve chvíli tzv. velkého třesku, kdy se celý vesmír zrodil". Na jaře příštího roku má být konečně spuštěn v Ženevském výzkumném středisku CERN obří urychlovač částic LHC. Vědci z celého světa už pro něj mají naplánovanou celou řadu úkolů a jedním z nich je i možnost vytvořit umělou černou či dokonce červí díru. Potíž je pouze v tom, že zatím vůbec nevědí, zda to bude právě díra černá, nebo červí. Pokud by měl Hawking ve svých teoriích pravdu, měla by se vzniklá černá díra ihned vypařit. Pokud se tak nestane, mohou nastat potíže a to pořádně, protože černá díra, jak je známo, pohltí vše, co je v jejím dosahu. Prvním pamlskem by pro ni byla pochopitelně naše planeta. Černá díra se ale také nemusí vypařit proto, že to bude vlastně díra červí. To bychom pak byli na koni a teoretičtí fyzici by udělali první krok k vytvoření dostatečně velkých červích děr, abychom skrz ně mohli volně cestovat vesmírem.
Kolik je vlastně vesmírů?
Zde začíná být bádání astrofyziků poněkud složité. Proti sobě stojí dvě stejně silné skupiny, které spolu soupeří o pravdu. Stoupenci každé z nich mají jednu nespornou výhodu. Je skutečně minimální pravděpodobnost, že ještě za jejich života někdo potvrdí v praxi jejich teorie. První skupina tvrdě stojí za tím, že vesmír je jen jeden. Druhá skupina razí teorii, že alternativních vesmírů může být pěkná řádka a někteří tvrdí, že nekonečně mnoho. I mezi těmito vesmíry by se pak prý dalo cestovat pomocí "vypěstovaných" červích děr.
Kdy budeme mít hvězdnou bránu?
Ve zmíněném slavném seriálu Stargate, který běží i u nás a fanoušci se těší na další série, se lidé i stroje běžně pohybují červími děrami v podobě hvězdných bran sem a tam. V pohodě cestují hyperprostorem, do kterého se dostávají pomocí nesmírně silného energetického pole, ohýbajícího nám známý prostor. Při vstupu do hvězdné brány, neboli červí díry, se rozloží na atomy a při výstupu z červí díry někde v hlubokém vesmíru, se zase pěkně složí dohromady. Potíž je v tom, že vědci jsou přesvědčeni, že červí díry jsou značně nestabilní. Cokoliv prý do nich vstoupí, způsobí jejich zhroucení a konec. Udržet stabilitu červí díry, to je zatím úkol nad lidské možnosti, zejména po stránce potřeby energie. Tolik jí zatím nedokáže naše planeta vyprodukovat. Američtí teoretičtí fyzikové Michael Morris a Kip Stephen Thorne už mají dokonce vymyšlenou technologii na stabilizaci červích děr. Tvrdí, že "stačí kolem červích děr vytvořit pomocí paralelních deskových kondenzátorů oblast silné záporné energie". Hned však dodávají, že "vyrobit takové množství energie, to už je však úkolem zcela jiné, vyspělejší civilizace, která se snad někdy na naší planetě vyvine." Pokud se tedy nevynoří z vesmíru nějaký hodný strýček a potřebnou technologii nám nedaruje, naše a několik příštích generací se hned tak hvězdnou bránou neprojdou.

o Jacku O'Neillu

22. listopadu 2008 v 19:20 | domi |  Jack O'Neill-info
PŘEDSTAVENÍ
Jack O´Neill. Myslím,že není potřeba nějakého zvláštního představování. Je to jedna z postav , která k tomuto seriálu neodmyslitelně patří. Celému seriálu dodává správnou jiskru,která člověka nutí se dívat pořád znovu a znovu. Když se totiž stane,že vám některá epizoda neplánovaně ujde, pořád ve vás hlodají pochybnosti,jaká z bezvadných hlášek vám právě utekla. Jenom o tom, jak Jack někdy v daných situacích reaguje a hlavně co se mu podaří říct, by se dalo zpracovat do jedné tlusté knížky. Jackův humor je prostě jedním slovem úžasný a někým těžko nahraditelný.JACKŮV ŽIVOT
Co se týčeJackova života, je následující. Aktuálně je rozvedený. Jeho ženou byla Sára, se kterou se ale po smrti jejich syna Charlieho rozvedli. Synovu smrt si Jack pořád klade za svou vinu. Charlie se totiž zastřelil jeho zbraní,kterou měl schovanou v domě. Pak už byl slyšet jen výstřel. Se synovou smrtí se Jack nikdy nevyrovnal. Zdálo by se,že už nic hrozného se Jackovi stát nemůže. V roce 1982, společně s Kawalskym a důstojníkem Johnem, byli posláni do Východního Německu, aby zajali Ruského agenta. Mise skončila fiaskem když byl John zastřelen. Při další vojenské operaci v Iráku byl zraněn a jeho kolega plukovník Frank Cromwell si myslel, že je mrtev. Proto ho tam zanechal a O'Neill tak strávil 4 měsíce v hrozném Iráckém vězení. Díky všem těmto zkušenostem je skvělý velitel a voják.


JACK AKTUÁLNĚ
Ti,co sledují novinky týkající se Stargate SG-1 a hlavně aktuálnosti následujících dílů,jistě vědí,že se s Jackem můžeme ke konci tohoto týdne rozloučit. Tento týden bude odvysílán poslední díl osmé řady a tím i konec Jacka O´Neila jako jedné z hlavních postav seriálu. V 9.řadě nám totiž bude sděleno,že byl Jack převelen, a celá SG-1 se rozpadla. Samořejmě, co by to bylo za seriál s názvem SG-1,když už ani jeden člen SG-1 nebude účinkovat. Bohužel se dočkáme návratu všech,tedy Sam Cartrové,Daniela Jacksona a Teal'ca bez Jacka!!!!!!!!!! Jako jeho náhrada je do čela SG-1 postaven podplukovník Cameron Mitchel. Tak uvidíme... ale nemůžu se zbavit dojmu,že bez Jacka už to prostě nebude ono...

hlášky jacka

22. listopadu 2008 v 19:14 | domi |  Jack O'Neill-info
Hammond"Plukovník Čechov si myslí, že k SG-1 by měl být jako výraz našeho spojeného úsilí přidělen ruský důstojník."
O'Neill: "Jen přes mou mrtvolu, pane."
Hammond: "Plukovníku?!"
O'Neill: "Promiňte, řekl jsem to nahlas?"
O'Neill: "Ahoj. Jak to, že nejste dole se zbytkem těch šprtů? Ne, že byste... byla šprt... no vlastně jste, ale v dobrém slova smyslu."
Carterová: "Nemohla bych tam přemýšlet. Všichni mají pocit, že znám odpověď."
O'Neill: "No, vždycky z vás vypadne nějaká zhůvěřilost, která nám..." (Sam se na něj významně podívá) ... "Nápad! Chtěl jsem říct nápad."
O'Neill: "Hele, řekne mi někdo z vás, o co jde?"
Fraiserová: "Víte, možná je to důkaz, že se člověk vyvinul dávno před tím, než jsme si mysleli."
Michaelsová: "A možná ani nepochází z této planety."
O'Neill: "Darwin by byl zdrcen."
O'Neill: "Do...!"
Teal'c: "Co je, O'Neille?"
O'Neill: "Nenahrál jsem si Simpsonovi." (Teal'c se na Jacka nechápavě dívá) ... "Moc je potřebuju."
Baal: "Co jsi zač?"
O'Neill: "A ty jsi kdo?"
Baal: "Takže ty mě neznáš?"
O'Neill: "No, snad se neurazíš, fešáku. Jsem si jist, že jsi jistě veledůležitý Goa'uld. Ale jsem trochu mimo, pokud jde o vás... hady."
Baal: "Jsem Baal."
O'Neill: "To je vše? Jen... 'Bál'? Jako ples?"
Baal: "Netušíš, jakou bolestí za tu drzost zaplatíš."
O'Neill: "Nevím, co to slovo znamená. Vážně. Drzost - co to je?"

O'Neill: "Ačkoli u mě svítí svíčka, nejsem doma."
Carterová: "Podle toho velitele chce kelownská vláda znovu navázat obchodní vztahy se Zemí."
O'Neill: "Tak jste jim diplomaticky řekli, kam si to můžou strčit."
O'Neill: "Co je?"
Felger (nadšeně): "Nemůžu uvěřit, že jsem tu takhle s vámi."
O'Neill (otráveně): "Jo, já mám stejný problém."
O'Neill: "Co noha?"
Jacob: "Je to lepší. Mám štěstí, že jsem Tok'ra."
O'Neill: "Když myslíte..."
Jonas: "Myslíte, že mám vidiny?"
O'Neill: "Ne! Ne, jen... je možné, že jste viděl něco, co nebylo tak úplně... ano, myslím, že je máte."
Maybourne: "Zabijete mě?"
O'Neill: "Vyspím se na to."
Maybourne: "Nepřipadá vám to tu strašidelné?"
O'Neill: "Jenom proto, že jste tady vy."
Maybourne: "Je vám jedno, že můžu umřít?"
O'Neill: "A víte, že jo."
Maybourne: "Nějaký mimozemský tvor mě napadne a třeba i roztrhá, když vy budete spát!"
O'Neill: "Jsme tady jenom vy a já. Věřte mi, široko daleko se musíte bát jenom mě."
Maybourne: "Promiňte, Jacku, neměl jsem vás do toho zatáhnout."
O'Neill: "Jo, Harry, byl jste zlobivý chlapeček."
Carterová: "Jsme z planety zvané Země."
Pender: "Tu neznám."
Carterová: "Je..."
O'Neill (přeruší ji): "...hezká. Je hezká."
O'Neill: "Promiňte, zřetelně si vzpomínám, jak někdo říkal: Nestihneme to! A my to stihli."
Jacob: "Je mi líto, přehnal jsem to. V té chvíli to vypadalo, že to nestihneme."
O'Neill: "Jo. Možná by to příště chtělo s takovými výlevy počkat."
Jacob: "A odevzdaně poslouchat jako beránek?" (ušklíbne se a odchází)
O'Neill: "Cože?"
Carterová (usmívá se): "Vítejte v mém životě."
O'Neill: "Cože?!"

Jackson (o Va'larovi): "Co se s ním stalo?"
Teal'c: "Zklamal svého boha!"
O'Neill: "Svého boha? Myslíš tím toho hnusného, nafintěného floutka s hlasem jak z repráku, který figuruje na našem seznamu mrtvol?"

Hammond: "Ale dokud doktorka Fraiserová nedoporučí něco jiného, nařizuji vám se šetřit."
Carterová: "Šetřit?!"
O'Neill: "Jo, jste trochu nervózní."
Carterová: "Nervózní? Já nejsem nervózní... nebo ano? Kdy jste si toho všiml?"
O'Neill: "Hned, když jsem vás poznal."
Carterová: "Vždycky jsem se považovala za velice cílevědomou."
O'Neill: "Příliš usilovně pracujete. Zhroutíte se z toho."
Carterová: "Já nemám jinak co dělat, pane."
O'Neill: "Najděte si něco. Hrajte... golf. Pouštějte draka, upleťte něco."
Jackson: "Jestli prošli bránou před útokem na základnu, mohli by tam být."
Carterová: "Pochybuji, že by tak dlouho přežili. Průměrná teplota na povrchu té planety je 57 stupňů Celsia ve stínu."
O'Neill: "Ve stínu? Tam nějaký byl?"

Carterová: "Máme problém, pane."
O'Neill: "Máme spoustu problémů. Můžete být konkrétnější?"
Elliot: "Pane, těším se, že se setkám s Tok'ry."
O'Neill: "To vás přejde."

O'Neill: "Carterová, teď by mohl být vhodný okamžik."
Carterová: "Ještě ne."
Jackson: "A... teď?"
Carterová: "Když to zapnu moc brzo, tak se vynoříme uprostřed Země."
O'Neill (dívá se z okénka lodi): "Carterová, už vidím svůj dům!"
Carterová: "Zapínám hyperpohon... teď!"
Jackson: "Tek mate je uctivý pozdrav."
O'Neill: "Dobře."
Jackson: "Jen ti to říkám."
O'Neill: "Mně je to fuk."
O'Neill (k Hammondovi): "Pane, moje hlášení. Radši pozdě, než nikdy, že..."

Daniel Jackson: "Hathor byla Egyptská bohyně plodnosti, opojení a hudby."
Jack O'Neill: "Sex, drogy a rock'n'roll?"
Daniel Jackson: "Něco v tom smyslu."


hlavní postavy , herci

22. listopadu 2008 v 17:59 | domi |  spol. info

Hlavní postavy, herci


Jack O'neill (Richard Dean Anderson)
- Hlavní člen týmu, velí SG1, je to nejlepší herec v celém seriálu je velmi vtipný.Daniel Jackson (Michael Shanks)
- Rozluštil jak funguje hvězdná brána, občas má odlišné názory oproti Jackovi, umí spoustu jazyků, je to archeolog.
Samanta Cartrová (Amanda Tapping) - Je moc chytrá a to O'nellovi docela vadí.
Teal'k (Christopher Judge) - Moc nemluví, velmi dobrý bojovník.

hvězdná brána jako zařízení

22. listopadu 2008 v 17:35 | domi |  Hvězdná brána

Hvězdná brána (zařízení)


Hvězdná brána ze seriálu Stargate Atlantis
Hvězdná brána je sci-fi zařízení z filmu Hvězdná brána, na který navazují televizní seriály Stargate SG-1, Stargate Atlantis a Stargate Infinity (kreslená odnož seriálu Hvězdná brána SG-1).
Hvězdná brána vytváří stabilní umělou červí díru po zadání nejméně sedmi chevronů (symbolů) pomocí zařízení zvaného DHD, které bývalo v seriálu interpretováno jako ovládací panel kruhové stavby osazené devětatřiceti tlačítky zasazených ve třech kruzích rovnoměrně umístěných od středu panelu. Šest zadávaných symbolů určuje adresu planety. Tyto symboly, neboli adresu, lze vypočítat pomocí planetárního posunu okolo cílové planety, ta se nachází v jejich průsečíku. Sedmý symbol označuje výchozí planetu. Na bráně lze však zadat i osmý a devátý symbol, jež označuje galaxii. Hvězdná brána tedy umožňuje cestování mezi planetami a galaxiemi. Celý přenos zjednodušeně probíhá tak, že predmnět či organismus, který překročí horizont událostí (vstoupý do červí díry), je molekulárně rozložen, kdy u živého organismů je od těla odděleno vědomí a posláno na zadanou adresu, tedy do cílové brány, kde je znovu předmnět či organismu zkompletován. Takto rozložené organizmy či předmněty nejsou po dobu pobytu v horizontu událostí (jež se různí z délkou od planety vytvoření červí díry k cílové planetě podle samotné délky obou planet od sebe) vystaveny vlivu vesmíru. Pomocí brány mohou predmněty či organismy cestovat jen jedním směrem a to od brány, pomocí které byla červí díra vytvořena, k cílové, avšak různé signály či impulsy mohou cestovat obousměrně. Samotné vytvoření červí díry je vysoce energeticky náročné a tak se za normálních okolností daří udržet takovouto červý díru otevřenou po dobu osmatřiceti minut. Brána byla sestrojena přibližně před deseti až jedenácti tisíci lety rasou zvanou Antikové. Bran existuje několik typů, ale v seriálu byly zatím představeny jen dva z nich. A to brána z naší galaxie, vytvořena z vysoce vodivého materiálu zvaného naquadach vážící přibližně 30 tun a brána z galaxie Pegasus, o niž se zatím mnoho podrobností neví. Oba typy těchto bran sou vzájemně kompatibilní. Brány jsou umístěny skoro na všech planetách v obou galaxiích nezávisle na obyvatelnosti planety.
Seriálové vysvětlení funkce brány:
  • V případě, že použijeme na dvou místech ve vesmíru látku s vysokou energií nastavenou vzájemně na sebe, tak mezi sebou vytvoří červí díru. To se přitáhnou dva body ve vesmíru k sobě tunelem, který je v poměru 1 km tunelu / 26 světelným rokům cesty vesmírem. Tento jev byl několikrát zpozorován volně ve vesmíru, uměle však ještě oficiálně nebyl vytvořen. Nevýhodou těchto bran je, že červí díru lze udržet nejdéle (za normálních okolností) po dobu osmatřicet minut. Další problém je, že hmota může cestovat jen jedním směrem a to tedy z brány, která aktivovala červí díru na druhou bránu, ale naopak to nelze.


//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>


Obrana a blokování bran před nepřítelem

Bránou však může přijít kdokoli i nepřítel a tak je potřeba vytvořit účinnou ochranu. První způsob, který byl zkonstruován lidmi byla Iris. Jsou to pláty slitiny titanu a trinia, které zabraňují, aby někdo mohl projít bránou. Dřív než se přicházející těleso materializuje, narazí na pevnou hmotu a je nevratně zničeno. Tohoto faktu bylo využito v seriálu Hvězdná brána: SG-1.
Na rozdíl od jiných známých bran, brána Atlantidy může také poznat počáteční bod brány, která se snaží s ní spojit a moci tak blokovat přicházející červí díry. Tento způsob obrany byl využit v seriálu Hvězdná brána: Atlantis. Vzhledem k technologii Atlantidy je Iris nahrazena energetickým štítem.
Další bezpečnostní pojistkou je nesmírně rozsáhlý systém bezpečnostních protokolů a aktualizací, které jsou v celém systému hvězdných bran. V seriálu - ať SG-1 nebo Atlantis - se několikrát o bezpečnostních protokolech mluvilo. Bezpečnostní protokoly slouží k blokování chyb, které se mohou v systému objevit - třeba chyba ve vytvoření červí díry a nebo nevhodné změny v bezpečnostním systému bran v nějakém DHD (vytáčecím zařízení). Systém bran pak může danou bránu vyřadit z provozu nebo navázat alternativní spojení s nejbližší další branou. Aktualizace v systému hvězdných bran slouží k aktualizaci koordinátů jednotlivých adres hvězdných bran, aby se vyrušily případné problémy. Při neustálém rozpínání vesmíru se vzdálenosti mezi jednotlivými body (planety, brány) neustále mění. Hvězdné brány se mezi sebou vytáčí a předávají si pomocí protokolů nové koordináty adres společně se souřadnicemi. Není známo, jakou dobu tento proces trvá, ani kolik dalších bran jednotlivé brány vytočí. Předpokládejme tedy, že každá brána po spuštění aktualizací vytočí okolní brány a tak dále a tak dále. Je pravděpodobné, že po celém procesu aktualizací se tento proces ve zmenšené míře opakuje - to aby si předaly nové koordináty i brány, které jsou od sebe vzdálené více a také proto, aby se nové kooridnáty potvrdily a nahradily ty původní v zadávacím programu v DHD.


Symboly na hvězdné bráně z Gízy

PoziceZnakSouhvězdíPoziceZnakSouhvězdíPoziceZnakSouhvězdí
1Soubor:StargateGlyph01.pngPůvodní symbol*14Soubor:StargateGlyph14.pngMicroscopium27Soubor:StargateGlyph27.pngTaurus
2Soubor:StargateGlyph02.pngCrater15Soubor:StargateGlyph15.pngCapricornus28Soubor:StargateGlyph28.pngAuriga
3Soubor:StargateGlyph03.pngVirgo16Soubor:StargateGlyph16.pngPiscis Austrinus29Soubor:StargateGlyph29.pngEridanus
4Soubor:StargateGlyph04.pngBoötes17Soubor:StargateGlyph17.pngEquuleus30Soubor:StargateGlyph30.pngOrion
5Soubor:StargateGlyph05.pngCentaurus18Soubor:StargateGlyph18.pngAquarius31Soubor:StargateGlyph31.pngCanis Minor
6Soubor:StargateGlyph06.pngLibra19Soubor:StargateGlyph19.pngPegasus32Soubor:StargateGlyph32.pngMonoceros
7Soubor:StargateGlyph07.pngSerpens Caput20Soubor:StargateGlyph20.pngSculptor33Soubor:StargateGlyph33.pngGemini
8Soubor:StargateGlyph08.pngNorma21Soubor:StargateGlyph21.pngPisces34Soubor:StargateGlyph34.pngHydra
9Soubor:StargateGlyph09.pngScorpius22Soubor:StargateGlyph22.pngAndromeda35Soubor:StargateGlyph35.pngLynx
10Soubor:StargateGlyph10.pngCorona Australis23Soubor:StargateGlyph23.pngTriangulum36Soubor:StargateGlyph36.pngCancer
11Soubor:StargateGlyph11.pngScutum24Soubor:StargateGlyph24.pngAries37Soubor:StargateGlyph37.pngSextans
12Soubor:StargateGlyph12.pngSagittarius25Soubor:StargateGlyph25.pngPerseus38Soubor:StargateGlyph38.pngLeo Minor
13Soubor:StargateGlyph13.pngAquila26Soubor:StargateGlyph26.pngCetus39Soubor:StargateGlyph39.pngLeo
*Tento symbol je charakteristický pouze pro hvězdnou bránu z Gízy. Ve filmu ho Dr. Jackson interpretoval jako Slunce nad vrcholem pyramidy. Jiné hvězdné brány mají svůj vlastní jedinečný symbol, včetně brány, která byla nalezena na Zemi v Antarktidě. Avšak v seriálu se z neznámého důvodu (pravděpodobně filmařská chyba) objevuje tento symbol i na bráně z Antarktidy a v epizodě "New Ground" ve 3. řadě dokonce i na jiné planetě.
K zadání adresy je třeba 7 symbolů, 6 určujících lokaci a 1 výchozího.Po vytočení správné kombinace 7 symbolů můžete cestovat, ale pouze v galaxii v které se nacházíte. Pro mezigalaktické cestování je nutné zadat symbolů 8, 6 určujících lokaci, 1 určující vzdálenost a 1 výchozí. Mezigalaktické cestováni jde ovšem uskutečnit jen za předpokladu, že je k bráně připojen dostatečný zdroj energie. Adresa obsahující 9 symbolů vede údajně na loď Antiků která před tisíci lety rozvážela Hvězdné brány po vesmíru. Tato loď dosahuje rychlosti světla a tak je nemožné se do ní dostat jiným způsobem.

skoro vše o seriálu ve zkratce

22. listopadu 2008 v 16:17 | domi |  o seriálu
Plakát
Originální název: Stargate SG-1
Žánr: Akční, Dobrodružný, Sci-Fi
Rok výroby: 1997

popis

USA provádí hluboko v Cheyenských horách tajný projekt Hvězdné Brány, způsob kterým prozkoumávají obydlenou galaxii. Vyjma vybraných vojáků a politiků nemá o projektu nikdo sebemenší ponětí.

Brána

Hvězdná Brána samotná je 6 metrů vysoký kruhový artefakt. Te takřka nezničitelný. Po zadání příslušné adresy a přisunutí velké energie (elektřiny) dojde k propojení červí dírou s druhou bránou (adresovanou). Kdokoli a cokoli pak může procházet bránou skrz (proces trvá několik sekund, cestuje se mnoho světelných let), nejde to však zpět (pro odchod se musí zapnout brána na druhé straně)

1. řada
Na vojenské základně, kde je uschován a střežen artefakt Hvězdné Brány se objeví (přijdou branou) mimozemský vládce Apophis s malou jednotkou a zajmou jednoho mariňáka. Záchranný tým se vydává skrz bránu na planetu, kde se odehrával děj filmu a Daniel Jackson (hrdina filmu, zůstal na té planetě) jim oznámí, že bran je mnoho po celé galaxii a zadáním přesné adresy skládající se z 7 symbolů se můžeme na jakoukoli z nich dostat.

Brána je uvedena opět do aktivního provozu a jsou vytvořeny tzv. SG-týmy, které mají za úkol prozkoumávat jednotlivé planety, navazovat spojenectví a informovat Zemi o případném nebezpečí. První důstojník Apophise uvěří SG-1, že jde o falešného boha a stane se právoplatným členem hlavního týmu a spolu s nimi bojuje proti Goa'uldům, rase kde je jedním z vládců Apophis a která si zotročuje jinak mírumilovné Jaffy a nutí, aby v jejich jménu bojovali.

Lidé se také seznámí s Asgardy, velmi vyspělou rasou, která se sice nezapojuje do bojů proti Goa'uldům, avšak má s Goa'uldy smlouvu, že nesmí zaútočit na skupinu "chráněných" planet, mezi kterými je i Země.

Nehodou se také zjistí, že jedna hvězdná brána je zamrzlá v Antarktidě. Lidé z programu brány mají problém s politiky, kteří vyžadují menší výdaje, lepší výsledky a považují bránu za hrozbu.

2. řada
Apophis se snaží napadnou zemi, ale neopodaří se mu to. Lidé se na jedné planetě seznamují s Tok'ry, rase nápadně podobné Goa'uldům, avšak Tok'rové nikoho nezotročují a mají opačné úmysly: již dlouho se snaží bojovat proti Goa'uldům. Nakonec uzavřou s Tok'ry spojenectví. SG-1 se dozvídá o rase Antiků, ohromě vyspělé rase, která žila v této galaxii před mnoha tisíci let, avšak její další historie není známa.

Jednou také pomocí chyby v Bráně dojde k cestě časem, když se SG-1 vrátí do 70. let a musí přesvědčit důstojníka, který je v jejich době šéfem projektu brány, aby jim pomohl.

3. řada
Země se pomalu, ale jistě začíná stávat významnou a tak se o ni začnou zajímat i další Goa'uldští vládci, kteří v ní vidí budoucí hrozbu. Série obsahuje množství zajímavých a akčních scén, avšak neodhaluje moc nového významného. Nakonec se lidé dozví o existenci rasy Replikátorů, se kterou již dlouho bojují Asgardi a prohrávají.

4. řada
Rusové najdou po pádu Asgardské lodi do oceánu bránu a pokouší se ji zprovoznit, avšak neúspěšně. Kvůli tomu však nefunguje ani brána v USA, protože 2 provozované brány na jedné planetě být prostě nemohou. Tak uzavřou dohodu s USA. Země také naváže spojenectví s Ascheny, vyspělou rasou, která jim nabídne svoji technologii výměnou za absolutní spojenectví. O 10 let později již není brána utajována, ale lidé s ní normálně cestují a využívají Aschenské služby. SG týmy již nejsou potřeba. Záhy ale bývalá SG-1 zjistí, jak se s podáváním Aschenských léků nenápadně rapidně snižuje porodnost a po nabourání do centrálního PC se dozví, že Aschené se je snaží vyhubit. Časovou smyčkou je posláno varování zpět o 10 let zpět, takže k tomuto incidentu vůbec nedojde.

Experimentálně je vytvořena první lidská vesmírná stíhačka X-301, projekt je ale neúspěšný.
Tok'rové a lidé se utkají s Anubisem a řízeným výbuchem slunce je Anubisova Flotila zničena. Sám Apophis ale přežil...

5. řada
Lidé opět dochází do krátkodobého kontaktu s Ascheny (protože varování nic dopodrobna nepopisovalo, obsahovalo jej jednu větu, že nikdy nesmí jít na určitou planetu), avšak lidem dojde, že by se mohlo jednat o tuto spojitost a Ascheny navždy opustí. Tok'rové mají plán, jak zničit Goa'uldské vládce, ale nakonec je zrušen, protože jednomu jinému vládci by už pak nic nebránilo v absolutní moci. SG-1 se také dostává na planetu, kde byli Replikátoři. SGC má dlouhodobé problémy s agenturou NID, která byla pověřena kontrolou provozu brány, avšak NID používá neústavní metody a chce bránu pro sebe... Člen SG-1 Daniel Jackson umírá záchranou tisíců lidí (obětoval se).

6. řada
Objevuje se nový Goa'uld: Anubis, který okamžitě zaútočí na pozemskou bránu. Avšak díky novému projektu, již úspěšnému letounu X-302 je brána přepravena daleko do hlubin vesmíru, kde je pro Zemi neškodná.

Daniela Jacksona nahradí v SG-1 mimozemšťan Jonas Quin. Ten pochází z planety podobné Zemi, která chce v zájmu spojenectví, aby jí Země poskytla zbraně...

Problém absence brány je vyřešen dohodou s Ruskem. Rusové dají USA svoji již nepoužívanou bránu, zato ale požadují vlastní SG-tým, velkou peněžitou částku a plány letounu X-302. USA je nucena na dohodu přistoupit. O projektu brány jsou informovány vlády vyspělých států světa.

Vzniká X-303, což už není letoun, nýbrž mateřská loď a je nazvána Prometheus. Časem operuje po celé galaxii. Ke konci se objevuje Daniel Jackson...

7. řada
Dr. Jackson se vrací, je nalezen na jisté planetě a jdou mu obnoveny vzpomínky. Vrací se díky moci Antiků, (kteří byly schopni se "povznést"), nebo spíše pomocí jedné Antičky. Lidé také začínají těžit naquadah, surovinu jež se na zemi nevyskytuje a je vysoké zbraňové kvality.

Jsou objeveny artefakty v Jižní Americe: ve starověku tam nejspíše žili mimozemšťané. je vyvíjena zbraň proti Anubisovi, avšak ten se o ní dozví a napadne základnu, kde se vytváří. V USA je zvolen nový prezident a ten má být informován o projektu brány. Spojí se s ním ale jeden senátor, blízký NID a přesvědčí ho o změně velícího důstojníka SGC...

Anubis se chystá napadnout Zemi, ale nové vedení zastaví na čtvrt roku veškerý provoz. SG-1 ale přes zákaz nezahálí. Anubisově flotile se postaví Prometheus a letka X-302. SG-1 se zatím pokouší najít Antickou (dávno opuštěnou) základnu na Antarktidě, kde má být ukryta zbraň. Prometheus je kryje a tak dojde na Antarktidě k bitvě. SG-1 se dostane ke zbrani a pomocí jí zničí Anubisovu flotilu jednou pro vždy!

8. řada
Požití zbrani na Antarktidě vyžadovalo jistou oběť. Zaprvé bylo zcela vybyto antické zařízení zvané ZPM (což je taková baterka o ohromném množsví energie) a pluk. O'Neil je ve stázi. Po chvíli se z toho ale dostane. Hrozba Goa'uldů dočasně pominula a objevují se Replikátoři. Po Anubisovi se stále čím dál více doslýcháme o Goa'uldu Ba'alovi.

NID vyhrožuje Danielovi a ukradne bránu, podaří se ji ale získat zpět. Replikátoři mezitím vytvořili klon členky SG-1, Carterové. Ten se ozve SGC a oznámí, že chce být zničen. Je to ale past, avšak Replikátorům plán nevyjde a klon uniká. Prometheus je při jedné cestě lstí unesen mimozemšťankou Valou, která jej chtěla pro splacení dluhu. Nakonec se ale usmíří s lidmi a stane se členkou SG-1.

Rusové zbrojí protože si myslí, že Američané jsou infiltrování Goa'uldy. Vyšetřování ale ukáže, že je tomu právě naopak a Goa'uldy najdeme v Ruské vládě. Ti se snažili o druhou Studenou válku: aby se Američané a Rusové zničili navzájem a Goa'uldi si pak jednoduše vzali Zemi. To se jim ale naštěstí nepodaří.

Pomocí dávné zbraně na planetě Dakara jsou všichni Replikátoři zničeni. Tím je také svržena moc Goa'uldů a Jaffové po celé galaxii se stávají svobodnými! Anubis se pokusí zbraň vzít, ale do cesty se mu postaví povznesená Antička (ta co pomohla Danielovi).

9. řada
O'neil opouští SG-1 a nahrazuje ho bývalý letec X-302 Cameron Mitchel. Vala chce na planetu Avalon, to je ale osudová chyba. Velká chyba. SG-1 se tam setkává s lidmi, kteří uctívají své bohy: Orie. Daniel se setká s nejvyšším duchovenstvem a odhalí jejich tajemství: Kdysi byli Oriové a Antikové, přičemž Oriové byli mírně silnější. Jenže chtěli a dodnes chcou aby je všichni uctívali (Ori mají narozdíl od Goa'uldů skutečně božské schopnosti, nikoli ale božské úmysly), jinak musí zemřít. Lidé z Avalonu jim věří a tak v jejich jménu i vraždí.

Jenže touto návštěvou se Oriům odhalí celá galaxie se Zemí a vším, za co a proti čemu celých 8 sérií lidé bojovali. Antikové totiž tuto galaxii zabezpečili, aby je nikdy Oriové nemohli sami najít.

Orijští převorové se tedy začnou objevovat po celé naší galaxii a nevěřící zabíjí. na jedné planetě převor pohltí celou planetu do silového pole. Pak se u planety z kousků postaví obří orijská Hvězdná Brána.

Kromě Oriů mají lidé také stále co dočinění s Ba'alem. Prometheus je zničen. Oriové sestaví armádu a vybudují obří lodě a za pomoci superbrány se přepraví do naší galaxie na křížovou výpravu. Tam na ně čekají všechny síly galaxie, včetně dvou nových lodí X-304, z nichž jedna patří Rusku. Neporazitelní Oriové rozmetají na kusy lodě spojených lidí, Jaffů, Tok'rů, Asgardů a kdo ví koho ještě a jen pár lodí unikne. Jackson se nachází na ruské lodi, když vybuchne...

10. řada
Zajatá Vala se nachází na jedné z lodí a porodí dívku, která není její. Ta v několika dnech dospěje a stane se vůdcem výpravy. Daniel je také na Oriské lodi - transportoval se tam před výbuchem.
SGC má nového velitele, generála Landryho. Vala a Daniel uniknou. Krom Oriů a Ba'ala se také země dostává do války s Luciánskou aliancí.

SG-1 se dozví, že Merlin byl Antik, který se vzepřel Oriům a vytvořil Svatý Grál, zbraň proti Oriům. Vydají se ji hledat a pronásledováni Valinou dcerou najdou ve stázi Merlina. Vala se pokusí lstí zajmout svoji dceru, ale vezme ji Ba'al. Vědci SGC také vytvoří zařízení zneškodňující schopnosti převorů. Na konci poslední série zaútočí Ori na X-304 a ta se zachrání za pomoci Asgardů. Poslední epizoda se jmenuje "Bez konce"...

symboly na hvězdné bráně

22. listopadu 2008 v 13:30 | domi |  Hvězdná brána
39 symbolů,které jsou na hvězdné bráně + 1 který tam přímo nepatří

1 - Earth
- země


2 - crater
- pohár3- virgo
- panna4 - bootes
- honák
5-centaurus
- kentaur

6 -libra
- váhy


7 - serpens caput
- had


8 -norma
-pravítko


9 - scorpio
-štír10 -corona austrina
-jižní koruna

11- scutum
-štít


12-sagittarius
-střelec


13-aquila
-orel


14-microscopium
-mikroskop


15-capricornus
-kozoroh


16-piscis austrinus
-jižní ryba


17-equuleus
-koníček


18-aquarius
-vodnář


19-pegasus
-pegas


20-sculptor
-sochař

21-pisces
-ryby

22-andromeda
-andromeda

23-triangulum
-trojúhelník


24-aries
-beran


25-perseus
-perseus


26-cetus
-velryba


27-taurus
-býk


28-auriga
-vozka

29-eridanus
-eridan


30-orion
-orion31-canis minor
-malý pes


32-monoceros
-jednorožec


33-gemini
-blíženci


34-hydra
-hydra35-lynx
-rys


36-cancer
-rak
37-sextans
-sextant


38-leo minor
-malý lev


39-leo
-lev


40-abydos
-symbol abydosu

hvězdná brána super článek

21. listopadu 2008 v 19:14 | domi |  Hvězdná brána


Hvězdná BránaHvězdná brána je kruh, který má zhruba šest metrů v průměru. Je vyrobena z naquadahu, zvláštního prvku, který se nachází na některých planetách. Brána se zdá být imunní vůči efektu stárnutí. Skládá se ze dvou kruhů. Vnější kruh je stacionární s devíti zámky (chevrony), vnitřní kruh se otáčí a obsahuje 39 symbolů. 38 symbolů reprezentuje souhvězdí, 39. symbol je výchozí bod, který je pro každou bránu unikátní. Prvek, ze kterého je brána postavena, přímo absorbuje energii. Její vnitřní funkce tuto energii přemění a nabíjejí rezervoáry podobné kondenzátorům. Ale vnitřní kruh se začne otáčet pouze tehdy, když je rezerva energie dostatečná. Materiál brány je supravodič, absorbuje energii v mnoha formách - elektrickou, tepelnou, jadernou, solární. Fungování lze přirovnat k telefonu. Na zvláštním kruhovém zadávacím zařízení, tzv. DHD se zadá adresa. SGC místo něj používá supervýkonný počítač, protože DHD v Gíze nebylo údajně nalezeno. (Později se ukáže, že DHD v Gíze bylo. Dostalo se do rukou Němcům a po skončení 2. světové války ho zkonfiskovali Rusové.) Adresa se skládá ze sedmi symbolů. K určení polohy uvnitř trojrozměrného prostoru je potřeba šest symbolů a k určení směru je nutný sedmý symbol - výchozí bod. Při zadávání adresy se vnitřní kruh brány začne otáčet a zadávané symboly postupně zapadají do jednotlivých zámků, které se rozsvítí. Pokud zapadne všech sedm symbolů, což znamená, že brána na druhé straně je přístupná, dojde k výboji neutrinové energie a vytvoří se stabilní červí díra mezi oběma branami. Iluzi vody při aktivaci brány vytváří hranice červí díry tvořená kvantovými částicemi. Brána se dá otevřít nejen pomocí DHD nebo superpočítače, ale i manuálně, pokud je k dispozici dostatečný zdroj energie. Časové maximum, po které může být brána otevřena, je 38 minut, poté se červí díra zhroutí (pokud brána nedostává nějaký alternativní zdroj energie - viz A Matter of Time a Watergate). Při průchodu bránou dochází k molekulárnímu rozkladu hmoty, která se při výstupu druhou bránou opět rematerializuje do původní podoby. Hmota cestuje jednosměrně, vlnění (např. rádiové vlny, gama záření, gravitační vlny) může procházet obousměrně. Brána má schopnost využívat hustotu, molekulární strukturu a sílu působící na horizont událostí k určení toho, zda se jí někdo nebo něco opravdu pokouší projít. Hvězdné brány jsou rozesety na mnoha planetách v celé naší galaxii i mimo ni. Tvůrci hvězdných bran byli Antikové, jedna ze čtyř ras bývalé aliance.
Dr. Daniel Jackson objevil během svého pobytu na Abydosu mapu obrovské sítě hvězdných bran, která se stala zdrojem adres pro výpravy SG týmů na jiné planety. Dlouho byla zdrojem jediným, a to až do okamžiku, kdy byly na planetě P3R-272 do O'Neillova mozku omylem nahrány z archivu Antiků všechny jejich znalosti. Jack díky těmto nově nabytým informacím zadal do počítače množství adres dalších bran, které se nevyskytovaly v abydoském "adresáři" (viz The Fifth Race). Od té doby má SGC v databázi adresy hvězdných bran ze dvou zdrojů - z goa'uldské mapy na Abydosu a z archivu Antiků.
Pozemskou hvězdnou bránu nalezl roku 1928 profesor Langford v egyptské Gíze. Byla převezena do podzemní základny v USA, kde ji zkoumalo letectvo. V roce 1945 prezident Roosevelt nařídil experimenty s bránou. Vědci se tehdy domnívali, že brána je zbraň nebo by se tak dala použít. Experimenty vedl profesor Langford, objevitel brány. Američanům se podařilo již v roce 1945 bránu úspěšně aktivovat a jeden z členů výzkumného týmu, dr. Ernest Littlefield, prošel bránou na planetu, která byla později označena jako P3X-972. O 50 let později, když Pentagon odtajňoval staré archivní materiály, se dr. Jackson dozvěděl o pokusech ze 40. let. Tým SG-1 se vydal na zmiňovanou planetu a přivedl dr. Littlefielda zpět na Zemi (viz The Torment of Tantalus). Po neúspěchu ze 40. let, kdy bylo ztraceno spojení s dr. Littlefieldem, byl program ukončen a znovu obnoven až v 90. letech díky Catherine Langfordové, dceři prof. Langforda. Jakmile se s pomocí dr. Jacksona podařilo úspěšně aktivovat bránu a Jackson objevil abydoský adresář, celý projekt se rozjel naplno.
Hvězdná brána je umístěna na základně SGC v dolních patrech podzemního komplexu v hoře Cheyenne v Coloradu. Samotná brána se nachází v posledním, 28. podlaží. Aby se zabránilo průniku nezvaných návštěvníků, chrání pozemskou bránu iris. Je to ochranný štít vyrobený z čistého titanu. Iris je umístěna tři mikrometry od hranice červí díry, což účinně zabraňuje tomu, aby se hmota dokázala reintegrovat. Pro případ selhání iris je v komplexu bezpečnostní zařízení, které by se odpálilo a zničilo celou horu, ve které je komplex umístěn. Když byla iris zničena v epizodě A Matter of Time, kdy ji gravitace černé díry vtáhla bránou na planetu P3W-451, byla nainstalována nová iris obohacená triniem. Iris se otevře pouze v případě, že tým, který je na misi mimo Zemi, vyšle ze speciálního vysílače, tzv. GDO svůj kód (např. kód týmu SG-1 je 7062957 0282002). Iris byla nainstalována po vpádu Apophise na Zemi (viz Children of the Gods I).
V průběhu seriálu se ukáže, že na Zemi jsou dvě brány. Druhá brána byla náhodou objevena v Antarktidě, padesát mil jihozápadně od letecké základny McMurdo (viz Solitudes). Tato brána byla převezena do Nellisu do zařízení v Groom Lake (tzv. Oblast 51) v Nevadské poušti, kam jsou posílány všechny technologie, které SG týmy přinesou na Zemi. Brána měla být pod zámkem, ale záhadně se ztratila a byla po nějakou dobu používána agenty NID vedenými plukovníkem Maybournem (viz Touchstone). Nakonec byla za přispění SG-1 a generála Hammonda převezena zpět. První brána skončila na dně oceánu, když ji tým SG-1 přenesl na palubu Thorovy lodi Biliskner zamořenou replikátory, aby mohl uprchnout na jinou planetu. Loď se pak zřítila a dopadla na dno Pacifiku (viz Nemesis). Od té doby SGC používá antarktickou bránu, která byla na základnu převezena z Oblasti 51. První, egyptská brána se dostala do rukou Rusů, kteří rozjeli v tajném komplexu na Sibiři vlastní program Stargate. Ten však fungoval pouhých 37 dní, kdy bylo prozkoumáno sedm planet, než došlo k nehodě (viz Watergate).
Goa'uldi, Jaffové a Abydosané říkají hvězdné bráně chaapa´ai. Pro další národy na různých planetách je to zase kamenný kruh, průchod, velký kruh stojící vody, cirk kakona (kruh strastí) atd.
39 symbolů na pozemské hvězdné bráně:
Nejprve je uvedeno pořadí na hvězdné bráně, pak český název a poté následuje latinský název a oficiální zkratka používaná v astronomii.
1. Země (výchozí bod) - každá hvězdná brána má jedinečný výchozí bod
2. Pohár - Crater [Crt]
3. Panna - Virgo [Vir]
4. Pastýř - Bootes [Boo]
5. Kentaur - Centaurus [Cen]
6. Váhy - Libra [Lib]
7. Hadí hlava* - Serpens Caput [Ser]
8. Pravítko - Norma [Nor]
9. Štír - Scorpius [Sco]
10. Jižní koruna - Corona Australis [CrA]
11. Štít - Scutum [Sct]
12. Střelec - Sagittarius [Sgr]
13. Orel - Aquilla [Aql]
14. Drobnohled - Microscopium [Mic]
15. Kozorožec - Capricornus [Cap]
16. Jižní ryba - Piscis Austrinus [PsA]
17. Koníček - Equuleus [Equ]
18. Vodnář - Aquarius [Aqr]
19. Pegas - Pegasus [Peg]
20. Sochař - Sculptor [Scl]
21. Ryby - Pisces [Psc]
22. Andromeda - Andromeda [And]
23. Trojúhelník - Triangulum [Tri]
24. Beran, Skopec - Aries [Ari]
25. Perseus - Perseus [Per]
26. Velryba - Cetus [Cet]
27. Býk - Taurus [Tau]
28. Vozka - Auriga [Aur]
29. Eridanus - Eridanus [Eri]
30. Orion - Orion [Ori]
31. Malý pes - Canis Minor [CMi]
32. Jednorožec - Monoceros [Mon]
33. Blíženci - Gemini [Gem]
34. Vodní had - Hydra [Hya]
35. Rys - Lynx [Lyn]
36. Rak - Cancer [Cnc]
37. Sextant - Sextans [Sex]
38. Malý lev - Leo Minor [LMi]
39. Lev - Leo [Leo]
* Souhvězdí Hada se skládá ze dvou částí - Caput (hlava) a Cauda (tělo) - vzájemně oddělených Hadonošem. Souhvězdí má představovat Hadonoše ovinutého Hadem

mytologie

21. listopadu 2008 v 19:00 | domi |  Historie

Úvod do Egyptské mytologie


Jak jste si jistě všimli, základ světa SG je založen na staroegyptské mytologii. Goa'uldi se na obsazených planetách prezentovali jako bohové, kteří jsou na Zemi známí hlavně ze starého Egypta. Tato sekce si dává za úkol seznámit vás právě s Egyptskými bohy, kteří se v seriálu, potažmo ve filmu vyskytli, s jejich specializacemi, vztahy k ostatním bohům atd. Na úvod je však nutné, abych uvedl 2 poznámky, které pomohou pochopení následujících textů.

1) Egyptských božstev bylo za celou dobu existence této starověké říše obrovské množství. Někteří byli vázáni pouze ke krátkému období, jiní zanikli až s pádem Egypta. Bohové, kteří zastávali stejnou nebo podobnou funkci, byli slučováni, ačkoliv se jednalo o samostatné osobnosti (Sokar - Ptah, Ptah - Sokar - Usirev). Stávalo se také,že naprosto nesouvisející božstva byla zobrazována stejným způsobem (Sokar i Hor byli znázorňováni jako sokol nebo muž se sokolí hlavou). Prostě a jednoduše bylo Egyptské náboženství velice složitou záležitostí, což sem ovšem nepatří. Podstatné je že ve Hvězdné bráně se objevuje malá část z těchto bohů a zde se dozvíte, jakou úlohu tito bohové hráli v reálném starém Egyptě.

2) Převážná většina jmen bohů v seriálu je řecky (Apophis, Anubis…). Některá jména zřejmě řecký překlad neměla a tudíž se v Egyptě i Řecku používal stejný výraz (Sokar, Baal…). Menší záhadu pro mne představuje jméno Heru Ur. Nemám ponětí v jakém jazyce se toto jméno používá, neboť egyptská forma jména je Hór a řecká Horus. Další zajímavá situace nastala kolem Usira, jenž je v originále (angličtině) nazýván svým řeckým (a též latinským) jménem Osiris, kdežto český dabing z něj udělal Usireva (jedna z egyptských forem). Těžko říct, kdo tím co sledoval. I když považuji za správnější jména v Egyptštině, budu je zde uvádět v seriálovém znění a původní jména dám do závorky.

Anubis (Anup)

Bůh mumifikace a pohřebišť, uctívaný ve formě černého šakala. Jelikož Egypťané přikládali mumifikaci a posvátnosti hrobek velký význam, byl Anubis jedním z nejdůležitějších (i když ne nejdůležitějším) bohů. Existuje mnoho příběhů a legend, které se zabývají jeho původem, převládající verze říká, že ho porodila Osirisova sestra Nebthet poté, co opila Osirise a přinutila ho, aby jí byl po vůli, čímž chtěla dokázat, že není neplodná, jak o ní tvrdil její bratr a manžel Seth. Po narození ho však pohodila a vychovala ho její sestra a Osirisova manželka Isis. Když vyrostl, doprovázel Anubis Osirise na jeho cestě za vládou nad světem. Když Seth zavraždil Osirise, nabalzamoval jeho tělo a ovinul plátěnými obinadly, aby zůstalo neporušeno. Vynalezl tak mumifikaci, což je jeden z hlavních předpokladů egyptského posmrtného života. Podle náboženských textů pak vedl veškeré mumifikace a měl mnoho významných funkcí při pohřebních obřadech. Doprovázel mrtvé na cestě do podsvětí, přiváděl je k poslednímu soudu před Osirise, prováděl "vážení srdce" (tento obřad spočíval ve vážení lidského srdce proti pírku. Bylo-li srdce těžší, tj. obtěžkáno hříchy, nebyl zemřelému dopřán posmrtný život a byl odeslán do podsvětí). Působil při obřadu "otevírání úst", jenž umožňoval mrtvým nový život na onom světě. Postupem času se z ochránce hrobek stal ochráncem celých pohřebišť, a protože se kolem pouštních pohřebišť potulovali šakali, dostal jejich podobu. V souladu s představou smrti by zobrazován vždy černě, buď jako ležící šakal nebo jako muž se šakalí hlavou.

Apópis (Apop)

Démon v podobě velkého hada, nepřítel boha Raa. Apópis byl personifikací temných sil a překážek, které ohrožovaly plavbu Raovy "Sluneční lodi" po obloze, zejména ranního a večerního přítmí, zatmění atd., proti kterým musel Ra neustále bojovat. Ráno se snažil Raovi zabránit, aby vystoupil nad obzor, přes den se snažil vypít vodu, po které "Sluneční loď" plula, večer mu bránil sestoupit z oblohy. Ra ho sice pokaždé porazil, avšak Apópis vždy znovu povstal. V boji Raovi také pomáhali kouzelnými zaříkadly kněží, kterým lidé za tuto činnost byli (museli být) velmi vděčni - vždyť jinak by Slunce mohlo spadnout z oblohy.

Baal

Bůh původem z Asie. V Egyptě ztotožňovaný s bohem Sethem. Baal je bůh, který se vyskytuje v mnoha náboženstvích pod různými jmény (Baal, Bélos, Baal Zevuv, jeden z křesťanských padlých andělů - Belzebub atd.). V Egyptě příliš nezdomácněl, mezi ostatními bohy byl považován za cizince. Byly v něm spatřovány ničivé síly, jenž se projevovaly v bouřích a válkách.

Bastet

Posvátná kočka a bohyně v podobě kočky. Původně byla Batstet uctívána v podobě lvice, takže splývala s bohyněmi Tefnutou a Sachmentou, postupným vývojem však získala podobu kočky a veselejší povahu. Byla pokládána za zosobnění životodárné sluneční energie a nazývána "Oko boha Raa". Většinou bývá s Raem spojována a bývá nazývána jeho dcerou, manželkou nebo sestrou. Tak či onak, Basket se těšila velké úctě, a to v celém Egyptě.

Hathor

Bohyně nebe, matka a manželka boha slunce, bohyně radosti a lásky, ochránkyně žen a zemřelých, zobrazovaná v podobě krávy nebo ženy s kravími rohy. Jako kráva dávající mléko byla "Kojnou krále" a také jeho ochránkyní. Není však známo, jak se z krávy stala bohyní nebe, avšak stala se jí a jako taková dostala zcela vážně míněný titul "Velká nebeská kráva". A tak krávy byly z veškerého egyptského dobytka uctívány nejvíce, přičemž na mnohých místech Egypta hovězí maso nejedli a mrtvé krávy "pohřbívali" ve vodách Nilu. Hathor zastávala i mnoho dalších funkcí, avšak v očích Egypťanů byla především bohyní lásky a všeho co k tomu patří - hudby, zpěvu, vína… (aneb sex, drugs and rock'n'roll). Byla ochrannou bohyní porodu a pomáhala ženám s výchovou dětí. Mnohé ženy si proto přály po smrti s ní splynout, a proto jsou často na mumiích z pozdní doby nalézány nápisy "Hathor XY." Za dlouhou dobu svého uctívání prošla Hathor mnoha proměnami, hrála úlohu bohyně války a pro tento účel si od bohyně Sachmet vypůjčila podobu lvice a byla nazývána "Paní strachu", nebo z části splynula s bohyní Isis. Isis byla také jediná bohyně, která byla důležitější a měla více chrámů. I přes to však Hathor patřila díky velkému množství svých funkcí k nejdůležitějším egyptským božstvům.

Heru Ur (Hor)

Bůh nebe a světla, sekundární bůh slunce, dědic pozemského panství boha Usira. Hor byl jedním z nejváženějších a nejstarších a zároveň i nejsložitějších bohů. Vědci se proto domnívají, že by se spíše mělo mluvit nikoli o Horovi, ale o "Horech".Vždy byl sokolem, tedy ptákem, který podle tehdejších pozorování létal nejvýš a nejrychleji, který se dokázal rychle vznést ke slunci a zmizet v jeho záři. Podle egyptských představ ve sluneční záři nezmizel, ale splynul se sluncem. Proto byl vnímán jako jedna z forem slunce, jako slunce samo, a tím pádem i jako sluneční bůh. Bůh slunce byl považován za dárce světla, byl tedy i bohem světla a protože slunce je na nebi, byl i bohem nebe .Díky síle a obratnosti, s níž lovil kořist, stal se patronem egyptských vládců, kteří se prohlásili za jeho vtělení. Z toho vyplývalo, že byl i bohem jejich panství. A protože nebe obepíná celý svět, a protože Slunce ozařuje celý svět atd., byl také bohem celého světa. Jako bůh nebe se nazýval Harver (velký, silný Hor), na některých místech také Harchentiirtej (Hor vládnoucí oběma očím) a Harmentej (Hor obou očí; očima byly myšleny Slunce a Měsíc), jako bůh slunce Harachtej (Hor na horizontu). Zároveň byl jednou z forem boha Raa a také jeho synem. Časem tito bohové splynuli a jednodušeji řečeno, Hor získal Raovy vlastnosti a Ra Horovy tituly. Legendy však nejsou jednotné ani co se týče Horových rodinných vztahů. Jednak byl synem nebo manželem Hathor, avšak neznáme otce, nebo byl synem Raa, ale neznáme matku. Známy jsou i legendy, ve kterých jsou jako jeho rodiče uváděni bůh země Geb a bohyně nebe Nut. Jeho nejčastěji uváděnými rodiči jsou však Osiris a Isis (egyptsky Eset), v legendách pak vystupuje jako Harsiese (řecky Harsesis).
A malá zajímavost na konec - dodnes se Hor vznáší na obloze v podobě sokola ve znaku egyptských aerolinií.

Chonsu

Bůh měsíce a lékařství, syn boha Amona a bohyně Muty. Chonsu nebyl jediným bohem měsíce, kromě něj v tomto směru působili i bozi Ah a Thovt. Nejprve se věnoval rozřezávání obětovaných zvířat pro zemřelého krále na nebi a přes paralelu mezi srpkem měsíce a ostřím zahnutého nože se stal bohem měsíce. Později se stal také bohem vzduch a světla, avšak od této funkce se brzy vrátil k měsíci s titulem "Slunce noci". Díky tomu, že egyptští lékaři připisovali měsíci vliv na mnoho onemocnění, stal se bohem lékařství a na tomto postu se udržel až do křesťanských dob.

Imhotep

Stavitel pyramidy pro krále Džosera ze 3. dynastie, později patron písemnictví a vzdělanosti, nakonec bůh lékařství. Imhotep byl skutečně žijící postavou, pyramida, kterou vyprojektoval a začal stavět, byla první známou monumentální stavbou z kamene v Egyptě i na světě.Nějakou dobu po své smrti byl patronem stavitelů, později byl ochráncem egyptského písemnictví a vzdělanosti, a nakonec v době Ptolemaiovců povýšil na boha lékařství.

Isis (Eset)

Osirisova manželka a Horova matka, "Největší z bohů a bohyň". Isis byla nejznámější egyptskou bohyní. Byla i nejdéle uctívána, a to v celosvětovém měřítku (zhruba 4500 let). Egypťané v ní spatřovali nejkladnější vlastnosti ženy: ušlechtilost a krásu, manželskou péči a starostlivost o dítě. Měla také kouzelnou moc, kterou používala výhradně ke konání dobra a hájení spravedlnosti. Byla tak nejlidštější a největší ze všech bohyň. Byla Osirisovou sestrou a manželkou (podle zvyku, který praktikovali egyptští bohové i králové).Dále měla sourozence Setha a Nebthet, kteří byli také manželé. Jejich rodiči byli bůh země Geb a bohyně nebe Nut. Osirisovi, který vládl světu však jeho bratr Seth záviděl, a proto ho zabil (o způsobu každá legenda mluví jinak). Po Osirisově smrti ho Isis společně s Nebthet pohřbila a umožnila mu tak život v podsvětní říši, kde se stal jejím vládcem. Ještě před tím mu však máváním křídly na chvíli vdechla skutečný život a ten ji poté mohl oplodnit. Poté dovolila Anubisovi, aby nabalzamoval a pohřbil jeho tělo.Osiris tak mohl ve svém synovi žít nadále a dále vládnout světu. Nějaký čas poté skutečně porodila syna, Hora. V jeho mládí ho chránila před Sethem a pomáhala mu, než byl uznán ostatními bohy Osirisovým dědicem. Poté sestoupila za Osirisem do podsvětí. Zde se stala ochrannou bohyní mrtvých a chránila jejich duchy před všemožným zlem.Věřilo se o ní, že "není ničeho na nebi a na zemi, co by nevěděla a nemohla". Dokonce se na ni obrátil sám Ra s prosbou o vyléčení z hadího uštknutí. Z vděčnosti ji Ra uznal za svoji dceru a propůjčil jí titul "Sluneční oko". Časem pak povýšila na královnu nebe a tím i na "Největší ze všech bohů a bohyň".

Nut

Bohyně nebe a samo nebe, "Rodička bohů" a "Paní západu". Zosobňovala nebeskou klenbu, její manžel Geb zemi. Oba byli potomky boha vzduchu Šua a bohyně vody Tefnutu. Legendy uvádějí, že měla velké problémy s vdáváním, jelikož patřila teprve do 3. generace bohů (stvořitel světa Atum měl potomky Šua a Tefnutu a ty měli potomky Nut a Geba), a zatím neexistovali jiní muži než její bratr, otec a děd. Proto se rozhodla vdát za svého bratra Geba, avšak Šu byl proti, i když to byla v Egyptě obvyklá praxe a navíc Šu sám se oženil se svou sestrou. Nicméně když ho Nut neuposlechla, proklel ji, ať zůstane bezdětnou. Použil při tom formule která říkala, že "neporodí ani v jednom dni, ani v jednom měsíci roku, kolik jich existuje". Avšak Nut toho dokázala využít a vyzvala ke hře v kostky boha měsíce Thovta. Není sice jasné, kde se najednou Thovt objevil, nicméně Nut s ním hrála o jeho stříbrné světlo.Vyhrála celou dvaasedmdesátinu měsíčního svitu a okamžitě je přeměnila v pět dní, které dříve neexistovaly. V každém tomto dni kromě posledního porodila jedno dítě - Osirise, Setha, Isis a Nebthet. Od té doby má Egyptský kalendář 365 dní místo původních 360 a na měsíci je úbytek světla vidět ve formě tmavých skvrn. Ale ani manželství Nut s Gebem nedopadlo dobře. Neustále se hádali, a proto je Šu rozdělil (vložil se mezi ně - Geb - země, Šu - vzduch, Nut - obloha). V pozdní době byla také ochrannou bohyní mrtvých - dostala tituly "Paní západu" a "Vládkyně pohřebišť".

Osiris (Usir)

Bůh mrtvých a vládce podsvětí, bůh půdy, vody, slunce a vegetace, "Král bohů a lidí", "Pán věčnosti". Osiris je pravděpodobně neznámější ze všech egyptských bohů, podobně jako jeho manželka Isis je nejznámější egyptskou bohyní. Je také ze všech egyptských bohů nejpochopitelnější - je bytostí velice podobnou člověku a navíc má jako jeden z mála i vcelku jasný životopis. Byl synem Baha země Geba a bohyně nebe Nuty a měl sourozence Setha, Isis, a Nebthetu.Oženil se se svou sestrou Isis a měli spolu syna Hora. Později, když Geb zjistil, že je Osiris dobrým bohem, daroval mu vládu nad všemi zeměmi. Usir se tak stal prvním egyptským králem a založil egyptskou civilizaci. Postupně chtěl civilizovat celý svět, avšak bohužel to nestihl, neboť ho jeho bratr Seth zavraždil. Žárlil totiž na úctu, kterou mu Egypťané projevovali a záviděl mu také jeho moc. Jednoho dne proto Suteh uspořádal hostinu, na které shromáždil dvaasedmdesát svých druhů a pozval také Osirise. Tajně však nechal zhotovit truhlici přesně Osirisových rozměrů a nechal ji přinést na hostinu. Všichni obdivovali její krásu, a tak nevrhl, že ji daruje tomu, kdo se do ní přesně vejde. Všichni Sethovi druhové do ní ulehli, avšak nevešli se a proto i Osiris vstal a ulehl do ní. Na to všichni přiskočili, přitloukli víko hřebíky a spáry zalili olovem. Poté truhlici hodili do Nilu. Isis společně s Nebthetou našly a vylovily jeho tělo, avšak Seth je spatřil a tělo rozsekal na mnoho kousků a rozházel je po celém Egyptě. Isis s Nebthetou však znovu jeho tělo našly a Isis pomocí kouzel spojila všechny části jeho těla. Poté ho na chvíli oživila máváním svých křídel , takže Osiris ji ještě stihl oplodnit. Poté ho bůh mumifikace Anubis nabalzamoval a pohřbil, čímž mu byl umožněn posmrtný život. Isis pak porodila syna Hora, který nakonec dobyl zpět své dědictví po Osirisovi. Jako vládce podsvětí měl obrovskou moc, neboť mrtvých je daleko více než živých. Rozhodoval o tom, zda li se duch zemřelého dostane do podsvětní říše. Předsedal "poslednímu soudu" v "síni obou pravd", kde se zemřelý vyzpovídával ze svých hříchů. Přestože měl jako půh podsvětí mnoho práce, byl zároveň i Bohem vody a vegetace; byl nazýván "Dárce čerstvé vody", "Pán řeky", "Vládce úrodné země" a "Velký zelený". Nejlépe totiž zosobňoval skryté síly přírody, jež jsou příčinou jejího věčného koloběhu vzkříšení a umírání.

Ra (Re)

Bůh slunce a samo slunce, "Pán nebe" a "Stvořitel a vládce světa". Vzhledem k důležitosti slunce pro život na zemi byl Re jedním z nejdůležitějších bohů. Nebyl jediným bohem slunce, přesto byl považován za primárního Slunečního boha, neboť byl slunce samo. Byl také vládcem světa, a jelikož byl za svět považován hlavně Egypt, byl i vládcem Egypta. Vtěloval se do krále - král byl jeho syn i pozemská forma jeho existence. Mnozí králové si proto včleňovali Raovo jméno do svých osobních jmen (Chafre, Menkaure, Sahure, Ramesse atd.). Samozřejmě ani Ra se nevyhnul slučování s jinými bohy a i když si nakonec zachoval vlastní osobnost, z některých období známe bohy, kteří se jmenovali Ptah-Amon-Re, Re-Atum-Cherper-Harachtej. Byli k němu také přiřazováni bohové měsíce, neboť měsíc byl "Sluncem noci" a také bohyně s titulem "Sluneční oko", což byly jeho matky s dcery. Raův původ není jasný a na různých místech je vykládán různě. Podle jedné legendy byl Ra bytostně totožný s bohem Atumem, ale "byl to Atum, kdo vytvořil Raa, aby se dovršil jako Atum", podle další Ra "vzešel z Ptaha". Ve funkci "Pána nebe" plul přes den ve sluneční lodi od východu na západ a když zašel za obzor, vrátil se podzemní cestou zpět na východ, aby mohl ráno opět vyjít.

Sachmet

Bohyně války v podobě lvice nebo ženy se lví hlavou, manželka boha Ptaha Bohyň války měli v Egyptě zhruba tucet, avšak Sachmet z nich byla nejvýznamnější. Spojovala se v ní totiž nezdolná síla a nepřekonatelná kouzelná moc s krvežíznivostí. Doprovázela krále do boje v podobě posvátné kobry na jeho čelence.Chránila jej, šířila strach mezi nepřáteli, řídila let šípů, aby "prostřelovaly srdce nepřátel" a svým ohnivým dechem "spalovala údy a těla nepřátelských bojovníků". Jelikož kouzla byla podle egyptských představ součástí léčení, byla též bohyní lékařství a pro svou zálibu v krvi pomáhala hlavně při chirurgických zákrocích.

Seth (Suteh)

Bůh pouště, moře a bouří, bratr a vrah boha Osirise. Podle většiny pramenů byl "zlosynem mezi bohy" a "ztělesněním všeho zla". Ke své špatné pověsti přišel po rozšíření mýtu o Osirisově smrti, ve kterém získal pozici bratrovraha a násilníka (tento příběh je popsán v článcích o Osirisovi, Isis a Horovi). Vždy také patřil k bohům, kteří zosobňovali ničivé síly přírody a byl proto považován za nebezpečného. Postupem času ztrácel na své váženosti a podle náboženských spisů útočil po ztrátě svých chrámů na chrámy jiných bohů, a přestože byl vždy poražen, nikdy nezmizel úplně. Dožil se tak i příchodu Řeků, kteří ho totožnili se svým podsvětním obrem Tyfónem, nepřítelem boha Dia. Poté přešel i do raně křesťanského učení a pod jeho jménem se nazýval Kristův nepřítel Antikrist. Byl také velmi dlouho ochráncem egyptského krále, a to společně s Horem.

Sokar

Bůh mrtvých, uctívaný v podobě sokola nebo muže se sokolí hlavou. Sokar patří k nejstarším bohům, o kterých se nám zachovaly písemné zprávy. Podle tehdejších představ se zúčastňoval především pohřebních obřadů; pomáhal při "očišťování těla" a "otevírání úst". Po pohřbu zabezpečoval věčný odpočinek mrtvého. Dohlížel také na správný výkon prací na pohřebišti a sám vyráběl některé součásti pohřební výbavy, neboť byl umělcem (bohyně si nechávaly zhotovovat zrcadla výhradně od Sokara). I přes svou důležitost stál v pozadí za bohem Ptahem a časem s ním splynul, takže známe legendy, ve kterých se mluví o "Sokarovi-Ptahovi", nebo "Ptahovi- Sokarovi". Podobně splýval s bohem podsvětí Osirisem - známe formuli Ptah-Sokar-Usire.

herci - tapping,amanda

21. listopadu 2008 v 18:55 | domi |  Samantha Carter-info

Tapping, Amanda


Amanda Tapping se asi nejvíce proslavila svou rolí v televizním seriálu Stargate SG-1. V něm ztvárnila kapitána/majora Samanthu Carterovou. Narodila se v Rochfordu, Essex v Anglii. Narodila se 28. srpna. Strávila nějaký čas v South Benfleet, v Essexu, ve 3 letech se přestěhovala do Ontaria (Kanada). Je blond, barva jejích očí je modrá a měří 175 cm.

Amanda si vzala Anala Kovacse. Má 3 bratry (Richarda, Christophera a Stephena), z nichž dva jsou starší než ona a jeden je její dvojče. Nejstarší z jejích bratrů je biochemik, její dvojče je počítačový programátor. Amanda má psa jménem Abbie. Dne 22. března 2005 (v Úterý v 6:29 odpoledne) se jí a Alanovi narodila dcera Olivia.

Amanda dává přednost držet svůj soukromý život v tajnosti.

Jak sama říká, co si pamatuje, rodiče jí vždy prosili, aby se nastoupila kariéru vědce. Avšak Amanda vždy odpovídala, že chce být herečkou. V mládí byla výborná v matematice. Na střední škole (North Toronto High) se ale začala stále více zajímat o herectví. Získala ceny Dramatic Arts Award a Enviromental Science Award. říká: "Když jsem byla mladší, chtěla jsem být doktorkou a také, jako každý, mořským biologem, ale herectví bylo vždycky v popředí." Jako dítě se Amanda ráda dívala na Little House on a Prairie a také, s její matkou, na Coronation Street. Její otec byl velkým fanouškem Montyho Pythona.

Jejími záliba jsou kempování, lyžování, turistika, čtení, jízda na koni a podpora mnoha dobročinných organizací.

herci - judge, douglas christopher

21. listopadu 2008 v 18:52 | domi |  Teal'c-info

Judge, Douglas Christopher


Douglas Christopher Judge se narodil 13. října 1967. Jeho oči mají hnědou barvu.
Christopher má jednoho mladšího bratra. Vždy chtěl být lékařem (hrát začal na Junior High). Byl také úspěšným atletem. Využívajíc naplno svého umu, získal stipendium jako fotbalový hráč na oregonské univerzitě.
Christopher je ženatý a má 3 děti: Christophera Jordana, Camerona Justina a Katrinu Katherine. Jeho děti jsou pro něj tím nejdůležitějším v životě. Podle jeho vlastních slov: "Když se nebudeme dobře starat o své děti, jakou naději máme do budoucna?"

Christopher neví, jestli bude hrát ještě dlouho. Zvažuje produkci, ale ne režírování. Ať už bude dělat cokoli, říká: "Dostaneš to, co dáváš. Chovej se k lidem dobře a oni ti dobrým oplatí."

Další informace o tomto herci (anglicky) si můžete přečíst na jeho stránkách zde.herci - anderson,richard dean

21. listopadu 2008 v 18:50 | domi |  Jack O'Neill-info

Anderson, Richard Dean


Richard Dean Anderson je pravděpodobně nejvíce známý jako MacGyver, chytrý a vynalézavý hrdina, který řeší problémy bez násilí. Tento seriál pokračoval po sedm sezón. Ve svých rolích tento nadaný herec dokázal svůj pozoruhodný talent a všestrannost.

Richard se narodil 23. ledna 1950 v Minneapolis v Minnesotě. Jeho otec, Stuart Anderson učil Angličtinu, drama a humanitní obory na místní vysoké škole. Byl také uznávaným jazzovým basistou. Jeho matka, Jocelyn je talentovanou umělkyní - sochařkou a malířkou. Richard je nejstarší z pěti synů. On a jeho bratři, Jeffrey Scott, Thomas John a James Stuart, vyrostli v Minneapolis, na předměstí Roseville, kde Richard nalezl brzy zalíbení ve sportu, umění, muzice a herectví.

Jako mnoho kluků, kteří vyrostli v Minnesotě, Richard snil o tom, že se stane profesionálním hokejovým hráčem. Avšak když mu bylo 16 let, zlomil si obě ruce. Opustil sen stát se hokejistou, ale stále hledal útočiště ve své lásce ke sportu. Richard vyprávěl o svém neklidném dětství, o jeho touze prozkoumávat i o svých dobrodružstvích při stopování a naskakování na dopravní vlaky. V 17 letech podnikl 5641 mil dlouhý výlet na kolech z jeho domova v Minnesotě přes Kanadu a Aljašku. Tato zkušenost v něm roznítila jeho smysl pro dobrodružství a objevování.

Studoval herectví na univerzitě St. Cloud State a na univerzitě v Ohiu.postavy - Teal'c

21. listopadu 2008 v 18:47 | domi |  Teal'c-info
Teal'c
Teal'c je jaffa. Dříve sloužil jako první muž Apophise (proto má na čele jeho zlaté znamení), to on vedl útoky na mnoho planet s cílem najít hostitelku pro Amounet, Apophisovu ženu. Abydos a Země se stali terčem těchto útoků, což vedlo k opětovnému zahájení programu Hvězdné Brány. Tým SG-1 se vydal na záchranou misi na planetu Chulak, s cílem najít Sha're, Skaaru a důstojnici amerického letectva (všechny unesl právě Teal'c). Během mise byli zajati, avšak Teal'c je osvobodil a unikl s nimi na Tau'ri. Od té doby slouží v týmu SG-1, je silný bojovník a jeho znalosti goauldů jsou pro SGC velkým přínosem.
Teal''c se přidal k Tau'ri, protože věřil, že jednoho dne s nimi společně dosáhne svobody pro všechny jaffy. Doufal, že jednoho dne jaffové svrhnou své goa'uldské utiskovatele, a to se také stalo. Spolu se svým mistrem Breat'acem slavil vítězství, když se jaffské armády sjednotili ve svobodný národ jaffů. Goa'uldé bez svých armád ztratili veškerou moc.
Teal'c pochází z planety Chulak, což je Apophisova domovská planeta. Má syna Raya'ca, dříve byl ženatý s Dry-auc, ta se však znovu provdala, protože si myslela, že je Teal'c mrtvý.postavy - O'Neill, jack

21. listopadu 2008 v 18:44 | domi |  Jack O'Neill-info

O´Neill, JackJack je hlavní postavou tohoto seriálu. Je upřímný, každému říká, co si o něm myslí, aniž by si dělal starosti o následky. Nemá rád Rusy a Tok'ry, a nijak se tím netají - je dokonce schopen o tom před nimi otevřeně diskutovat. V oblibě nemá ani vědce, i když v posledních epizodách to vypadá, že nemá rád spíše samotné "vědecké termíny", než osoby, které je vyslovují.
Jack je vojákem již dlouho, zažil mnoho tajných misí (mám na mysli mise na Zemi, nejen operace v SGC, ty jsou tajné všechny), častokrát se dostal do zdánlivě bezvýchodných situací, ale nakonec vždy vyvázl.
Jack byl ženatý. Měl ženu Sarah, ta ho však opustila po jeho první misi na Abydos. Důvodem k tomuto rozchodu byla tragická smrt jejich syna Charlieho, který se náhodou zastřelil Jackovou pistolí. To byl také právě jeden z důvodů, proč ho letectvo vybralo na první misi skrz Bránu (byl to původně sebevražedný úkol) - po smrti syna byl psychicky na dně, nikdy si to neodpustil.
O'Neill původně jako plukovník velel týmu SG-1, na generála a zároveň velitele SGC byl povýšen až v 8. sérii.postavy - mal doran, vala

21. listopadu 2008 v 18:41 | domi |  Vala Mal Doran-info

Mal Doran, Vala

Vala bývala obyvatelkou jednoho odlehlého světa naší galaxie. Několik let byla hostitelkou goau'lda Qetesh, který kromě jiných ovládal i její planetu. I když jí tok'rové symbionta odstranili, její lidé ji nepřijali zpět mezi sebe, neboť v ní stále viděli svého krutovládce. Vala se tedy stala zlodějkou, lhářkou, pašeračkou a cestovala celou galaxií. Na jedné své "obchodní" cestě narazila na Promethea, letícího na Atlantis. V obleku kullského bojovníka loď obsadila, když kompletní posádku kromě Daniela transportovala na poškozený Al'Kesh. Poté se plavidlo pokusila prodat, avšak Daniel jí v tom zabránil.

Když se s lidmi z Tau'ri setkala podruhé, podařilo se jí s Danielem upozornit Ori na existenci naší galaxie. Nedlouho poté zabránila vytvoření první superbrány, byla však přenesena do Orijské galaxie. Zde zjistila, že je těhotná, ačkoli neměla příležitost k početí. Aby zabránila problémům, vzala si jednoho místního muže a namluvila mu, že dítě je jeho. Postupně se však ukázalo, že bylo stvořeno Ori jako velitel křížové výpravy do naší galaxie. Sama Vala se sem dostala na jedné z útočících lodí. Nějakou dobu poté se připojila k SG-1, hlavně díky znalostem nepřítele.
postavy - jackson, daniel

21. listopadu 2008 v 18:38 | domi |  Daniel Jackson-info

Jackson, Daniel


Doktor Daniel Jackson
Daniel je archeolog, který byl veřejnosti znám jako podivín se zajímavými teoriemi o původu pravěkých civilizací. Tvrdil, že pyramidy byly postaveny o tisíce let dříve než se všichni domnívají! Kdo by je postavil, snad mimozemšťané?
Není se čemu divit, že s takovými názory si jen těžko hledal práci. Přednášel před známými osobnostmi archeologie, ale všichni se mu vysmáli… až přišla Catherine Langfordová. Sice Danielovi zkazila další přednášku, ale za to mu nabídla novou práci. V komplexu pod Cheyennskou horou je zapotřebí překladatele starověké Egyptštiny. Když Daniel práci přijímal, neměl tušení o tom, jak moc to změní jeho následující život.
Dokázal rozluštit symboly na Hvězdné Bráně, a určil výchozí bod. Cesta za dobrodružstvím začala…
Daniel se zúčastnil první mise na Abydos, kde nakonec zůstal, a dokonce se oženil s Sha're. Na Abydosu našel mapu sítě hvězdných bran, což umožnilo existenci dalšího programu hvězdné brány. Daniel se poté stává členem SG-1, protože goa'uld Apophis unesl jeho ženu, a tohle byla jediná příležitost, jak Sha're znovu nalézt. To se mu sice nepodařilo (Sha're zahynula), ale i tak dál pokračuje s týmem SG-1 v boji proti goa'uldům (později proti Ori).
Daniel je velmi vzdělaný, ovládá 23 jazyků, a to včetně starověké Egyptštiny. Je expertem na starověké kultury.postavy - hammond, george

21. listopadu 2008 v 18:36 | domi |  George Hammond

Hammond, GeorgeGenerálmajor George Hammond
Generál Hammond je moudrý, uznávaný a plešatý bývalý velitel SGC. Byl sem převelen poté, co z nepoužívané Hvězdné brány vnikl do komplexu v Cheyennské hoře vnikl Apophis a zabil (a v jednom případě unesl) několik zaměstnanců amerického letectva. Hammond poté povolal O'Nealla zpět do služby a sestavil tým SG-1. Přestože O'Neall si nejdříve generála neoblíbil, a to především díky jeho úmyslu poslat atomovou bombu na Abydos, již během prvních operací rozpoznal generálovu moudrost a později by se dalo říci, že se stali přáteli. Generál naprosto důvěřoval všem svým podřízeným a vždy je podporoval v řešení jejich problémů. Stejně tak veškeré osazenstvo základny nedalo na gen. Hammonda dopustit a při pokusech NID o převzetí kontroly nad SGC prostřednictvím nového velícího důstojníka se vždy postaralo o jeho bezpečné navrácení do funkce. Má dvě vnučky, které NID použila k jeho k vydírání.

Definitivní Hammondův konec v pozici velitele SGC znamenal až příchod Dr. Weirové. Ta sice nevelela dlouho, avšak po jejím odchodu nastoupil čerstvě povýšený brigádní generál Jack O'Neall. Hammond měl odejít do důchodu, avšak bylo mu svěřeno velení obraně Země před Anubisovým útokem. Později se stal velitelem Prométhea při letu na Atlantis, avšak kvůli incidentu při cestě se vrátil zpět na Zemi. Zde pravděpodobně dál velí obraně proti útokům z vesmíru.postavy - garshaw z belotu

21. listopadu 2008 v 18:35 | domi

Garshaw z BelotuVelice mocná tok'ra, členka nejvyšší rady tok'rů. Je to jedna z nejvytrvalejších tok'rů. Mohli jste ji vidět v epizodách "Tok'ra, část 1" a "Tok'ra, část 2". Jako hostitelka jí posloužila Yosuuf.
Nesnáší, když se o ní říká, že je goa'uld.postavy - fraiserová, janet

21. listopadu 2008 v 18:33 | domi |  Dr. Janet Fraiser

Fraiserová, Janet


Doktorka Janet Fraiser
Dr. Fraiserová byla odborníkem na exotické choroby a po několik let hlavním lékařem SGC. Do Cheyennské hory přišla, aby se zúčastnila vyoperování goa'uldího symbionta z majora Kowalského a poté zde zůstala. Jejími úkoly byla kontrola zdravotního stavu každého týmu po návratu na zemi i řešení klasických nemocí ostatního personálu. Poradila si se všemi nemoecmi, které byly na základnu dovlečeny. Ujala se také mimozemské dívky Kasandry, která byla původně nástrojem goa'uldů na zničení Země. Když to bylo nutné, opouštěla s SG tými Zemi a poskytovala lékařskou péči na jiných planetách. Při jedné takové misi však byla zasažena tyčovou zbraní a svým zraněním podlehla. Nebyla však zapomenuta a voják, kvůli kterému se vypravila mimo Zemi, Po ní pojmenoval svou dceru.postavy - Carterová, samantha

21. listopadu 2008 v 18:32 | domi |  Samantha Carter-info

Carterová, Samantha


Plukovník Samantha Carterová
Sam je teoretická astrofyzička (neptejte se mě, co to znamená) a expert na věci spojené s Hvězdnou Bránou. Poprvé prošla Bránou v epizodě "Děti bohů", i když se měla zúčastnit i první mise na Abydos. Carterovou také poprvé napadlo, že by Brána mohla vést na více míst (proč by tam bylo tolik symbolů... že by kódový zámek?), ale náhodné zadávání nikam nevedlo. Po objevení abydoské kartuše s adresami jednotlivých bran vedla tým, který vypočítaval planetární posun (dnešní adresy).
Nyní je členem týmu SG-1, kde zastává roli technika-všeuměla. Rozumí mnoha mimozemským technologiím a v souvislosti s nimi ráda používá cizí technické termíny (někdy i pochybuju, jestli vůbec správně...).

Má velmi ráda Jacka O'Neilla, ale kvůli tomu, že jsou oba v armádě, se jejich vztah moc nerozvíjí.


postavy - Carter, Jacob (Selmak)

21. listopadu 2008 v 18:30 | domi |  Jacob Carter(selmak)

Carter, Jacob (Selmak)


Když Samantha Carterová zjistila, že její otec Jacob umírá na rakovinu, nevěděla, co má dělat. Jelikož lidská medicína nedokázala jeho nádor vyléčit, nabídlo se zajímavé řešení v podobě tok'ry Selmak, které umírala hostitelka. Jakob souhlasil, když neměl tušení s čím. Tak se stal hostitelem Selmak a na dlouhou dobu byl styčnou osobou tok'rů a lidí ze Země. Selmak byla jednou z nejvyšších tok'rů a byla velmi vážená, Jacob Carter býval na Zemi generál americké armády a náhodou také přítel gen. Hammonda a tudíž byl i na Zemi vždy vítán. Zprvu to byla výhoda a Selmak často stála po boku SG-1 v jejich tažení proti vládcům soustavy. A jakmile něco od lidí potřebovali tok'rové, byla to téměř vždy Selmak, která žádost na Zemi přednesla. Velká pouta mezi Selmak a lidmi z Tauri však byl trnem v oku mnoha tok'rům a proto ji rada tok'rů pomalu vytlačovala z centra dění. I tak Jakob sehrál zásadní roli při vyhnání replikátorů z naší galaxie a tím pádem i při Jaffském povstání a likvidaci Anubisových vojsk. To však byl zároveň poslední velký čin Jacoba Cartera i Selmak, neboť ta pomalu umírala stářím. Za normálních podmínek tok'ra opustí hostitele a tak ho zachrání před smrtí, avšak Jacob kvůli napjaté situaci souhlasil, že zůstane hostitelem po celou dobu konfliktu s replikátory a tím pádem zemře společně se Selmak.


postavy - bratac

21. listopadu 2008 v 18:29 | domi |  Braitac

Bratac


Bratac byl společně s Teal'cem v Apophisově armádě, oba se však postavily na odpor proti Goa'uldům.
Bratac je nejen Teal'cuv bývalý učitel ale také velmi dobrý přítel.planety - vorash

21. listopadu 2008 v 18:20 | domi |  planety

Vorash


Na této pouštní základně dříve sídlili Tok'rové, avšak po té, co Tanith Apophisovi prozradil pozici základny se Tok'rové evakuovali na jinou planetu. Vorash byl zničen, když Sam nechala vybuchnou hvězdu, kolem které obíhal.

planety - tobin

21. listopadu 2008 v 18:19 | domi |  planety

Tobin


Opuštěná planeta, dříve tam žila velmi vyspělá rasa (pravděpodobně pocházející ze Země), ale ta už je několik tisíciletí vyhynulá. Zvláštností planety je minové pole kolem ní, které samozřejmě sloužilo k obraně.

planety - P8X-987 (Hanka)

21. listopadu 2008 v 18:18 | domi |  planety

P8X-987 (Hanka)


Tato planeta se nachází poblíž černé díry, což vedlo lidi ke stavbě speciální observatoře, určené speciálně pro pozorování tohoto jedinečného vesmírného jevu. Observatoř byla vedená týmem SG-7.
Brána je obklopena zemědělskou půdou, o kterou se staralo více než sto lidí. Naneštěstí se planeta stala terčem útoku goa'ulda Nirtti, a veškerá její populace (s vyjímkou Cassandry) byla nakažena smrtelným virem.

planety - P4X-639

21. listopadu 2008 v 18:17 | domi |  planety

P4X-639


P4X-639 je nyní neobyvatelná pouštní planeta, na které dochází k silným geomagnetickým bouřím. Dříve to byla kolonie Antiků, ti zde po sobě zanechali nefunkční stroj času.

planety - P3X-979

21. listopadu 2008 v 18:16 | domi |  planety

P3X-979


Planeta s Minoanskou kulturou, technologicky velmi zaostalá. Tato planeta nerotuje, na jedné straně je tedy neustále tma a na druhé světlo. Z tepelných důvodů musí tedy obyvatelé žít poblíž přechodu mezi světlem a tmou. Na této planetě byl virus způsobující chování podobné neandrtálcům, ale Dr. Fraiserová na něj nalezla lék a nemocné se podařilo vyléčit.

planety - P3X-775

21. listopadu 2008 v 18:15 | domi |  planety

P3X-775


Tato planeta patří do území Taldorů. Členové SG-1 zde porušili zákon, když vstoupili na svatou půdu ozbrojeni a navíc nevědomě pomohli vrahovi. Za trest byli poslání na do vězení na planetě Hadante.

planety - P3X-234

21. listopadu 2008 v 18:14 | domi |  planety

P3X-234


Na tuto planetu uprchli SG-1 s Thorem těsně před zničením Thorovo lodi Biliskner v epizodě Nemesis.

planety - P3R-272

21. listopadu 2008 v 18:13 | domi |  planety

P3R-272


Zdejší Hvězdná Brána se nachází v malé uzavřené místnosti. Na jedné ze stěn se nachází úložiště antických vědomostí.

planety - P3A-707

21. listopadu 2008 v 18:12 | domi |  planety

P3A-707


O této planetě se zmiňoval Daniel v souvislosti s útěkem z vězení Hadante (možný cíl).

planety - P2X-416

21. listopadu 2008 v 18:10 | domi |  planety

P2X-416


Typická obyvatelná planeta. Obyvatelé dvou kontinetů (Bedrosie a Optrica) mezi sebou vedou dlouhou válku. Hádají se o svůj původ, vznik světa... Optricové věří, že na tuto planetu byli přivedeni branou, Bedrosiané věří, že život vznikl na Bedrosii.

planety - othala

21. listopadu 2008 v 18:09 | domi |  planety

Othala


Othala byla dříve domovskou planetou Asgardů. Leží v galaxii Ida. Aby se na ní dalo dostat za pomoci hvězdné brány, je zapotřebí obrovské množství energie (přídavný zdroj), je totiž nutné zadat na bráně osm symbolů. V této galaxii probíhá válka mezi Asgardy a Replikátory. Poprvé se tam dostal plukovník O´Neill, když měl v mozku znalosti Antiků (Antikové byli stavitelé hvězdných bran).

planety - netu

21. listopadu 2008 v 18:09 | domi |  planety

Netu


Netu není planeta, ale měsíc. Konkrétně měsíc Sokarovy domovské planety Delmaku. Dříve byl průmyslovou kolonií Delmaku, ale když Delmak získal Sokar, upravil Netu tak, aby byl synonymum ke slovu PEKLO.
Do povrchu vyvrtal díry, kterými vyvěrá na povrch žhavé jádro a atmosféru zamořil téměř nedýchatelnými toxiny. Jediné místo, kde se dá na Netu žít (i když né zrovna v luxusu) je podzemní vězení. Netu byl zničen tok'rou Aldwinem.

planety - nasya

21. listopadu 2008 v 18:08 | domi |  planety

Nasya


Planeta, na které se schoval tok'ra Jolinar. Na Nasyu Goa'uldi nezaútočili celých 300 let, ovšem jakmile se jim doneslo, že by se zde mohl ukrývat důležitý tok'ra, pokusili se vyhladit celou její populaci. Část Nasyanů byla zachráněna týmem SG-1.

planety - madrona

21. listopadu 2008 v 18:07 | domi |  planety

Madrona


Planeta která byla zhruba pred 950-ti lety obydlena cizí rasou. Tato rasa planetu kompletne zmodernizovala a vytvořila tu unikátní klima , tato rasa zde rovněž zanechala přístroj na ovládání počasí zvaný "Svatý Kámen"